Te drogi są najdroższe pod względem ceny paliw. Tutaj lepiej nie tankować.

W zależności od tego przy jakiej drodze zatankujemy swoje auto może się okazać, że przepłacimy nawet 36 groszy na litrze! W jakie trasy lepiej wybierać się z pełnym bakiem? Razem z ekspertami z systemu dla kierowców Yanosik przygotowaliśmy zestawienie najdroższych i najtańszych dróg pod względem ceny paliw.  

PanParagon to aplikacja do przechowywania dowodów zakupu. Dzięki anonimowym danym, które trafiają do naszego systemu jesteśmy w stanie tworzyć różnego rodzaju analizy. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się cenom benzyny 95, oleju napędowego oraz gazu LPG. Na podstawie informacji zawartych na paragonach, przyporządkowaliśmy je do poszczególnych rodzajów dróg. W celu uzyskania jeszcze dokładniejszej analizy, nasze wyniki zestawiliśmy z danymi z systemu Yanosik, w którym kierowcy oprócz bieżącej sytuacji na drodze informują o aktualnych cenach paliw na stacjach. Na tej podstawie powstał rzetelny raport, w którym prezentujemy najdroższe i najtańsze do tankowania trasy – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Nasze badanie obejmuje okres od 1 do 25 października 2022 roku – dodaje.  

Przejdźmy zatem do konkretów. Autostrady czy drogi krajowe – gdzie więcej zapłacimy za paliwo?  

Im szybciej, tym drożej?

Wyniki naszego badania pokazują jednoznacznie: najwyższe ceny czekają na nas na stacjach paliw znajdujących się przy autostradach. W zależności od rodzaju paliwa ceny są tutaj wyższe średnio o około 30 groszy w stosunku do dróg krajowych. Największą różnicę odczują kierowcy tankujący LPG. To oni na autostradzie zapłacą średnio 36 groszy więcej na jednym litrze. W nieco lepszej sytuacji są zmotoryzowani, którzy kupują benzynę 95  – różnica na autostradzie względem drogi krajowej w tym przypadku wynosi 31 groszy na litrze. Najmniejsza dysproporcja cenowa czeka na kierowców z silnikami Diesla – 19 groszy na litrze ON na niekorzyść autostrad.

Ceny paliw

Najatrakcyjniejsze ceny czekają kierowców na stacjach przy drogach krajowych, a po środku stawki znajdują się drogi ekspresowe. Szczegóły naszej analizy znajdziecie poniżej.

ceny paliw

Przejdźmy zatem do szczegółów. Jakie konkretnie trasy spośród autostrad, dróg ekspresowych i krajowych biją rekordy w paliwowej drożyźnie?

Najdroższa autostrada A2?

Prywatny odcinek autostrady A2 znany jest z najwyższych cen za przejazd bramkami. Jak pokazało nasze badanie, nie tylko w tej kwestii trasa ta bije niechlubne rekordy. Spośród wszystkich autostrad to tutaj kierowcy zapłacą najwięcej za zatankowanie auta benzyną 95 (średnio 7,05 zł/l) i gazem LPG (śr. 3,60 zł/l). Tylko w jednym przypadku, a mianowicie w cenach oleju napędowego najdroższą ofertę przedstawiają stacje paliw przy A6 (śr. 7,91 zł/l).

Spośród dróg ekspresowych najdroższe ceny z benzyną 95 oferują stacje przy S3 (śr. 6,94 zł/l). Za olej napędowy na “ekspresówkach” najwięcej zapłacimy przy S12 (śr. 7,91 zł/l), natomiast za gaz na S52 (śr. 3,51 zł/l). Najdroższymi drogami krajowymi pod względem cen paliw okazały się: DK23 – średnio 6,92zł za litr benzyny 95, DK24 – ok.7,91 zł za litr ON i DK18 – śr. 3,60 zł za litr gazu LPG.  

– W niektórych przypadkach ceny paliw na drogach krajowych dorównały cenom autostradowym. Taka sytuacja widoczna na drodze numer 24, gdzie za litr oleju napędowego zapłacimy średnio taką samą kwotę jak na najdroższej pod tym względem A6. Warto zaznaczyć, że DK24 jest często wybierana jako trasa zastępcza dla A2. To może tłumaczyć wysokie ceny diesla na stacjach w jej najbliższej okolicy – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Wiemy już jakie konkretnie drogi są najdroższe pod względem cen paliw. Pójdźmy zatem o krok dalej i sprawdźmy przy jakich drogach oferty są najkorzystniejsze dla naszego portfela.

Tutaj warto zatrzymać się na tankowanie

Spośród autostrad najkorzystniej ceny On i LPG przedstawiają się na A1. W zestawieniu najtańszych autostrad pod względem cen benzyny 95 znalazła się natomiast A6. Tam za jeden litr PB 95 średnio kierowcy płacili 6,89 zł. Przypomnijmy, że przy tej samej autostradzie stacje paliw mają najdroższą ofertę w przypadku Diesla.

Korzystne oferty znajdziemy również przy drogach ekspresowych tj. S86 – w przypadku PB 95, S52 z ofertą ON i S74 LPG. Tanio można zatankować także przy drodze krajowej nr 24, 47 i 88.

Na szczególną uwagę zasługuje DK 24, przy której najtaniej w kraju zatankujemy PB 95 (6,39 zł/l). Warto jednak przypomnieć, że to właśnie przy tej trasie oferta oleju napędowego jest najdroższa spośród wszystkich dróg krajowych na terenie Polski.  

Szczegółowe zestawienie cen znajdziecie w poniższej tabeli.

Nasze badanie nie pozostawia wątpliwości: w ogólnym zestawieniu tankowanie na autostradach i drogach ekspresowych może znacząco zwiększyć wydatki kierowców. Można jednak na mapie Polski znaleźć drogi krajowe, które ceną paliwa dorównują autostradom. Ze swojej strony możemy doradzić, by bacznie przyglądać się cenom na stacjach paliw, niezależnie od tego przy jakiej drodze się znajdują.

Jeśli chcecie wiedzieć w jakim województwie jest najdroższe paliwo w Polsce to zajrzyjcie TUTAJ.

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji