karta czy gotówka

Kartą czy gotówką? Oto aktualne trendy w płatnościach w Polsce z podziałem na województwa 

W dzisiejszym świecie, płatności elektroniczne wydają się zdobywać coraz większą popularność, ale czy rzeczywiście gotówka odchodzi do lamusa? Nasze najnowsze badanie, które powstało na podstawie anonimowych danych z paragonów, rozwiewa wszelkie wątpliwości. To, jak płacimy podczas codziennych zakupów może zależeć od tego, w jakim województwie mieszkamy. Czy pod względem metod płatności nasz kraj dzieli się na Polskę A i Polskę B? Dodatkowo, sprawdziliśmy czy istnieje korelacja pomiędzy transakcjami w formie gotówki a… stopą bezrobocia.

Wyraźna dominacja płatności bezgotówkowych

Jak pokazało nasze badanie, płatności bezgotówkowe mają w Polsce ogromną przewagę. Adnotacja o transakcji kartą znajdowała się na około 70 proc. przeanalizowanych paragonów. W mniejszym użyciu jest natomiast tradycyjna forma płatności. Gotówka widoczna była na 30% dowodach zakupu.  

Karta czy gotówka jak płacą Polacy

W badaniu nie uwzględnialiśmy płatności w formie BLIKA. Dlaczego? Znaczna część tego typu transakcji oznaczana jest na paragonach jako karta płatnicza. 

Jakie województwa przodują w transakcjach kartą? 

Płatność kartą w Polsce stała się powszechna. W każdym przebadanym przez nas województwie wyraźnie dominują tego typu transakcje. Warto jednak wiedzieć, że na mapie naszego kraju są regiony, w których płatności bezgotówkowe są bardziej rozpowszechnione, a w innych mniej.  

Jak się okazało, liderem w płatnościach bezgotówkowych w kraju jest Wielkopolska. W tym województwie aż na 75% paragonów widoczne były transakcje przy użyciu karty. Na bezgotówkowym podium znalazło się także województwo mazowieckie (73 proc. paragonów) oraz dolnośląskie i śląskie (ok. 71 proc.).   

W jakich województwach dominują płatności kartą 2023 rok - mapa

A jak na mapie Polski wygląda popularność płatności gotówką?

Gotówka wędruje do lamusa? Nie w tych województwach 

Jak pokazało nasze badanie, tradycyjna forma płatności jest mocno zakorzeniona wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Tutaj ten rodzaj transakcji widoczny był na około 41% paragonów. Zwolenników gotówki nie brakuje również w województwie warmińsko-mazurskim (39,4% paragonów) oraz na Podlasiu (38,2% paragonów).  

Co ciekawe, transakcje gotówką preferowane są zarówno na wschodzie, jak i zachodzie naszego kraju. Poza ścisłą czołówką do grona województw, w których konwencjonalny rodzaj płatności jest częstą praktyką wlicza się chociażby zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, lubuskie czy lubelskie – dodaje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.    

W jakich województwach chętnie płacimy gotówką 2023 - mapa

Płatność gotówką a stopa bezrobocia

Czy istnieje zależność pomiędzy stopą bezrobocia a trendami płatniczymi w poszczególnych województwach? Zestawienie naszych danych i statystyk z Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje na interesującą korelację. Tam, gdzie bezrobocie jest wyższe, częściej wybiera się gotówkę. Takie zjawisko obserwujemy w województwie świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i podlaskim. Wyjątkiem jest Podkarpackie, gdzie mimo wysokiej stopy bezrobocia, płatności kartą cieszą się sporym zainteresowaniem. Z kolei w województwie łódzkim i lubelskim, pomimo niższej stopy bezrobocia, to gotówka jest częstym użytku.  

Nie sposób nie wspomnieć, że w województwach, gdzie bezrobocie jest najniższe, dominują płatności kartą. Przykładami takich województw są: wielkopolskie, mazowieckie i śląskie.  

Porównanie płatności gotówką ze stopą bezrobocia

A Wy jaką formę płatności preferujecie?

Jeśli chcecie być na bieżąco z ciekawostkami prosto z paragonów oraz świata handlu, to koniecznie przejrzyjcie nasze pozostałe artykuły: https://panparagon.pl/portal/

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji