dom-ogrzewanie

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? 

W okresie zimowym ogrzewanie domu czy mieszkania stanowi istotny element budżetu Polaków. Z problemem wysokich rachunków za ciepło borykają się nie tylko osoby mieszkające w budynkach wolnostojących, ale także mieszkańcy bloków. Jak radzić sobie z dużymi opłatami w sezonie grzewczym? Jakie nawyki warto wprowadzić, aby nasze przysłowiowe cztery kąty pozostały ciepłe, a portfel w miarę możliwości pełny. Poznaj garść naszych sposobów na tanie ogrzewanie.  

Sezon grzewczy właśnie się rozpoczął, co dla wielu z nas oznacza nic innego, jak zaciskanie pasa. W tym artykule znajdziecie kumulację porad, które często bez żadnych inwestycji wpłyną znacząco na Wasze rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania. Od czego zacząć? Najlepiej od podstaw 😊  

Koszty ogrzewania – co na nie wpływa? 

Na początek warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na nasze rachunki za ciepło. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych aspektów.

  1. Rodzaj ogrzewania. Istnieje wiele różnych systemów grzewczych tj. ogrzewanie gazowe, elektryczne, centralne, lub ogrzewanie podłogowe elektryczne. Każdy z tych nich ma inne koszty i efektywność. Warto zapoznać się z wadami i zaletami poszczególnych systemów. 
  2. Powierzchnia i izolacja budynków. Znacznie więcej energii potrzeba do ogrzania dużego domu niż małego mieszkania. Wpływ na to ma przede wszystkim powierzchnia, ale też izolacja termiczna. Domy lub bloki słabo ocieplone czy też z nieszczelnymi oknami generują większe straty ciepła. 
  3. Nawyki domowników. Nasze przyzwyczajenia również wpływają na koszty ogrzewania domu czy mieszkania. Zapominacie o przykręcaniu grzejników lub zostawiacie uchylone okna przez dłuższy czas? To wszystko może mieć wpływ na nasze finalne rachunki. O czym jeszcze warto pamiętać?  

Oszczędzanie na ogrzewaniu – jakie nawyki warto wprowadzić? 

Niezależnie od tego czy mieszkamy w bloku czy w domu, posiadamy ogrzewanie gazowe czy elektryczne to istnieją uniwersalne zasady, dzięki którym można zaoszczędzić. Wystarczy zmodyfikować swoje nawyki i zadbać o kilka szczegółów.  

  1. Odsłoń i oczyść kaloryfer. Zwróć uwagę na to czy zasłony, meble czy pranie nie zasłaniają grzejników. Przed sezonem grzewczym należy też oczyścić je dokładnie z kurzu. Dobrym sposobem na pył zalegający w samym środku grzejnika jest… suszarka. Wystarczy uruchomić ją na najwyższe obroty i skierować strumień powietrza od górnej części grzejnika do dołu. Na podłodze można umieścić ręcznik, by kurz się na nim osadził. Te proste zabiegi mogą zmniejszy straty ciepła o około 20 proc.! 
  2. Za grzejnikiem zamontuj ekran odbijający ciepło. Zaoszczędzisz w ten sposób około 8 proc. energii. 
  3. Jeśli grzejnik nie znajduje się pod parapetem to zamontuj półkę nad grzejnikiem. Ciepło nie uniesie się od razu do góry, tylko zmieni kierunek i będzie cyrkulować w pomieszczeniu.  
  4. Ustaw optymalną temperaturę. W dzień najlepiej mieścić się w granicy 20-22 stopnie C, w nocy warto przykręcić grzejnik, by temperatura wynosiła od 18 do 20 stopni. Jeśli ponowne nagrzanie domu lub mieszkania nie trwa zbyt długo to przykręć grzejnik na czas swojej nieobecności.  
  5. Zasłaniaj okna na noc i odsłaniaj w dzień. Po zmroku skorzystaj z rolet zewnętrznych czy grubych zasłon. Z mieszkania czy domu w ten sposób ucieka mniej ciepła. W dzień natomiast skorzystaj z promieni słonecznych, które ZA DARMO ogrzewają pomieszczenie.  
  6. Zakręć kaloryfer przed otwarciem okna oraz wietrz krótko, a intensywnie. Uchylone okno przy odkręconym grzejniku mocno nabija licznik.  
  7. Sprawdź szczelność okien i drzwi wejściowych. Wystarczy przyłożyć rękę do ram okiennych czy drzwi, by odczuć którędy przedostaje się zimno. W tych miejscach warto zadbać o uszczelnienie. 

Powyższe porady są uniwersalne i przydatne dla każdego. Warto się do nich stosować niezależnie od tego czy chcesz oszczędzić na ogrzewaniu w domu czy w bloku. Jeśli jednak szukasz bardziej szczegółowych wskazówek dostosowanych do Twojej sytuacji, to… czytaj dalej 😊  

Mieszkasz w bloku? Zobacz, jak jeszcze możesz wpłynąć na swoje rachunki.  

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? 

W kosztach ogrzewania w bloku kluczowy może być rodzaj systemu grzewczego. Większość bloków ma ogrzewanie miejskie, ale niektóre z nich mogą mieć własne kotłownie. Zanim kupimy mieszkanie, dowiedzmy się, z jakimi kosztami zmagają się potencjalni sąsiedzi. Jeśli już mieszkamy w miejscu, w którym stawki są wysokie, postarajmy się dowiedzieć, dlaczego tak wygląda sytuacja. Co jeszcze możesz zrobić?  

  1. Kontroluj spółdzielnie mieszkaniową, która indywidualnie ustala stawki za ogrzewanie, co może prowadzić do znaczących różnic w opłatach w obrębie jednego miasta czy nawet osiedla. Zarząd spółdzielni ma wpływ na kształtowanie opłat i dużo zależy od ich zdolności negocjacyjnych. Warto wiedzieć czy w pełni spełnia swoje obowiązki.  
  2. Sprawdź, jaki masz system rozliczania. Często opłaty naliczane są indywidualnie na podstawie licznika, ale też mieszkańcy bloków mogą płacić ryczałt, czyli składkę obliczaną na podstawie metrażu mieszkania. Wybór indywidualnych liczników ciepła jest często najlepszym rozwiązaniem, ponieważ dokładnie mierzą zużycie energii przez grzejniki w danym mieszkaniu, a spółdzielnia pobiera jedynie ryczałt za ogrzewanie przestrzeni wspólnych. 
  3. Jeśli chodzi o części wspólne to warto wraz z sąsiadami przestrzegać zasad dotyczących zamykania drzwi i okien na korytarzu i klatce schodowej oraz pilnować czy nie są one przegrzewane. 

A jak na ogrzewaniu mogą zaoszczędzić osoby mieszkające w domu z ogrzewaniem gazowym?  

Jak oszczędzać na ogrzewaniu gazowym? 

Gaz jest popularnym źródłem ciepła w wielu domach. Jak zaoszczędzić na tym ogrzewaniu?  

  1. Jeśli korzystasz z kotła gazowego, dbaj o jego regularne przeglądy i konserwację. Sprawny kocioł pracuje wydajniej i zużywa mniej gazu. 
  2. Inwestycja w termostat programowalny pozwala dostosować temperatury do potrzeb mieszkańców. Możesz obniżyć temperaturę, gdy jesteś poza domem lub kiedy śpisz, a podwyższyć, kiedy przebywasz w domu.  
  3. Izolacja rur: rury gazowe również tracą ciepło. Dobre ich izolowanie pomaga w utrzymaniu temperatury wody, co ostatecznie wpływa na zmniejszenie zużycia gazu. 
  4. Systematycznie kontroluj stan instalacji gazowej. Możesz w ten sposób wykryć ewentualne wycieki i inne problemy, które wpływają na finalne koszty. 
  5. Wybierz podgrzewacz wody o niskim przepływie, aby ograniczyć zużycie gazu podczas podgrzewania wody użytkowej. 

Chcesz dowiedzieć się więcej jak oszczędzać na gazie? Sprawdź nasz wpis!

Stawiasz na ogrzewanie elektryczne domu? Zobacz, jak w tym przypadku oszczędzić na rachunkach! 

Jak oszczędzać na ogrzewaniu elektrycznym? 

Ogrzewanie elektryczne domu owiane jest złą sławą ze względu na koszty. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne grzejniki elektryczne są bardziej efektywne, eliminując straty energii związane z transportem ciepła z kotła do pomieszczenia. Wszystko jednak zależy od aktualnego cennika za prąd. Żeby maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego, konieczne jest uwzględnienie kilku aspektów. 

  1. Dobierz odpowiednią moc grzejników. Powinno się wybrać grzejniki o mocy dostosowanej do powierzchni i wysokości pomieszczenia, jego izolacji czy liczby okien.  
  2. Zadbaj o odpowiednią jakość grzejników elektrycznych. Grzejniki z aluminium są szybkie w nagrzewaniu, ale szybko się ochładzają. Grzejniki chromowane są atrakcyjne wizualnie, ale mniej efektywne. Grzejniki ze stali lub stali nierdzewnej są natomiast efektywne i trwałe.  
  3. Rozważ korzystanie z tańszej taryfy energii w godzinach nocnych oraz pieców akumulacyjnych w centralnym ogrzewaniu elektrycznym. 
  4. Ogrzewanie lokalne: zastanów się czy warto ogrzewać cały dom czy jednak możesz ograniczyć się tylko do kilku pomieszczeń.  
  5. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe elektryczne, wykorzystaj je jako główne źródło ciepła. Rozkład ciepła jest wtedy równomierny. 

Która porada była dla Ciebie najbardziej pomocna? Daj nam znać w komentarzu 😊  

Jeśli interesuje Cię tematyka oszczędzania, to sprawdź pozostałe nasze artykuły na blogu. Pisaliśmy już o tym, jak oszczędzać na jedzeniu oraz jak płacić mniej za prąd.  

Nie zapomnij pobrać aplikację PanParagon, by kontrolować wszystkie swoje wydatki!  

Przeczytaj

  • Kolejna podwyżka opłat na autostradzie A2. Ile kosztuje przejazd jedną bramką? 

    Kolejna podwyżka opłat na autostradzie A2. Ile kosztuje przejazd jedną bramką? 

  • Najczęściej wybierane rodzaje pizzy w Polsce w 2024

    Najczęściej wybierane rodzaje pizzy w Polsce w 2024

  • Podwyżka akcyzy w Polsce: Rząd sięga do kieszeni palaczy! 

    Podwyżka akcyzy w Polsce: Rząd sięga do kieszeni palaczy! 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji