Porównanie cen 2022/2023

Kolosalny wzrost cen na półkach sklepowych. Jak zmieniły się ceny produktów na przestrzeni ostatnich trzech lat? 

Ostatnie trzy lata to czas radykalnych zmian, jeśli chodzi o ceny produktów spożywczych. Czy ktoś jeszcze pamięta, ile kosztował chleb, cukier lub twaróg w 2020 roku? Za niektóre artykuły płacimy teraz ponad dwukrotnie więcej! Potwierdzeniem tego są paragony dodawane do aplikacji PanParagon. 

  • Aplikacja PanParagon służy między innymi do przechowywania paragonów i wyszukiwania promocji. Dzięki anonimowym danym, które trafiają do naszego systemu mamy możliwość analizy rzeczywistych cen wybranych produktów czy usług. W najnowszym badaniu przyjrzeliśmy się paragonom z produktami spożywczymi z ostatnich trzech lat. Nasze wnioski niestety nie są optymistyczne. W ciągu badanego okresu wszystkie produkty ujęte w analizie podrożały – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Aby uzyskać wiarygodne wyniki ilustrujące porównanie cen 2022/2023, wyodrębniliśmy najpopularniejsze marki z różnych kategorii: chleb pszenno-żytni, ser twarogowy półtłusty, cukier biały, kurczak tuszka, kawa mielona i woda mineralna. Opublikowane dane przedstawiają średnie ceny z sierpnia 2020, 2021, 2022 i 2023 roku. 

Nawet o100% drożej! 

Największy skok cenowy wynosi 116 proc. i dotyczy wody mineralnej. Półtoralitrowa butelka tego trunku w sierpniu 2020 roku kosztowała średnio 1,15 zł. Obecnie za ten sam produkt zapłacimy już ok. 2,49 zł. Cukier biały również może poszczycić się niemałą podwyżką – kilogram białej śmierci podrożał średnio o 113 proc. Nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników kofeiny. W sierpniu 2020 roku kawa mielona (500g) znanej marki kosztowała 15 złotych, dziś jest już dwukrotnie droższa. Za identyczne opakowanie płacimy teraz ok. 30 złotych. 

Najniższa podwyżka wynosi… 54%. 

Spośród przebadanych produktów najmniej podrożał twaróg półtłusty – jego cena zmieniła się o “jedyne” 54%. Cena chleba pszennego-żytniego oraz tuszki kurczaka skoczyła w górę aż o 66%. 

Szczegółowe ceny z podziałem na poszczególne lata przedstawia poniższa grafika. 

Porównanie cen 2022/2023

– Największe zmiany cen przyniósł rok 2022, a podwyżki większości badanych produktów były widoczne również w 2023 roku. Co ciekawe, w ciągu ostatnich 12 miesięcy delikatnie potaniał cukier oraz kurczak. Niestety, porównując do 2020 i 2021 roku średnia kwota na paragonach jest nadal dużo wyższa. Za wszystkie analizowane przez nas produkty płacimy teraz średnio o 86% więcej niż trzy lata temu. To ogromna zmiana, mająca bezpośredni wpływ na domowy budżet Polaków informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Zapraszamy na nasz PORTAL po więcej informacji ekonomicznych.

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji