Bon energetyczny – jaką przyjmie wartość? Znamy projekt ustawy 

18 kwietnia opublikowany został projekt ustawy dotyczącej zasad funkcjonowania bonu energetycznego. Według projektu zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji wartość bonu zależeć będzie od liczby osób w gospodarstwie domowym, zaczynając od 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego. Dla gospodarstwa 2-3 osobowego będzie wynosił 400 zł, a dla 4-5 osobowego już 500 zł. Dla gospodarstw z sześcioma i więcej mieszkańcami bon przyjmie kwotę aż do 600 zł. W sytuacji, gdy gospodarstwo korzysta z ogrzewania elektrycznego, bon będzie miał wyższe wartości – od 600 zł dla jednoosobowego do 1200 zł dla gospodarstw liczących sześć i więcej osób. 

Komu będzie przysługiwał bon energetyczny? 

Zgodnie z opublikowanym projektem bon przewidziany jest dla jednoosobowych gospodarstw domowych, w których dochody nie przekraczają 2500 zł i gospodarstw domowych wieloosobowych, w których dochody nie są wyższe niż 1700 złotych na osobę. Projekt zakłada również przedłużenie mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną. W przypadku gospodarstw domowych cena ta w II połowie 2024 roku ma wynieść 500 zł za 1MWh, a 693 zł w przypadku jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw.  

Koszty tych wszystkich rozwiązań oszacowano na 6,3mld złotych, z czego 1,6 mld zł to dotacja na bony w latach 2024-2034. Budżet Państwa będzie źródłem środków na wypłatę bonów, a rekompensaty i wyrównanie dla przedsiębiorstw energetycznych sfinansuje Fundusz przeciwdziałania COVID-19. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat innych form wsparcia? Zobacz nasze pozostałe wpisy:  

Czyste powietrze – miliardy na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów 

Program “Aktywny Rodzic”. Dla kogo przeznaczone jest tzw. babciowe? 

bon energetyczny

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji