wyprzedaże

Wyprzedaże – co zrobić, by nie przepłacić?

Choć sklepy kuszą nas specjalnymi promocjami niemal przez cały rok, nie da się ukryć, że i tak najbardziej czekamy na wyprzedaże. Te letnie rozpoczną się lada dzień. Wiele osób z niecierpliwością wypatruje krzykliwych banerów z informacjami o zniżkach. Gdy tylko te pojawią się w sklepach, wielbiciele zakupów ruszają na poszukiwanie okazji. Ale czy wszystkie oferowane rabaty faktycznie pozwolą nam zaoszczędzić? Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, jak przygotować się do wyprzedaży, by nie przepłacić.

Upewnij się, co jest Ci potrzebne

Zakupy, zwłaszcza te, podczas których chcemy kupić ubrania, tak naprawdę powinniśmy rozpoczynać jeszcze przed wyjściem do sklepu. Pierwsze kroki powinny zaprowadzić nas do naszej własnej szafy. 😉 Tam dobrze jest przyjrzeć się ubraniom, które posiadamy. Co już mamy? Na jakie okazje nadają się te ubrania? Jakie komplety jesteśmy w stanie z nich stworzyć? Czego dokładnie nam brakuje? Znając odpowiedzi na te pytania, warto sporządzić listę rzeczy, które powinniśmy kupić. Dzięki niej będziemy wiedzieć, po co idziemy na zakupy i łatwiej będzie nam oprzeć się pokusom czyhającym w sklepach.

Sprawdź oferty sklepów online

Mając gotową listę rzeczy, których potrzebujemy, warto sprawdzić ofertę sklepów internetowych. W czasie wyprzedaży oferta stacjonarna i online mogą się nieco różnić, choćby ze względu na stany magazynowe. Przed wyjściem do centrum handlowego dobrze zatem jest dowiedzieć się, ile moglibyśmy zapłacić za te same lub bardzo podobne rzeczy w sklepach internetowych. To da nam pełnym ogląd sytuacji i bez problemu będziemy mogli wybrać korzystniejszą ofertę.

Ponadto, w kuponach w aplikacji PanParagon codziennie dostępnych jest mnóstwo promocji i zniżek do sklepów online wielu znanych i lubianych marek. Może się więc okazać, że okazja czekająca na użytkowników PanaParagona jest tą najlepszą i nie ma już potrzeby odwiedzać sklepu stacjonarnego.

Zwracaj uwagę na ceny

Wyprzedaże to szczególny, wręcz szalony czas. 😉 W sklepach trwa wtedy prawdziwe oblężenie – półki uginają się od ilości towarów, a alejki sklepowe są zatłoczone. W takim zamieszaniu nietrudno o pomyłkę. Wystarczy źle spojrzeć i może okazać się, że chcieliśmy kupić sweter w cenie koszulki.

Zdarza się też tak, że sklepy stosują bardzo ogólne, ale jakże kuszące, określenia typu „Wszystko od 9,99 zł!”. Zapewne znajdziemy kilka rzeczy w tej cenie, ale większość ubrań będzie droższa. Trzeba więc dokładnie sprawdzać cenę na metce, by przy kasie nie spotkała nas niemiła niespodzianka.

Nawet jeśli dokładnie sprawdzamy ceny, może okazać się, że kwota na rachunku jest wyższa niż zakładaliśmy. Sprzedawcy często tłumaczą to błędem systemu. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem, możemy żądać sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla nas najkorzystniejszej.

W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.

Art. 5 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług
wyprzedaże

Poznaj warunki zwrotu lub wymiany

Większość osób żyje w przekonaniu, że zakupiony towar można bez problemu zwrócić w ciągu 28 lub 30 dni, wystarczy jedynie okazać dowód zakupu. W wielu sklepach rzeczywiście istnieje taka możliwość. Trzeba jednak wiedzieć, że zależy to od polityki danej sieci lub marki. Zgodnie z polskim prawem, sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu niewadliwego towaru zakupionego stacjonarnie.

Właśnie dlatego przed sfinalizowaniem transakcji, dobrze jest upewnić się, czy w danym sklepie zwroty są przyjmowane i na jakich warunkach. Część sklepów nie przyjmuje przecenionych towarów, część pozwala wymienić je na inne, są też takie, w których bez problemu otrzymamy zwrot pieniędzy lub kartę podarunkową o wartości zwracanego przez nas produktu.

Wyprzedaże to okazja zarówno do upolowania świetnych okazji, jak i do stracenia pieniędzy na rzeczy, które nie są nam potrzebne. To, w której grupie kupujących się znajdziesz, zależy tylko od Ciebie. 😉 Zanim więc wyruszysz na zakupy, dobrze się do nich przygotuj. To z pewnością zaowocuje nie tylko wspaniałymi kreacjami, ale też spokojem o własne finanse.

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji