ceny paliw rosną - jak zmniejszyć spalanie?

Ceny paliw jeszcze wzrosną? Sprawdź, jak zmniejszyć spalanie w swoim aucie

Ceny paliw i ich ostatnie podwyżki nie wprawiają żadnego kierowcy w dobry nastrój, zwłaszcza, że to nie koniec. Prognozy specjalistów zakładają, że do końca tego roku kwoty wzrosną jeszcze o kilkanaście groszy na litrze. Jak zaoszczędzić bez rezygnowania z jazdy samochodem? Eksperci z Yanosik Autoplac podpowiadają!

Ogromne podwyżki cen paliw przerażają kierowców

Coraz więcej zmotoryzowanych załamuje ręce, widząc ceny paliw na stacjach benzynowych. W czasie pandemii za benzynę płaciliśmy nieco powyżej 4 zł/l, olej napędowy kosztował 4,20 zł/l, a autogaz mniej niż 2 zł/I. Takie ceny cieszyły każdego właściciela samochodu.

Obecnie koszt 1 litra benzyny przekroczył już 6 zł. Za olej zapłacimy 5,99 zł, a autogaz kosztuje 3,21 zł. Różnice w tych kwotach są naprawdę ogromne, a to nie koniec planowanych podwyżek.

Specjaliści szacują, że do końca tego roku kierowcy pojazdów będą płacić za litr benzyny Pb98 około 6,30 zł, Pb95 – 6,10 zł, oleju – 6,12 zł, a autogazu – 3,22 zł. Nie są to dobre wiadomości, zwłaszcza w świetle rosnącej inflacji i spadającej wartości polskiej złotówki. Gdzie szukać oszczędności, jeśli nie chcesz rezygnować z jazdy samochodem? Najlepiej zacząć od… swojego stylu jazdy.

Noga z gazu, a zapłacisz mniej za paliwo

Eko jazda pozwala na zaoszczędzenie na paliwie nawet do kilkuset złotych rocznie. Przy stosowaniu zasad eco-drivingu, o których pisaliśmy już tutaj, nie tylko dojedziesz w normalnym tempie do celu, ale również Twoje auto nie spali tyle paliwa, ile pali bez stosowania reguł eko jazdy.

Cała sztuka polega na korzystaniu z mocy, którą ma Twój samochód. Jeśli hamujesz, rób to silnikiem. Jeśli nie musisz, nie hamuj, a planuj z wyprzedzeniem manewry. Korzystaj z nawigacji, aby łatwiej dojechać do celu, bez pakowania się w korki, w których również możesz stracić dużo paliwa… i nerwów.

Dobierz odpowiednie opony

Wybór opon do samochodu od maja tego roku stał się jeszcze prostszy. Wszystko to za sprawą nowych etykiet i piktogramów, które znajdują się na ogumieniu. Jeśli przed Tobą wymiana opon na zimowe, to właśnie doskonały moment, aby przyjrzeć się nowym oznaczeniom.

Na etykiecie znajdziesz informacje dotyczące wpływu opon na zużycie paliwa. Otóż opór powietrza odpowiada za około 20% zużycie paliwa przez samochód. Im mniejszy opór toczenia opony, tym niższe będzie zużycie paliwa. Klasa efektywności paliwowej, którą znajdziesz na nowej etykiecie oznacza opór toczenia i wskazuje wkład opony w zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla.

Nowe klasy zaczynają się od litery A, a kończą na E. Wybierając odpowiednią klasę decydujesz się na konkretny poziom zużycia paliwa. Opony klasy B w samochodzie osobowym to zużycie ok. 0,1 l/100 km mniej niż dla opon z klasy C. Roczna oszczędność paliwa pomiędzy najwydajniejszymi oraz najmniej wydajnymi oponami to aż 90 litrów!

Dbaj o swój pojazd

ceny paliw a dbanie o samochód

Bieżące sprawdzanie stanu Twojego auta pomoże Ci w zaoszczędzeniu pieniędzy na paliwie. W jaki sposób? Otóż stałe weryfikowanie ciśnienia w ogumieniu zmniejsza zużycie paliwa. Źle dobrane ciśnienie w oponach potrafi zwiększyć spalanie nawet od 4 do 10%.

Pamiętaj również, że zużycie bieżnika oraz zły stan opon będą wpływały na bezpieczeństwo jazdy. Nie lekceważ kontrolowania opon – przeprowadzaj je regularnie nawet do 2 razy w miesiącu.

Ponadto bardzo ważne jest sprawdzanie stanu płynów eksploatacyjnych oraz części samochodowych, takich jak świece czy filtry. Każda zużyta część lub płyn będą wpływały na pracę silnika, który będzie potrzebować więcej paliwa. Stare świece i zabrudzone filtry samochodowe mogą podwyższyć spalanie o 10 do 12%.

Ogranicz odbiorniki

Do samochodu zabieramy coraz więcej rzeczy, które podpinamy do ładowania. Smartfon, tablet dla dzieci, nagrzewające maty pod plecy – to nie wszystkie akcesoria, które zużywają energię alternatora. Do ich grona można dodać również klimatyzację czy radio, bez których nie wyobrażamy sobie podróży.

Napięcie jednak nie generuje się znikąd – silnik spala więcej paliwa. A to z kolei znów podnosi koszty miesięcznego utrzymania auta. Zastanów się więc, czy wszystkie dodatki, których używasz w swoim pojeździe są Ci tak naprawdę potrzebne. Może warto podładować telefon i tablet w domu, a w trasie korzystać z pełnej baterii?

Zaplanuj swoją podróż i postoje

Każdą trasę da się odpowiednio zaplanować. Dodatkowo stosując zasady eco drivingu można uniknąć niechcianych postojów w mieście. Każde zatrzymanie się i ruszenie z miejsca to skok pracy silnika, a tym samym większe spalanie paliwa.

Wybierając się w trasę, zabierz ze sobą aplikację Yanosik, która pozwoli Ci na bieżące monitorowanie drogi. W ten sposób unikniesz korków, a także wydłużonych tras i zaplanujesz miejsca postojowe, jeśli to dłuższa wycieczka. Oczywiście naładuj wcześniej telefon, aby nie musieć go ładować w trasie!

Wyłącz silnik, jeśli Twój postój będzie dłuższy niż 20 sekund

To doskonała zasada, która pozwala na zmniejszenie ilości spalanego paliwa. Za każdym razem, gdy wiesz, że postój będzie trwał dłużej niż 20 sekund – wyłącz silnik. W Niemczech nawet przepisy drogowe nakazują wyłączanie silnika przy przejazdach kolejowych.

Co ciekawe – silnik, który pracuje na luzie zużywa około 0,8 litra paliwa na godzinę.

Zmniejsz obciążenie w aucie

obciązenie auta a ceny paliw

Wielu kierowców wozi w samochodzie mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, a te przecież swoje ważą. Jeśli masz możliwość, zrób porządek w swoim pojeździe i podróżuj bez dodatkowego obciążenia. Wymontuj bagażniki dachowe oraz tylne uchwyty rowerowe, sprawdź czy w bagażniku nie masz rzeczy, które mogą dodawać zbędnych kilogramów w aucie.

Każde 100 kg to wyższe spalanie paliwa o około 6%.

Drugi pojazd w gospodarstwie domowym

Wiele zmotoryzowanych rodzin, mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym, wciąż wymienia się jednym samochodem i w ten sposób cały czas je eksploatuje. Jeśli w Twoim domu znajduje się dwóch kierowców i każdy z nich chce korzystać z auta według własnych potrzeb, to czas pomyśleć o zakupie drugiego pojazdu.

Jeśli pierwszy samochód pali jak smok, a do tego jest nieustannie eksploatowany, to większą oszczędnością dla rodziny będzie inwestycja w dodatkowe auto, które spala znacznie mniej. Samochody używane wyszukasz na platformie Yanosik Autoplac. Wśród mnóstwa ofert sprzedaży aut znajdziesz informacje o poziomie spalania danego modelu oraz jego stanie technicznym.

Dokupując samochód, który pali mniej (np. 5 l/100 km w mieście), zaoszczędzicie znacznie więcej, niż podróżując codziennie swoim SUV-em, którego spalanie wynosi 9 l/100 km. Inwestycja zwróci się szybciej, niż myślisz, a ceny paliw na stacjach nie będą aż tak przerażające.

Kontroluj motoryzacyjne wydatki na bieżąco!

Wszystkie swoje zakupy związane z samochodem, możesz przechowywać w darmowej aplikacji PanParagon. Dzięki temu będziesz na bieżąco z kosztami utrzymania swojego auta, a także dowiesz się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Aplikacja chętnie wesprze Cię również w kontrolowaniu wydatków związanych z całym budżetem domowym. Pobierz ją tutaj:

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji