Wigilia 2022 – o ile będzie droższa w porównaniu do poprzedniego roku?

Grzyby suszone, karp czy makowiec do kawy to obowiązkowe punkty polskiego wieczoru wigilijnego. Zanim jednak zasiądziemy do świątecznego zajadania tradycyjnych smakołyków, musimy liczyć się z drożyzną w sklepach. O ile droższa będzie tegoroczna Wigilia w porównaniu do poprzedniego roku? Sprawdziliśmy to i niestety nie mamy dobrych wieści.

Wigilia 2022

Parę dni przed Świętami Bożego Narodzenia Polacy tłumnie ruszają do sklepów. W tym roku, ze względu na najwyższą od lat inflację musimy zaopatrzyć się w… grubszy portfel. Jak bardzo zmieniły się ceny produktów, które stanowią bazę najważniejszych potraw wigilijnych?

– Aplikacja PanParagon służy między innymi do przechowywania dowodów zakupu. Dzięki anonimowym danym jakie trafiają do naszego systemu mamy szerokie spojrzenie na rynek konsumencki także pod kątem rzeczywistych cen produktów spożywczych. Na podstawie kilkudziesięciu tysięcy paragonów, tuż przed Świętami sprawdziliśmy koszty składników popularnych dań wigilijnych i porównaliśmy ich ceny rok do roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Różnice w kosztach pojedynczych produktów sięgają nawet kilku złotych – dodaje.

Co zatem o tegorocznej i zeszłorocznej Wigilii mówią paragony zgromadzone w naszej aplikacji? Porównaliśmy dwa analogiczne okresy: 1 – 15 grudnia 2021 i 2022 roku.

Wigilia w tym roku drożej o ponad 30 proc.

Tegoroczną świąteczną atmosferę może skutecznie zniszczyć drożyzna w sklepach. Co podrożało najbardziej? Według paragonów dodanych do naszego systemu, na prowadzenie wyszły grzyby suszone. W grudniu tego roku za ten produkt zapłaciliśmy średnio o 4,59 zł więcej niż zaledwie 12 miesięcy temu! Na drugim miejscu uplasowała się kawa. Za 500 g tego produktu w tym roku wydaliśmy średnio o 4,16 zł więcej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy mocno podrożał również cukier. Jego cena podniosła się średnio o 2,51 zł za 1 kg.

Co więcej, średnio o 2,17 zł więcej przyszło nam zapłacić za 1 kilogram mąki pszennej. Znacząco droższe w tym roku okazały się także takie produkty jak: jajka ściółkowe (+ 1,71 zł), twaróg półtłusty (+ 1,65 zł), masa makowa (+ 1,37 zł), karp świeży płat (+ 1,18 zł za 100 g) czy rodzynki (+ 1,04 zł za 200 g). Najmniejszą średnią różnicę w cenie odnotowaliśmy w przypadku buraków (+ 13 gr na 1 kg), śledzia (+ 0,19 gr za 500 g) oraz kapusty białej (+ 39 gr za 1 kg).

– Kupując wszystkie produkty ujęte w naszym badaniu, zapłacimy średnio ponad 21 zł więcej niż w roku poprzednim. Tegoroczna Wigilia jest zatem droższa o średnio o ponad 30 proc. – wylicza Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.  

Dokładne ceny z podziałem na poszczególne lata znajdują się na poniższej tabeli.

Chcecie wiedzieć więcej o inflacji? Na naszej stronie możecie prześledzić historię cen innych podstawowych produktów tj. olej rzepakowy, masło na przestrzeni ostatnich 3 lat. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://panparagon.pl/sprawdz-inflacje/

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji