Paliwo w jakich województwach jest najdroższe?

Mazowieckie, Wielkopolska czy Podkarpacie – w jakim województwie przyjdzie nam zapłacić więcej za paliwo? Czy różnice cenowe względem regionu są znaczące dla finansów kierowców? Oto nasze najnowsze badanie, w którym pod lupę wzięliśmy paragony ze stacji paliw.

Gdzie jest najdroższe paliwo?

Paragony dodawane anonimowo do aplikacji PanParagon to cenne źródło wiedzy na temat inflacji, czy średnich cen różnego rodzaju produktów. W czasie wakacji podróżując po Polsce zauważyliśmy, że koszty związane z paliwami różnią się względem danego regionu. Sprawdziliśmy więc czy nasze subiektywne odczucia mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pod naszą lupę trafiły dziesiątki tysięcy paragonów w okresie od 1 do 31 sierpnia 2022 roku, a otrzymane wyniki przyporządkowaliśmy do konkretnych województw – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków.  

Do jakich wniosków doszliśmy w trakcie tego badania? Zobaczcie sami

PB 98: różnice na paragonach wynoszą średnio 37 gr na 1 l

Tankujecie benzynę PB 98? Omijajcie zatem województwo podkarpackie. To tutaj na stacjach paliw trzeba było liczyć się ze średnimi kosztami 7,63 zł za 1 litr. Do tanich nie należy też województwo mazowieckie, gdzie średnia cena PB 98 w sierpniu tego roku wynosiła 7,59 zł/l. Czołówkę paliwowej drożyzny zamyka województwo śląskie, gdzie za 1 litr tego typu benzyny przyszło nam zapłacić średnio 7,57 zł. Najkorzystniej cenowo wypadły województwa: zachodniopomorskie (7,26 zł/l), kujawsko-pomorskie (7,31 zł/l) oraz podlaskie (7,33 zł/l).

Spośród wszystkich rodzajów paliwa ujętych w badaniu największe różnice w cenie względem regionu odnotowaliśmy w przypadku benzyny PB 98. Kierowcy z województwa podkarpackiego zapłacili średnio 37 groszy więcej na jednym litrze niż zmotoryzowani z zachodniopomorskiego – wylicza Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Ceny PB 98 z podziałem na wszystkie województwa zobrazowaliśmy na poniższej mapie.

Po PB 95 do województwa warmińsko-mazurskiego

Do przetasowania liderów paliwowej drożyzny dochodzi, jeśli weźmiemy pod uwagę PB 95. W tym przypadku najdrożej jest w województwie lubuskim (7,05 zł/l), zachodniopomorskim (7,03 zł/l) oraz opolskim (7,02 zł/l). Najtaniej w kraju można zatankować w województwie warmińsko-mazurskim (6,86 zł/l), dolnośląskim (6,92 zł/l) oraz wielkopolskim (6,93 zł/l) i śląskim (6,93 zł/l). Średnia różnica między najdroższą ofertą a najtańszą wynosi 19 groszy.

Biorąc pod uwagę dwa rodzaje benzyny można zauważyć pewne skrajności. W województwie zachodniopomorskim można zatankować najtaniej i najdrożej w Polsce. Wszystko zależy od typu paliwa. W przypadku PB 98 kierowcy z tego regionu mogli liczyć na najlepszą ofertę, natomiast w zestawieniu cen PB 95 zachodniopomorskie na tle innych województw znalazło się w czołówce krajowej drożyzny. Z niemal identyczną sytuacją musieli zmierzyć się kierowcy z lubuskiego. Z kolei mieszkańcy województwa śląskiego mogli niemalże najtaniej w kraju zatankować PB 95 i jednocześnie wydając najwięcej w Polsce na PB 98 analizuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Diesel: w czołówce województwo podlaskie i opolskie

Jeśli posiadacie samochody z silnikiem Diesla to najwięcej za tankowanie zostawicie w województwie podlaskim oraz opolskim. Tam oferta stacji paliw opiewała średnio 7,40 zł za litr oleju napędowego.  Na niechlubnej liście drogich do tankowania ON znalazły się także województwa zachodniopomorskie (7,36 zł/l) oraz lubuskie (7,34 zł/l).

Najkorzystniej cenowo wypadły natomiast województwa: pomorskie, śląskie, świętokrzyskie i łódzkie.  

W naszym badaniu sprawdziliśmy także ofertę gazu LPG. W jakich województwach zatankujemy najtaniej w kraju?

LPG: 30 groszy różnicy

O 30 groszy na litrze w stosunku do najtańszego województwa przyjdzie nam zapłacić za gaz LPG w województwie opolskim. To tutaj średnia cena wynosi 3,52 zł/l. Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie (3,24 zł/l) i lubuskie (3,45 zł/l). Oznacza to, że południowo-zachodnia Polska ma najmniej korzystną ofertę LPG. Z kolei najtaniej zapłacimy w województwie łódzkim, (3,22 zł/l), podkarpackim (3,23 zł/l) oraz śląskim (3,25 zł/l).

Paliwo – gdzie najtaniej?

Jak sami zauważyliście, oferta stacji benzynowych jest bardzo zróżnicowana. Różnica 37 groszy na jednym litrze może mieć znaczący wpływ na nasz budżet domowy. Warto zatem porównywać ceny na pobliskich stacjach. Ze swojej strony zachęcamy do dodawania wszystkich paragonów do aplikacji PanParagon, by na bieżąco kontrolować swoje wydatki.

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji