stacje-paliw-kanister

Kierowcy szturmują stacje paliw! Sprawdź, o ile podrożało paliwo

Od dnia ataku Rosji na Ukrainę internet zalewa fala fake newsów. Dotyczą one m.in. rzekomego braku paliwa na stacjach w Polsce. Informacje te szybko są dementowane. Z relacji medialnych wynika jednak, że nie udało się uniknąć paniki, ogromnych kolejek po paliwo i prób wykorzystania sytuacji do zwiększenia zysków poprzez nagły i czasami bardzo drastyczny wzrost cen. Razem z twórcami aplikacji dla kierowców Yanosik sprawdziliśmy więc, czy ceny faktycznie poszybowały w górę.

Wieczorny szturm na stacje paliw

Aby dowiedzieć się, jaki wpływ miały na nas fake newsy, twórcy Yanosika przyjrzeli się danym dotyczącym czasu spędzonego na stacjach paliw. Pod lupę wzięli informacje z dwóch dni: 23 i 24 lutego 2022.

Okazało się, że w czwartek ruch na stacjach faktycznie wzrósł. Największy skok odnotowaliśmy o godzinie 22:00 w czwartek. To wtedy wzmożona aktywność na stacjach wydłużyła czas oczekiwania na tankowanie o 60% w stosunku do tej samej pory dnia poprzedniego.” – komentuje Julia Langa z aplikacji Yanosik.

wykres: ruch na stacjach paliw w dniach 23-24.02.2022

A co z cenami?

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi ekipa PanaParagona. W naszym badaniu uwzględniliśmy ceny poszczególnych paliw w dniach 16-25 lutego 2022. Jaki wynik otrzymaliśmy?

wykres: ceny na stacjach paliw w dniach 16-25.02.2022

Na powyższym wykresie gołym okiem widać, że od czwartku (24.02.2022) cena ropy i benzyny szła w górę. Zaledwie w ciągu jednego dnia, ceny na stacjach paliw wzrosły średnio o 10 groszy. Natomiast największy wzrost (średnio o 20 groszy) względem dnia poprzedniego, można było zauważyć w piątek, czyli dzień po rozpoczęciu wojny na terenie Ukrainy.

Tylko spokój nas uratuje

Niewątpliwie sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów w wielu z nas budzi strach. Trzeba jednak pamiętać, że wojna trwa nie tylko w Ukrainie, ale też w sieci. Dezinformacja to bardzo szkodliwa broń w rękach wroga. Wywołuje w nas lęk i prowokuje irracjonalne zachowania.

Nie dajmy się więc ponieść emocjom. Bądźmy czujni. Zanim wpadniemy w panikę, weryfikujmy docierające do nas informacje, np. na portalu Demagog.

Kończąc ten wpis, zachęcamy Was do wsparcia zbiórki Polskiej Akcji Humanitarnej. Zebrane środki zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc dla Ukrainek i Ukraińców.

baner zachęcający do wsparcia zbiórki PAH

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji