niedziele handlowe

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

Obecnie w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedziele i święta. W Sejmie pojawił się jednak projekt ustawy, który zakłada, że będą wprowadzone dwie niedziele handlowe w miesiącu. Został on zgłoszony przez partię Polska 2050 i jest odpowiedzią na potrzeby zarówno konsumentów, jak i pracowników handlu. Jakie dokładnie są założenia nowej ustawy? 

Niedziele handlowe w Polsce – co się może zmienić? 

Jak informują Wiadomoscihandlowe.pl zgodnie z nowymi propozycjami, sklepy będą mogły być otwarte w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. Jest to znacząca zmiana w porównaniu do obecnych przepisów, które pozwalają na handel jedynie w wybrane niedziele, jak ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także przed świętami tj. Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Jednak to nie wszystko, co zakłada projekt.

Praca w niedzielę handlową? Podwójne wynagrodzenie dla pracowników 

Projekt przewiduje podwyższone wynagrodzenie dla osób pracujących niedziele handlowe. Zamiast standardowej stawki, pracownicy otrzymają “podwójne wynagrodzenie”. Dodatkowo, pracodawcy będą zobowiązani do zapewnienia dnia wolnego w ciągu sześciu dni przed lub po niedzieli handlowej. Wiadomoscihandlowe.pl zauważają jednak, że nie wszystkich pracowników handlu będą obowiązywały te reguły. Podwójna stawka nie będzie dotyczyła osób pracujących na stacjacg paliw i całej reszty wyjątków, w których już teraz można handlować w niedzielę i święta. 

Czy zmiany wejdą w życie? Tego dowiemy się wkrótce. Na pewno warto śledzić dalszy rozwój wydarzeń, aby być na bieżąco z nowymi regulacjami.  Z pewnością będziemy się o tym informować.

sklep-niedziele-handlowe

Przeczytaj

  • 200 mld złotych na inwestycje energetyczne w Polsce 

    200 mld złotych na inwestycje energetyczne w Polsce 

  • Ceny truskawek i nowalijek w 2024. Czy jest taniej niż w zeszłym roku? 

    Ceny truskawek i nowalijek w 2024. Czy jest taniej niż w zeszłym roku? 

  • Żabka na stacji paliw – nowy gracz na polskim rynku? 

    Żabka na stacji paliw – nowy gracz na polskim rynku? 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji