W tych miastach jest najdroższe paliwo w Polsce

W jakich miastach w Polsce są największe stawki za paliwo? Gdzie na tle kraju tankowanie jest najtańsze? Na podstawie paragonów sprawdziliśmy ceny benzyny PB 95, oleju napędowego ON i gazu LPG. Średnia różnica pomiędzy badanymi miejscowościami wynosi aż 27 groszy na litrze! Jesteście głodni szczegółów? Wyniki znajdziecie poniżej.

Paragony, które dodawane są anonimowo do aplikacji PanParagon to cenne źródło informacji na temat cen wielu produktów. Wśród nich znajdują się także dowody zakupów ze stacji benzynowych i to właśnie one stały się przedmiotem naszego najnowszego badania. Przeanalizowaliśmy dziesiątki tysięcy paragonów z benzyną 95, olejem napędowym ON i gazem LPG na liście w okresie od 1 do 25 października 2022 roku. Otrzymane wyniki przyporządkowaliśmy do konkretnych miast wojewódzkich – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków.  

Zacznijmy od benzyny PB 95.  

PB 95: najdroższa nie stolica Polski, a Gorzów Wielkopolski

Myśląc o najdroższych miastach pod względem cen paliw zapewne przez myśl przeszła Wam Warszawa. Jednak nic bardziej mylnego. Na pierwszym miejscu w rankingu największych cen benzyny 95 uplasował się Gorzów Wielkopolski To tutaj średni koszt za 1 litr PB 95 wynosi 6,87 zł. Tuż za Gorzowem ex aequo znalazły się Gdańsk oraz Lublin ze średnią ceną 6,81 zł za 1 litr PB 95. Kolejne, trzecie miejsce należy do Krakowa, gdzie średnia cena za litr wynosiła 6,80 zł. Najtaniej w Polsce jest natomiast w Olsztynie (6,70 zł/l PB 95), Szczecinie (6,74 zł/l PB 95) oraz Toruniu i… Warszawie (6,75 zł). Średnia różnica pomiędzy najdroższym i najtańszym wynikiem wynosi aż 17 groszy na litrze!

Przejdźmy teraz do cen oleju napędowego ON.

Ceny ON: Toruń na niechlubnym szczycie, Olsztyn na szarym końcu

Na szczycie dieslowej drożyzny znalazł się Toruń. To w tym mieście przyjdzie nam zapłacić średnio 7,92 zł za 1 litr ON. Wysoko w rankingu znalazły się także Katowice (7,89 zł/l), a następnie Gorzów Wielkopolski, Kraków oraz Zielona Góra – w każdym z tych miast średnia cena za olej napędowy wynosi 7,87 zł/l. Najtańsze ceny za ON czekają na kierowców z Olsztyna (7,78 zł/l), Szczecina (7,80 zł/l) oraz Poznania (7,82 zł/l). A Warszawa? Stolica Polski, uplasowała się tuż za nimi, co sprawia, że  tankowanie Diesla jest tutaj jednym z najtańszych w kraju!   

Zobaczcie sami jakie miasta uplasowały się pośrodku stawki.

Ceny LPG – różnice sięgają 27 groszy na litrze

Spośród wszystkich rodzajów paliw, największe rozbieżności w cenach są w przypadku gazu LPG. Najwyższe ceny odnotowaliśmy we Wrocławiu i Białymstoku – 3,28 zł/l, a także w Gorzowie Wielkopolskim (3,26 zł/l), Gdańsku (3,24 zł/l) i Zielonej Górze (3,22 zł/l). Z kolei, najtaniej w kraju, bo przyjdzie nam zapłacić w Toruniu (3,01 zł/l). Korzystne ceny czekają na kierowców w Rzeszowie i Krakowie (ok. 3,02 zł/l) oraz Łodzi i Lublinie (3,08 zł/l).

Szczegółową rozpiskę znajdziecie poniżej.

Gdzie jest najdroższe paliwo?

– Warto zauważyć, że w ogólnym rozrachunku korzystnie cenowo wypadły takie miasta jak Olsztyn, Szczecin oraz Warszawa. Z kolei na szczycie paliwowej drożyzny najczęściej pojawiał się Gorzów Wielkopolski. Są jednak miasta, w których jednocześnie można zatankować najtaniej i najdrożej w kraju. Tutaj na uwagę zasługuje chociażby Toruń, w którym oferty PB 95 i LPG były bardzo atrakcyjne dla portfela kierowców, natomiast ON zapewniło mu pierwsze miejsce w rankingu – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParag

PanParagon – Niezależny portal informacyjny o inflacji, gospodarce i trendach konsumenckich

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji