Ulgi podatkowe 2022 – pamiętaj o nich przy rozliczeniu PIT-u

Termin do kiedy należy się rozliczyć z PIT za 2022 rok zbliża się wielkimi krokami. Przed przystąpieniem do tego „procesu” warto się uprzednio przygotować, by zwrot podatku był jak największy. Czy wiesz jakie ulgi podatkowe 2022 przysługują Tobie i Twojej rodzinie? Do kiedy należy się rozliczyć z PIT za 2022 rok? Jakie nowe ulgi wprowadził Nowy Ład? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Zacznijmy jednak od początku.

Ulgi podatkowe 2022

Rozliczenie PIT za 2022 – do kiedy?

Termin rozliczenia PIT za 2022 roku jest określany przez Ministerstwo Finansów. Zazwyczaj przypada on na koniec kwietnia kolejnego roku podatkowego. Jednak w tym roku rozliczenie PIT za 2022 należy złożyć do 2 maja.

Jeśli jednak planujesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego lub doradcy podatkowego, to warto zacząć rozliczanie podatku z wyprzedzeniem, aby mieć czas na ewentualne poprawki.

Ale czy musisz cokolwiek robić? 

Rozliczenie podatku dochodowego – o czym musisz pamiętać?

Od 15 lutego 2023 roku Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom przygotowane rozliczenia PIT za 2022 rok. Jeśli nie masz czasu lub nie wiesz jak się zabrać do rozliczenia PIT-u, to… nie musisz nic robić. Na podstawie wcześniejszych zeznań podatkowych lub danych udostępnianych przez pracodawców masz już automatycznie wypełnioną deklarację, która w przypadku braku działań z Twojej strony wraz z 2 kwietnia 2023 zostaje uznana za złożoną. W tym przypadku nie masz jednak pewności, że system naliczył wszystkie przysługujące Tobie ulgi lub też nie decydujesz komu przekazujesz 1,5% swojego podatku. Dodatkowo, warto również pamiętać, że PIT-36 i PIT-28 nie jest automatycznie rozliczany. Z tego przywileju mogą skorzystać podatnicy rozliczający się z PIT-37 i PIT-38. 

Jeśli chcesz lub musisz zweryfikować swoje rozliczenie PIT 2023 za 2022 to warto wiedzieć od czego zacząć.

Rozliczenie podatku online – jak to zrobić?

W Twoim interesie jest, by przygotowane zeznanie podatkowe zostało sprawdzone przed wysłaniem. Można to zrobić logując się do usługi „Twój e-PIT”. W deklaracji warto zweryfikować, czy sposób rozliczenia jest prawidłowy oraz czy uwzględniono wszystkie ulgi podatkowe, z których możemy skorzystać. Można też zaznaczyć komu przeznaczamy 1,5% naszego podatku. Jeśli wszystko się zgadza, możesz zaakceptować przygotowane wcześniej rozliczenie lub przesłać zmienione. 

Przejdźmy zatem do sedna. Na jakie nowe ulgi podatkowe możesz liczyć w rozliczeniu PIT za 2022?

Polski Ład a ulgi podatkowe

W tym roku rozliczenie podatku PIT odbywa się na nowych zasadach wprowadzonych przez Polski Ład. Wypełniając lub sprawdzając deklarację PIT warto wiedzieć, jakie są aktualne ulgi podatkowe, dzięki którym można zmniejszyć podatek za 2022 rok. 

 1. Ulga dla pracujących seniorów kierowana jest dla osób starszych, które nadal pozostają na rynku pracy. W ramach tej ulgi przysługuje im zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości 3 090 zł rocznie. Aby móc skorzystać z ulgi, osoba musi mieć ukończone 65 lat i pracować na umowę o pracę lub umowę zlecenie.
 1. Ulga 4+ dla rodzin wielodzietnych to specjalna forma wsparcia dla rodzin wielodzietnych, polegająca na zwolnieniu z podatku dochodowego do kwoty 85 528 zł w przypadku rozliczenia za 2022 rok. Przysługuje ona rodzinom, które wychowują co najmniej czworo dzieci. Jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie, to kwota zwolnienia zostaje podwojona, wynosząc 2 x 85 528 zł. Ponadto każdy z rodziców lub opiekunów ma prawo skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł, która obowiązuje od stycznia 2022 roku.
 1. Ulga na powrót dedykowana jest dla polskich emigrantów, którzy zdecydowali się na powrót do kraju, podjęli w nim pracę lub prowadzą działalność gospodarczą. Osoby, które skorzystają z tej ulgi, będą zwolnione z podatku dochodowego w ciągu pięciu lat od daty powrotu do Polski. Uldze podlegają przychody uzyskane od stycznia do grudnia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
 1. Ulga na terminal płatniczy – mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu i montażu terminala płatniczego do obsługi płatności kartą. Ulga ta pozwala na odliczenie od podatku dochodowego 50% kosztów poniesionych na zakup i montaż terminala płatniczego w ciągu roku podatkowego, przy czym koszt ten nie może przekroczyć kwoty 20 000 złotych.
 1. Ulga na zabytki umożliwia odliczenie od podatku dochodowego wydatków związanych z konserwacją, remontem lub ochroną zabytków znajdujących się w Polsce. Ulga ta może być stosowana przez osoby fizyczne, które ponoszą koszty związane z utrzymaniem zabytkowego budynku lub obiektu oraz przez przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w takich obiektach.
 1. Ulga na prototyp to specjalna ulga podatkowa dla przedsiębiorców, którzy inwestują w rozwój nowych technologii i tworzą prototypy swoich produktów. W ramach niej przedsiębiorcy mogą odliczyć od podatku dochodowego koszty poniesione na prace badawczo-rozwojowe związane z tworzeniem prototypów produktów lub usług. Wysokość ulgi wynosi 50% poniesionych kosztów kwalifikujących się do odliczenia, a maksymalna wartość ulgi wynosi 10 mln złotych rocznie. 

Jednak najbardziej popularną ulgą podatkową jest ta związana z… dziećmi. Ile wynosi i komu przysługuje?

Ulgi podatkowe na dziecko

Nie tylko rodziny wielodzietne mogą skorzystać z ulgi na dziecko. Prawo to przysługuje podatnikom już od pierwszego dziecka. Obecnie ulga na dziecko wynosi:

 • 92,67 zł miesięcznie (1 112,04 zł rocznie) na pierwsze dziecko,
 • 92,67 zł miesięcznie (1 112,04 zł rocznie) drugie dziecko,
 • 166,67 zł miesięcznie (2 000,04 zł rocznie) na trzecie dziecko,
 • 225,00 zł miesięcznie (2 700,00 zł rocznie) na każde kolejne dziecko po czwartym.

Jeśli jednak wychowujesz jedno dziecko, to jest mały haczyk. W tym przypadku brane są pod uwagę dochody. Ulga za dziecko przysługuje osobom, których dochody w 2022 nie przekroczyły kwoty: 

 • 112 tys. zł – w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Brane są pod uwagę zsumowane dochody podatnika i małżonka,
 • 112 tys. zł– w przypadku podatnika będącego osobą samotnie wychowującą dziecko,
 • 56 tys. zł w roku podatkowym – w przypadku podatnika niepozostającego w związku małżeńskim (w tym również przez część roku).

Osób, które mają więcej potomstwa limit dochodów nie obowiązuje. 

Skoro wszystko masz już dopełnione i wiesz jakie ulgi podatkowe  to warto wiedzieć jeszcze jedno…

Zwrot podatku – ile czasu czeka się na zwrot pieniędzy?

Na zwrot podatku czeka się do 90 dni. Jeśli jednak przesyłasz rozliczenie w formie elektronicznej to zwrot podatku otrzymasz do 45 dni od dnia złożenia deklaracji

Zajrzyj na naszego BLOGA by zawsze być na bieżąco z najnowszymi przepisami. Pobierz PanaParagona i miej wydatki pod kontrolą!

Przeczytaj

 • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

 • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

 • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

  Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji