koszty utrzymania samochodu

Poznaj nowoczesne samochody, dzięki którym sporo zaoszczędzisz

Zakup samochodu to ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które mają spore wymagania co do przyszłego pojazdu, a także oczekują, że ich budżet nie będzie zbytnio obciążony jego utrzymaniem. Jakie nowoczesne samochody będą najlepszym wyborem? Sprawdź w naszym artykule!

Roczne koszty utrzymania samochodu mogą zaskoczyć

Chcąc prawidłowo obliczyć miesięczne koszty utrzymania samochodu, musimy wziąć pod uwagę nie tylko tankowanie, ale również wszelkie dodatkowe zakupy, które dokonujemy na rzecz naszego pojazdu. Wśród nich znajdują się nie tylko usługi warsztatowe lub serwisowe, które pewnie w pierwszej chwili przyszły Ci na myśl.

To również zakup płynów eksploatacyjnych, środków do czyszczenia, elementów takich jak filtry czy nowe wycieraczki, a nawet nowy zapach do auta. Dodatkowo należy uwzględnić także wszelkie przejazdy płatnymi odcinkami dróg oraz ubezpieczenie i roczne badanie techniczne.

Wszystkie koszty utrzymania samochodu możesz wpisywać w naszej darmowej aplikacji PanParagon. Możesz też skorzystać z nowego rozwiązania w aplikacji Yanosik – ewidencji wydatków, która powstała we współpracy z nami.

Sumienne wpisywanie wszystkich opłat pozwoli Ci na dokładne obliczenie rocznych kosztów utrzymania samochodu.

nowoczesne samochody

Ekologiczne podejście do środowiska i kosztów utrzymania auta

Coraz bardziej popularne stają się samochody ekologiczne. Emitują one mniej zanieczyszczeń do środowiska, mimo tego, że są zasilane paliwem. Mowa o samochodach hybrydowych, które nazywane są PHEV. Skrót pochodzi od pełnej nazwy Plug-in Hybrid Electric Vehicle. Co to dokładnie oznacza?

To model samochodu, który można ładować prądem ze źródła zewnętrznego i zasilać również paliwem. PHEV to połączenie dwóch technologii – silnika spalinowego oraz elektrycznego, które zapewnia optymalną wydajność w każdych warunkach drogowych.

To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które poszukują pojazdu ekologicznego, niezbyt drogiego w utrzymaniu, ale o satysfakcjonującej mocy. Auta PHEV zapewniają swoim właścicielom możliwość jazdy w dowolnym trybie – elektrycznym lub klasycznym spalinowym. Takim samochodem możemy poruszać się po mieście w trybie elektrycznym, a w trasie już z użyciem silnika spalinowego.

Nie musisz się martwić również o zasięg takiego pojazdu. Dla przykładu – ŠKODA SUPERB iV pozwoli Ci przejechać 930 km na jednym baku. W tym pojeździe pojemność zbiornika paliwa to 50 litrów, pojemność akumulatorów – 13 kWh, a średnie zużycie paliwa – 1,9 l/100 km.

Samochody PHEV obecnie można już kupić również używane. Znajdziesz je na platformie Autoplac należącej do Yanosika.

Zakup takiego pojazdu to inwestycja. Z czasem przełoży się ona na niższe koszty utrzymania w skali roku, a także lepszą kondycję naszego środowiska. Pełne ładowanie akumulatora powyższego modelu to koszt zaledwie 8 zł!

Pojazdy w 100% eko doskonale optymalizują koszty

Samochody całkowicie elektryczne – BEV – to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na zerowej emisji szkodliwych spalin do środowiska, a także jeszcze większej optymalizacji kosztów utrzymania auta.

W elektrykach nie mamy możliwości tankowania paliwa. Akumulatory trzeba ładować prądem z różnych źródeł. Niektóre auta umożliwiają również podładowanie akumulatora w domu lub w dedykowanej stacji ładowania, którą możemy zamontować u siebie.

Auta BEV nie tylko pozwolą Ci zaoszczędzić na paliwie, ale również na niektórych częściach samochodowych. W tych pojazdach nie ma choćby filtra paliwa, który należy regularnie wymieniać.

Szybki zwrot z inwestycji w ekologiczne auto

Inwestycja w zakup pojazdu BEV lub PHEV bardzo szybko się zwraca. Porównując obecne ceny paliwa – 5,83 zł za 1 l PB 98, a koszt 1 kWh, w zależności od rodzaju ładowania AC lub DC na stacjach – w kwotach od 1,1 zł do 3,5 zł za 1kWh lub w domu – 0,5 zł za 1 kWh, miesięczny koszt zasilania pojazdu będzie znacznie niższy.

Podobnie wygląda sytuacja w trasie. Przyjmując, że nasz pojazd pali 6 ,7 l /100 km i właśnie taki odcinek chcemy przejechać, to przy klasycznym tankowaniu benzyną PB 98 zapłacimy za tę podróż 39 zł. Natomiast w przypadku BEV, którego akumulatory naładujemy w 80% w domu, a w 20% w ładowarce, a jego średnie zużycie na 100 km to 15,3 kWh, to za trasę zapłacimy ok. 9 zł. Spora różnica, prawda?

Większość osób wciąż obawia się zakupu samochodów elektrycznych lub hybrydowych. Odstrasza ich cena nowego pojazdu. Jednak jak już wcześniej informowaliśmy, pojazdy BEV i PHEV można kupić z drugiej ręki. Dodatkowo można uzyskać na nie dofinansowanie w postaci pożyczki lub kredytu. Takie możliwości znajdziesz w Yanosik Autoplac.

Pamiętaj o kontrolowaniu swoich wydatków motoryzacyjnych na bieżąco! Dzięki temu będziesz mieć świadomość, ile faktycznie wynosi Cię utrzymanie pojazdu w skali miesiąca czy roku. Pobierz darmową aplikację PanParagon i zapisuj wszystkie wydatki.

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji