edukacja finansowa - Dominika Nawrocka

Po co nam edukacja finansowa? Wywiad z Dominiką Nawrocką (Kobieta i Pieniądze)

Dominika Nawrocka – założycielka ogólnopolskiej organizacji Kobieta i Pieniądze. Autorka książek “Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet.” oraz “Ekspertka. Książka dla kobiet, które mają dużo do powiedzenia.” Przedsiębiorczyni, inwestorka, propagatorka edukacji finansowej, biznesowej i marketingowej.

Niestety pieniądze wciąż traktowane są jako temat, o którym nie wypada nam rozmawiać. Zwykle wchodzimy w dorosłe życie, nie mając podstawowej wiedzy w zakresie finansów. W szkole nikt nas nie uczył o budżecie domowym, jak działają instytucje finansowe, jakie są możliwości zarabiania i inwestowania pieniędzy. W domach też rzadko kiedy rozmawiało się o pieniądzach. Skąd w takim razie mamy mieć wiedzę i umiejętności w tym zakresie? O tym rozmawiamy dzisiaj z Dominiką Nawrocką założycielką organizacji Kobieta i Pieniądze, która dba o edukację finansową kobiet.

Zacznijmy od najważniejszego pytania: po co nam edukacja finansowa?

Uczymy się, podejmujemy pracę, zarabiamy i wydajemy. Najczęściej wraz ze wzrostem dochodów rosną również nasze koszty. Zwykle jakoś to wszystko się kręci i nie dostrzegamy negatywnych konsekwencji naszych działań. Zakładamy, że nic złego się nie wydarzy, a życie bywa przewrotne.

Edukacja finansowa jest konieczna, jeśli na poważnie traktujesz siebie i swoje życie. Zaczynasz od podstaw, a później wchodzisz w coraz trudniejsze zagadnienia i pojawia się jeszcze więcej pytań. To naturalny proces rozwoju. W zamian otrzymasz spokój, bezpieczeństwo i pewność, że poradzisz sobie w każdej życiowej sytuacji!

Jak mawiała Suze Orman “Skoro pracujesz na swoje pieniądze co najmniej 40 godzin tygodniowo, to skrajną nieodpowiedzialnością jest nie poświęcanie im uwagi.”

Skoro edukacja finansowa tak bardzo wpływa na nasze życie to… od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest świadomość i analiza swojej aktualnej sytuacji. Należy zastanowić się, jak wygląda moja rzeczywistość pod względem finansowym. Czy ta sytuacja jest dla mnie dobra? Jak chcę, aby wyglądało moje życie? Następnie trzeba dowiedzieć się, co można zrobić inaczej i jak można poprawić swoją sytuację. Ze względu na brak edukacji finansowej często nie wiemy, że można działać inaczej. Zakładamy, że skoro mamy pieniądze to wszystko jest w porządku i nie martwimy się o przyszłość.

Polecam zacząć od przeczytania jednej książki, wysłuchania webinaru, zapisania się na szkolenie. Czasem jedno zdanie lub historia może zmienić nasze podejście do finansów. Po prostu trzeba słuchać i być uważnym. Dopóki nie zaczniemy, to my sami nie wiemy, że można działać inaczej. Wówczas otwierają nam się nowe możliwości, zaczynamy inaczej postrzegać świat i widzieć okazje, których wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Skąd możemy czerpać wiedzę o finansach?

Na szczęście dostęp do wiedzy mamy teraz niemal nieograniczony. Wiedzę można czerpać z książek, artykułów dostępnych w internecie, webinarów, kursów online lub szkoleń stacjonarnych. Nie jesteśmy sami z naszymi problemami. Te historie powtarzają się. Należy poszukać osób, które dzielą się doświadczeniami i rozwiązaniami, a później tę wiedzę wdrożyć.

Kobieta i Pieniądze w swojej ofercie ma różnego rodzaju szkolenia i kursy. Czego można się z nich nauczyć?

Przede wszystkim można dowiedzieć się, jak lepiej zajmować się swoimi pieniędzmi. Nauczyć się skutecznie zarządzać budżetem domowym, planować wydatki, zarabiać i budować swoją finansową przyszłość.

Można zyskać bezpieczeństwo, bo zapanujesz nad swoim finansowym życiem. Spokój, bo wizja wyczerpania się pieniędzy nie będzie już Ciebie dotyczyła. Niezależność, bo będziesz żyć na własnych zasadach. Wolność, bo będziesz decydować jak spędzać czas. Szczęście, bo będziesz realizować swoje cele i marzenia. To najlepsza inwestycja w siebie!

Jeśli zdarzy Ci się tak, że stracisz wszystkie pieniądze, cały majątek, co Ci pozostanie? To jest właśnie inteligencja finansowa, która pozwoli Ci wyciągnąć wnioski, odbudować, to co stracone i dojść jeszcze dalej.

Dominika Nawrocka

Jakie zagrożenie niesie za sobą brak edukacji finansowej?

Temat finansów dotyczy nas wszystkich. Pieniądze wpływają na jakość naszego życia i zdolność radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Brak edukacji finansowej powoduje, że podejmujemy błędne decyzje, bo nie znamy konsekwencji swoich działań. Często jest tak, że zajmujemy się tematem jak już sytuacja nas do tego zmusi. Dzięki edukacji można uniknąć zbędnych problemów.

Śmierć, choroba, rozwód, utrata pracy, emerytura dotyczą nas wszystkich. Pandemia i wojna mocno wpłynęły na rynek pracy, ceny towarów i usług oraz naszą sytuację finansową. Wydawało się, że coś takiego nie może się współcześnie wydarzyć. Nie znamy przyszłości. Nie na wszystko mamy wpływ. Im wcześniej zaczniemy edukację finansową i sami zadbamy o naszą finansową przyszłość, to tylko lepiej dla nas. Nikt inny lepiej tego nie zrobi!

Skorzystaj z rabatu 20% na kursy i szkolenia Kobieta i Pieniądze korzystając z kuponu w aplikacji PanParagon!

Przeczytaj

  • Ceny cytrusów w Polsce w 2024 r. Czy jest drożej niż w poprzednich latach? 

    Ceny cytrusów w Polsce w 2024 r. Czy jest drożej niż w poprzednich latach? 

  • Wolna wigilia 2024 – jest decyzja Sejmu 

    Wolna wigilia 2024 – jest decyzja Sejmu 

  • Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS ujawnia przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2024 roku

    Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS ujawnia przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2024 roku

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji