Tegoroczna majówka będzie droższa. O ile?

Majówka nieodłącznie kojarzą się z wyjazdami oraz grillowaniem. Majówkową sielankę może jednak burzyć fakt szalejącej inflacji, która w marcu tego roku przekroczyła 10 proc.! Nic więc dziwnego, że wzrosły ceny wielu produktów oraz usług. Jak podwyżki wpłyną na majówkowy budżet Polaków? Postanowiliśmy to sprawdzić. Pod naszą lupę trafiły paragony z kwietnia 2021 i 2022 roku z paliwem, kiełbasą śląską i ketchupem na liście. Jaka jest różnica w kosztach?

Paliwa drożej o nawet o 42 proc.!

Ceny paliw w tym roku przyprawiają o zawrót głowy. Niestety wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, w Polsce wybuchła… paliwowa panika. Pod koniec lutego ceny dynamicznie poszły w górę. Choć dziś sytuacja wydaje się być ustabilizowana to jednak ceny pozostały na wysokim poziomie.

– W porównaniu do zeszłego roku ceny poszczególnych paliw poszły mocno w górę. Właściciele samochodów z silnikiem Diesla zapłacą o 1,86 zł więcej na jednym litrze oleju napędowego niż w tym samym czasie w roku poprzednim. W ogólnym rozrachunku to wzrost kosztów o 35 proc. Kierowcy, którzy tankują benzynę 95 muszą liczyć się z rachunkiem powiększonym o 1,13 zł na jednym litrze, co stanowi podwyżkę o 21 proc. – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Największą różnicę w tegorocznych majówkowych kosztach odczują jednak osoby posiadające samochody napędzane na gaz. Koszty podróży tej grupy kierowców wzrosły aż 42 proc. – dodaje.

Tegoroczna majówka - średnie ceny paliw

A jak wzrost stawek za paliwo wpłynie na realny rozrachunek podróży? Przy tegorocznych cenach (7,11 zł/1 litr) wybierając się na wycieczkę do miejsca położonego dalej o 300 km, przy założeniu, że samochód napędzany silnikiem Diesla spala średnio 7 l na 100 km zapłacimy w tym roku o 37 zł więcej niż w roku poprzednim. Licząc wyjazd z trasą powrotną sam przejazd wychodzi drożej o 74 zł w porównaniu do 2021 roku. Dla aut, w których spalanie jest większe, koszty automatycznie idą w górę.

Skoro wiadomo jak sam przejazd wpłynie na koszty majówki to warto jeszcze sprawdzić  o ile podrożały produkty najczęściej wybierane na grilla?

Kiełbasa śląska i ketchup również drożej

W kategorii „majówkowe jedzenie” uwzględniliśmy została cenę kiełbasy śląskiej i ketchupu, które idealnie wpisuje się w grillowe trendy. Jak pokazują paragony naszych użytkowników w zeszłym roku średnia cena za kilogram kiełbasy śląskiej wynosiła 18.39zł. W tym roku średnia cena na paragonie za ten sam produkt o takiej samej wadze wynosi już 21,51 zł. Oznacza to  różnicę aż 3,12 zł w przeliczeniu na 1 kilogram!

Cena ketchupu także poszła w górę, choć różnica rok do roku nie jest aż tak imponująca jak w przypadku paliwa czy kiełbasy śląskiej. W kwietniu 2021 średnia cena za jeden ketchup wynosiła 4,29 zł natomiast w kwietniu 2022 koszt za tego typu produkt wzrósł o 40 groszy.

Tegoroczna majówka

–  Choć na wyjazd majowy składają się również inne czynniki to jednak we wszystkich przytoczonych przykładach cena poszła w górę. Potwierdzają to nie tylko subiektywne odczucia konsumentów, a także twarde dane pochodzące z paragonów naszych użytkowników. W niektórych przypadkach wzrost cen jest szokujący, czego przykładem jest chociażby gaz: tutaj koszty podróży zwiększyły się aż o 42 proc. na przestrzeni zaledwie jednego roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji zakupowej PanParagon.  

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji