O ile podrożał chleb? Ceny sięgają już 10 zł

Inflacja zżera nie tylko nasze pieniądze, a także… spore porcje chleba. W najnowszym badaniu sprawdziliśmy jak zmieniły się ceny pieczywa w ciągu ostatnich trzech lat. Niestety nie mamy dobrych wieści.

Chleb to podstawowy produkt spożywczy bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne posiłki. Nie bez znaczenia jest zatem jego cena. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest realny koszt tego typu produktu spożywczego:

– PanParagon to aplikacja zakupowa, której sztandarową funkcją jest przechowywanie paragonów w formie elektronicznej. Dzięki temu, na podstawie anonimowych danych możemy m.in. sprawdzać jak zmieniają się ceny poszczególnych produktów na przestrzeni lat. W najnowszej analizie przyjrzeliśmy się kosztom najbardziej podstawowego artykułu spożywczego, jakim jest chleb. Aby uzyskać rzetelne informacje wytypowaliśmy konkretne rodzaje pieczywa i sprawdziliśmy ich średnie ceny w sierpniu 2020,2021,2022. W badaniu ujęliśmy kilkaset tysięcy paragonów – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków.  

Ile więcej przyjdzie nam zapłacić za pieczywo przy sklepowej ladzie?

Zwykły chleb a niezwykła cena

Lubicie zajadać się pszenno-żytnim chlebem z chrupiącą skórką? Jeśli tak to nie mamy dla was dobrych informacji. Zwykły chleb podrożał najbardziej spośród wszystkich rodzajów pieczywa ujętych w naszym badaniu. Jeszcze w sierpniu 2020 roku kilogram takiego chleba kosztował średnio 5,71 zł. W tym roku jego cena to 9,59 zł za kilogram. Stanowi to aż 3,88 zł różnicy!

Niewiele mniejszy szok cenowy czeka na wielbicieli chleba żytniego. W ciągu trzech lat ten typ pieczywa podrożał średnio o 3,85 zł. Magiczną granicę 3 złotych różnicy na 1 kilogramie pieczywa przekroczył również chleb razowy. Tym samym znalazł się w ścisłej czołówce największych podwyżek cenowych.  Na tym jednak nie koniec niemiłych niespodzianek.  

Najmniej podrożały bułki?

Sporą różnicę cenową możecie także odczuć kupując chleb orkiszowy. Tutaj podwyżka w stosunku do 2020 roku wynosi 2,31 zł. Lekko nie mają także konsumenci pieczywa tostowego. Za kilogram tego typu chleba w tym roku zapłacimy więcej o 1,88 zł. Natomiast o około o 1,68 zł podrożał kilogram chleba wiejskiego.

W naszej analizie znalazła się również bagietka oraz kajzerka. Bułki te w porównaniu z chlebem podrożały znacznie mniej. Odpowiednio o 41 i 8 groszy.

Dokładną rozpiskę średnich cen znajdziecie na poniższej grafice.

– Nasze badanie nie pozostawia żadnych wątpliwości. Za chleb w tym roku przyszło nam słono zapłacić. W ciągu ostatnich trzech lat ceny ujętych w analizie rodzajów pieczywa wzrosły średnio o 44 proc. – podsumowuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. –Co więcej, to już kolejne nasze porównanie cenowe, w którym widoczne są kilkuzłotowe podwyżki – dodaje.

A o ile podrożał koszyk zakupowy z podstawowymi produktami spożywczymi? Taką informację znajdziesz w naszym ostatnim wpisie, Kliknij TUTAJ

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji