najdroższe autostrady w Polsce

Najdroższe autostrady w Polsce i Europie  

Wakacje to czas podróży i odkrywania nowych miejsc. Wśród polskich turystów, to samochód jest jednym z najczęściej wybieranych środków transportu do letniej wyprawy po kraju czy Europie. Decydując się na podróże autem korzystanie z autostrad może być nieuniknione. Te z kolei mogą słono kosztować. Dlatego warto z wyprzedzeniem zaplanować trasę i uwzględnić opłaty drogowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas wakacyjnych wojaży. W tym artykule dowiesz się, gdzie są najdroższe autostrady w Polsce i Europie. 

Planując podróż po Europie, pierwszą rzeczą jaką należy sprawdzić, to metody płatności za autostrady w odwiedzanym kraju. W Polsce, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Rosji, Białorusi, Irlandii, Portugalii, Włoszech, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Kosowie, Macedonii, Grecji, Turcji opłaty za przejazd drogą szybkiego ruchu są pobierane na bramkach.  

Winiety (opłaty z góry na określoną liczbę dni) funkcjonują w Austrii, Czechach, Słowenii, Słowacji, Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii, Szwajcarii, Mołdawii i Bułgarii.  

W pozostałych krajach tj. Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania (oprócz autostrady A6), Niemcy, Belgii, Holandia, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Ukraina, Luxemburg, Czarnogóra, Albania, Gruzja autostrady są darmowe. 

najdroższe autostrady w Polsce

Skoro wiadomo, jakie są metody płatności za autostrady w Europie, to warto jeszcze zapoznać się z ich dokładnym cennikiem. Naszą podróż po najdroższych autostradach zaczynamy od Polski.  

Najdroższe autostrady w Polsce 

Opłaty za autostrady w Polsce są zróżnicowane i zależą od zarządców dróg. W Polsce większość tras szybkiego ruchu jest darmowa. Od lipca 2023 roku odcinki autostrad zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad są bezpłatne dla pojazdów do 3,5 t. Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli chodzi o drogi koncesyjne. Nasz kraj posiada jedne z najdroższych autostrad w Europie. Najbardziej znana z wysokich opłat jest trasa A2, szczególnie odcinek między Nowym Tomyślem a Koninem, zarządzany przez prywatną firmę.  Koszt przejazdu tym segmentem drogi to ok. 96 zł za 3 bramki, czyli aż 64 zł za 100km, co czyni z niego najdroższy odcinek autostrady w Polsce. 

Trasa A4 również nie pozostaje w tyle. Przejazd autostradą jest darmowy, poza 60 km odcinkiem Katowice – Kraków, który kosztuje kierowców samochodów osobowych aż 32 zł (dwie bramki). W przeliczeniu na 100 km to aż 53 zł! 

A jak wyglądają opłaty w pozostałych częściach Europy? 

Najdroższe autostrady w Europie – system bramkowy 

Wbrew pozorom największa sieć autostrad w Europie nie znajduje się w Niemczech tylko w Hiszpanii. To właśnie w tym słonecznym kraju znajduje się również jedna z najdroższych autostrad w Europie. Mowa tu o hiszpańskiej AP-68, a dokładniej odcinku Saragossa – Bilbao. Za przejechanie 100km tą trasą samochodem do 3,5 t zapłacimy ok. 11,20 EUR (48,14zł). W rankingu pt. “najdroższe autostrady w Europie” wysoko uplasowała się także Chorwacja. Chcąc przejechać trasę z Macelj do Dubrownika zapłacimy 271 HKR – ok. 171 zł , czyli ok. 32 zł za 100 km Francja również posiada wysokie opłaty za autostrady w Europie. Większość dróg jest tam płatna, a jeden z najdroższych odcinków to Paryż – Marsylia, za który trzeba zapłacić około 70 EUR (300,87 zł). Jest to jednak trasa licząca prawie 800 km, więc w przeliczeniu na 100 km wychodzi ok. 38 zł. 

Najdroższe autostrady w Europie – winiety  

W krajach takich jak Austria, Czechy, Słowacja i Węgry, stosuje się system winietowy, gdzie kierowcy płacą za korzystanie z autostrad na określony czas. Na przykład, 10-dniowa winieta w Austrii kosztuje średnio 43 zł. W tej kategorii najdroższe są Słowenia i Węgry. 7-dniowa winieta w Słowenii kosztuje ok. 65 zł, a roczna prawie 513 zł. Na Węgrzech natomiast za 10- dniowy wstęp na autostrady zapłacimy 69,76 zł, a za roczny aż 624,13 zł.  Najtańsze winiety posiada Rumunia, gdzie za 10-dniowy wariant płacimy jedynie 10 zł 77 gr. Dokładne dane zostały przedstawione w poniższej tabeli: 

Winiety w Europie 2024 – gdzie kupić? 

Winiety najlepiej kupować na oficjalnych stronach zarządców dróg lub na miejscu w danym kraju, ponieważ dystrybutorzy w Polsce często zawyżają ceny w porównaniu do cen lokalnych. Winieta może być jednorazowo wysokim wydatkiem, jednak dla kierowców planujących dłuższe podróże takie rozwiązanie będzie znacznie korzystniejsze niż płatność na bramkach.  

Darmowe autostrady w Europie 

W Europie istnieją również kraje, w których większość autostrad jest darmowa. Niemcy są najlepszym przykładem takiego systemu. Autobahnen są bezpłatne dla samochodów osobowych. W wielu europejskich krajach, tak jak w Polsce część odcinków jest płatna, a część darmowa. W Zjednoczonym Królestwie większość autostrad również jest bezpłatna, jednak istnieją wyjątki. Opłaty pobierane są za przejazd nowym odcinkiem M6, gdzie koszt wjazdu waha się w zależności od pory dnia i roku. Darmowe autostrady w Europie spotkamy również w krajach takich jak: Belgia, Dania, Szwecja, Finlandia, Holandia, Luksemburg, Cypr, Norwegii. 

Dodatkowe opłaty za podróżowanie 

W wielu europejskich miastach za wjazd do centrów trzeba zapłacić określoną cenę. Ta zasada ma na celu zmniejszenie natężenia ruchu w tych obszarach, ograniczenie zanieczyszczeń oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Przykładem jest Londyn, gdzie obowiązuje opłata congestion charge, która wynosi około 15 funtów dziennie za wjazd do centralnej części miasta w godzinach szczytu. Podobne rozwiązania zastosowano w Sztokholmie i Mediolanie, gdzie kierowcy muszą płacić za wjazd do stref ograniczonego ruchu. 

Fotoradary w Europie – gdzie jest ich najwięcej? 

Podróżując po innych krajach nie sposób nie wspomnieć o fotoradarach. Występują one w większości europejskich państw, choć w niektórych jest ich zdecydowanie więcej. Według danych Yanosik.pl, na prowadzenie w tym rankingu wyłaniają się Włochy, gdzie jest ich aż 6861! Najmniejszą ilością fotoradarów może się pochwalić Lichtenstein z zawrotną liczbą 2 kamer drogowych. Nieważne, do jakiego kraju się wybieramy, warto zawsze być zorientowanym, by pamiątką z wakacji nie był niechciany mandat. Podczas podróży nie tylko po Polsce, ale też innych krajach warto włączyć aplikację Yanosik, która ostrzega przed stacjonarnymi fotoradarami w niemal całej Europie.  

Chcesz wiedzieć, ile jest fotoradarów w kraju, do którego się wybierasz? Sprawdź to na poniższej tabeli:

najdroższe autostrady w Polsce

PAMIĘTAJ! Przed każdym wyjazdem warto zapoznać się z obowiązującymi systemami opłat w poszczególnych krajach, aby uniknąć niespodzianek i odpowiednio przygotować budżet na podróż. Opłaty za autostrady w Polsce i Europie są zróżnicowane, a znajomość tych różnic może znacznie ułatwić planowanie trasy i oszczędzić nieprzewidzianych wydatków. 

Planujesz wakacje,a nie wiesz jak na nich oszczędzić? Zobacz nasz ostatni wpis:  

8 sprawdzonych sposobów na tanie podróżowanie 

Przeczytaj

  • Zwrot niewykorzystanych środków z kart prepaid? Projekt ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) uchwalony przez Sejm

    Zwrot niewykorzystanych środków z kart prepaid? Projekt ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) uchwalony przez Sejm

  • Ceny sezonowych warzyw i owoców w czerwcu 2024 roku. Jest drożej czy taniej niż w poprzednich latach?

    Ceny sezonowych warzyw i owoców w czerwcu 2024 roku. Jest drożej czy taniej niż w poprzednich latach?

  • Kiedy kupować tanie bilety lotnicze? 7 najlepszych strategii na 2024 rok 

    Kiedy kupować tanie bilety lotnicze? 7 najlepszych strategii na 2024 rok 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji