Dorota Filipiuk

Jak zacząć oszczędzać? Live z psycholog Dorotą Filipiuk

Ostatnio dużo mówi się o kryzysie i o tym, że trzeba oszczędzać. Chyba wszyscy wiemy jednak, że wokół nas czyha mnóstwo zakupowych pokus, którym ulegamy i wydajemy na nie więcej niż zaplanowaliśmy. Łatwo jest więc powiedzieć, że zaczniemy odkładać pieniądze. O wiele trudniejsze jest natomiast przejście do działania i gromadzenie oszczędności. Nie jest to jednak niemożliwe. Jeśli więc chcesz kontrolować swoje finanse, przeczytaj poniższy wpis i obejrzyj live z psycholog Dorotą Filipiuk o tym, jak zacząć oszczędzać.

psycholog Dorota Filipiuk o tym, jak zacząć oszczędzać

Marzenia, pragnienia, zachcianki

Dobrym startem oszczędzania jest uświadomienie sobie, dlaczego w ogóle wydajemy pieniądze. Cześć naszych wydatków jest niezbędnych. Przecież musimy gdzieś mieszkać i coś jeść. 😉 Dla wielu osób zakupy to jednak nie tylko konieczność, ale też przyjemność albo rekompensata za niepowodzenia. Przecież nowa sukienka poprawi humor, a drogi zegarek sprawi, że poczujemy się lepsi i ważniejsi. Jeśli faktycznie tak będzie, to tylko przez chwilę. Potem dopadną nas wyrzuty sumienia, że znów przeznaczyliśmy ciężko zarobione pieniądze na coś, czego tak naprawdę nie potrzebujemy.

Obserwacja

Kolejnym krokiem do wydawania mniej jest obserwacja wydatków. Aby było to łatwiejsze, warto gromadzić wszystkie paragony, które otrzymujemy w sklepach. Mając je zebrane w jednym miejscu (np. w darmowej aplikacji PanParagon), bez problemu będziemy mogli przeanalizować co kupujemy, czy naprawdę jest nam to potrzebne i co bardzo ważne, w jakich sytuacjach i dlaczego ulegamy pokusom. Świadomość tych wszystkich rzeczy pozwoli nam wyeliminować czynniki, przez które z naszego konta stale ubywa pieniędzy.

Wizje i plany

Jak wynika z badań, jesteśmy bardziej skłonni do odkładania pieniędzy na przyszłość wtedy, kiedy mamy jej wizję. Co jednak z osobami, które niechętnie wyobrażają sobie siebie na emeryturze i wolą żyć z dnia na dzień? Ułatwieniem dla nich może być planowanie krótkoterminowe, np. podział miesięcznego budżetu na poszczególne wydatki albo przygotowanie listy zakupów przed wyjściem do sklepu.

Dowiedz się więcej

Jeśli jesteś ciekaw, co jeszcze utrudnia nam oszczędzanie, a co sprawia, że nasze oszczędności się powiększają, obejrzyj nagranie live’a „Jak zacząć oszczędzać?” z psycholog Dorotą Filipiuk. Dowiesz się z niego: dlaczego często wydajemy pieniądze na rzeczy, które nie są nam potrzebne i jak z tym skończyć, na co zwracać uwagę, kiedy chcemy wydawać mniej oraz jak wyrobić nawyk oszczędzania.

Live jak zacząć oszczędzać

Przeczytaj

  • 200 mld złotych na inwestycje energetyczne w Polsce 

    200 mld złotych na inwestycje energetyczne w Polsce 

  • Ceny truskawek i nowalijek w 2024. Czy jest taniej niż w zeszłym roku? 

    Ceny truskawek i nowalijek w 2024. Czy jest taniej niż w zeszłym roku? 

  • Żabka na stacji paliw – nowy gracz na polskim rynku? 

    Żabka na stacji paliw – nowy gracz na polskim rynku? 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji