jak oszczędzać na gazie

Jak oszczędzać na gazie? 6 praktycznych porad

W czasach ciągłych podwyżek cen i inflacji temat oszczędzania wydaje się być kluczowym aspektem życia wielu Polaków. PanParagon postanowił ruszyć z cyklem porad dotyczących odkładania pieniędzy w sferach znacząco wpływających na budżet domowy. Dziś prezentujemy kilka praktycznych porad dotyczących tego, jak oszczędzać na gazie. Co robić, by w domu było wystarczająco ciepło i przy okazji nie ubywało nam złotówek z portfela?

Ogrzewanie gazowe jest często stosowanym systemem grzewczym we współczesnych domach. Nic dziwnego, bo jego głównymi zaletami są wydajność i praktycznie bezobsługowość. Jednak wraz z nadejściem 2022 roku podwyżki cen dotknęły wielu elementów życia codziennego, w tym i gazu. Skupmy się zatem na tym, jak oszczędzać na gazie.

1. Nie zasłaniaj grzejników

jak oszczędzać na gazie

Pierwsza podstawowa zasada głosi, by nie wieszać niczego na grzejnikach oraz nie zasłaniać ich meblami czy zasłonami. Takie działanie utrudnia rozmieszczanie się ciepła po całym mieszkaniu oraz może prowadzić do strat energii cieplnej nawet do 20%.

Dodatkowym elementem, który zmniejszy straty w ogrzewaniu, jest ekran odbijający ciepło. Montuje się go za grzejnikiem, by ściana nie pochłaniała energii cieplnej. Działanie to zmniejsza rachunki za ogrzewanie gazem nawet o 4%!

2. Regularnie przeprowadzaj kontrolę i przegląd systemu grzewczego

Przynajmniej raz w raz w roku sprawdzaj system ogrzewania i kontroluj jego wydajność. W ten sposób unikniesz kosztownej awarii, zmniejszysz zanieczyszczenia, zwiększysz żywotność, bezpieczeństwo i efektywność systemu grzewczego. Nawet drobne zanieczyszczenia lub usterki zwiększają straty cieplne. Zapowietrzenie grzejników może powodować wzrost kosztów ogrzewania nawet o 10%.

3. Wietrzenie – okna na oścież, ale krótko

Świeże powietrze wpływa na lepszą odporność organizmu. Warto to jednak robić z głową. Przed otwarciem okna upewnij się, że grzejniki są zakręcone. Następnie otwórz okno szeroko na kilka minut. Częstsze i intensywniejsze wietrzenia zmniejsza straty w ogrzewaniu mieszkania.

4. Korzystaj ze słonecznych dni i zasłaniaj okna po zmroku

jak oszczędzać na gazie

Warto także zadbać o to, by darmowe promienie słońca z łatwością wpadały do naszego domu. Odsłoń więc okna w słoneczne dni. W ten sposób mieszkanie dodatkowo się ogrzewa. Po zmroku zasłoń okno roletami zewnętrznymi lub grubymi zasłonami. Takie działanie z kolei minimalizuje ucieczkę ciepła z domu.

5. Sprawdź szczelność okien

Przy nieszczelnych oknach nawet gruba zasłona nic nie wskóra. Warto więc zadbać o to, by okna były przede wszystkim szczelne i energooszczędne. Niestety nieszczelność okien jest najczęstszą przyczyną wychładzania pomieszczeń.

6. Krótki prysznic zamiast długiej kąpieli

Długa kąpiel w bardzo ciepłej wodzie niestety kosztuje zużycie nie tylko wody, ale też i… gazu, który tę wodę ogrzewa. Bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest prysznic. Warto zatem zastanowić się, czy codzienne rytuały i przyzwyczajenia nie rujnują naszego domowego budżetu.

Wdrażając powyższe wskazówki w życie Twój komfort życia nie ulegnie zmianie, a sytuacja materialna może się poprawić. Oszczędności nigdy za wiele!

Kontroluj wszystkie swoje wydatki

Zapanowanie nad budżetem domowym w taki sposób, by oszczędzić, to nie lada wyzwanie. Warto jednak pokusić się o gotowe rozwiązania, które Ci to ułatwią. Wszystkie wydatki możesz na bieżąco kontrolować i przechowywać w darmowej aplikacji PanParagon. Pobierz ją tutaj:

Przeczytaj także:

Przeczytaj

  • ARiMR przekazuje 690 mln zł wsparcia dla rolników uprawiających kukurydzę 

    ARiMR przekazuje 690 mln zł wsparcia dla rolników uprawiających kukurydzę 

  • Prezenty na komunię 2024 – najnowsze trendy i propozycje prezentów dla chłopca oraz dziewczynki

    Prezenty na komunię 2024 – najnowsze trendy i propozycje prezentów dla chłopca oraz dziewczynki

  • Kartą czy gotówką? Oto aktualne trendy w płatnościach w Polsce z podziałem na województwa 

    Kartą czy gotówką? Oto aktualne trendy w płatnościach w Polsce z podziałem na województwa 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji