E-paragony

Przechowuj paragony
elektroniczne
w darmowej aplikacji

Pobierz aplikację

E-paragon – jak to działa?

Już niedługo w sklepach pojawi się możliwość odbierania paragonów elektronicznych zamiast papierowych. E-paragony otrzymasz bez konieczności podawania przy kasie danych wrażliwych, takich jak numer telefonu czy adresu e-mail. Wystarczy, że okażesz przy kasie indywidualny identyfikator. Taki e-paragon będziesz mógł wyświetlać i przechowywać m. in. w aplikacji PanParagon:

A Ty co wybierasz?

Dlaczego PanParagon to najbezpieczniejsze miejsce na Twoje e-paragony oraz paragony tradycyjne?

To najpopularniejsza polska aplikacja do przechowywania paragonów.
Od lat cieszymy się zaufaniem Użytkowników.
Aplikacja ma świetne oceny i setki tysięcy zadowolonych Użytkowników na całym świecie.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę technologiczną.

> 700 tys.

pobrań aplikacji

4 .7

średnia ocena użytkowników

5 lat

istnienia na rynku

Sprawdź, kim jesteśmy

Wszystkie e-paragony w jednym miejscu
– 3 powody, dlaczego warto przechowywać paragony!

Chcesz łatwo wyszukać potrzebny paragon na wypadek reklamacji lub zwrotu?

Chcesz zabezpieczyć papierowe paragony przed zgubieniem lub wyblaknięciem?

Chcesz mieć statystyki wydatków i kontrolę nad domowym budżetem?

Twoja odpowiedź
to 3 x TAK?

Pobierz za darmo
aplikację PanParagon!

Dodatkowo otrzymasz dostęp do innych funkcji

PanParagon – gazetki promocyjne, listy zakupów, karty lojalnościowe

PanParagon to nie tylko najpopularniejsza aplikacja do przechowywania paragonów online. Znajdziesz w niej również aktualne gazetki promocyjne: Lidla, Biedronki, Pepco, Kauflandu, Carrefoura, Dino, Ikea i innych!
A ponadto:

Ubezpiecz sprzęt elektroniczny na korzystnych warunkach

 Chcesz wiedzieć więcej o e-paragonach?

Znajdź odpowiedź na nurtujące Cię pytania:

Paragony elektroniczne – co to takiego?

Paragony elektroniczne (in. e-paragon) to cyfrowa forma paragonu fiskalnego, która zastępuje dowody zakupu w wersji papierowej. To każde fiskalne potwierdzenie zakupu wysyłane drogą elektroniczną przez sprzedawcę, zdjęcie lub skan wersji papierowej. Zgodnie z polskim prawem, e-paragon jest uznawany za pełnoprawny dowód zakupu i zapłaty.

E-paragon – jak działa?

Od września w sklepach wprowadzony zostanie system umożliwiający wystawianie paragonów elektronicznych zamiast ich wersji papierowych. Wystarczy okazać  przy kasie indywidualny identyfikator, do którego zostanie przypisany dowód zakupu. E paragony będzie można przechowywać w aplikacjach do tego dedykowanych takich jak  PanParagon.

E-paragony – od kiedy?

E-paragony obecne są w Polsce od 2020 roku. Wprowadzenie powszechnego systemu e-paragonów, według zapewnień Ministerstwa Finansów, będzie udostępnione w Polsce we wrześniu 2023 r.

E paragony – podstawa prawna i rozporządzenie

Obowiązujące w Polsce prawo zrównuje paragony elektroniczne z papierowymi. Oznacza to, że przy kasie sprzedawca musi przyjąć e-paragon w przypadku zwrotu czy reklamacji. Reguluje to treść art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy VAT. Wynika z niego, że podatnicy, którzy prowadzą ewidencję sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, są zobowiązani do wystawienia i wydania nabywcy paragonu fiskalnego lub faktury za każdą sprzedaż. Dokument ten może przybierać formę papierową lub elektroniczną, zgodnie z wyborem nabywcy. W przypadku wyboru formy elektronicznej, dokument ten musi zostać przesłany w sposób uprzednio uzgodniony z nabywcą.

Pozostałe akty prawne mówiące o paragonach elektronicznych:

  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących,
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania,
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania,
  • Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 28 maja 2020 r. w sprawie aplikacji mobilnej służącej do rozliczania opłaty za przewóz osób,
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących,
  • Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Jak wystawić e-paragon?

Do wystawienia elektronicznych paragonów niezbędne są kasy fiskalne online lub kasy wirtualne, z których informacje związane ze sprzedażą są od razu przekierowane do systemu teleinformatycznego Krajowej Administracji Skarbowej.

Jaka aplikacja do paragonów?

Najlepszym wyborem jest darmowa aplikacja PanParagon, która istnieje  na rynku już 5 lat i cieszy się dużym zaufaniem Użytkowników nie tylko w Polsce i za granicą. Została pobrana już ponad 700 tys. razy i cieszy się wysokimi ocenami na marketach. Dzięki tej aplikacji nie tylko bezpiecznie przechowasz swoje paragony i e-paragony, ale także sprawdzisz statystyki swoich wydatków, wyszukasz najlepsze promocje w gazetkach promocyjnych, stworzysz listy zakupów czy skorzystasz z wielu kuponów rabatowych.