Bilety do kina: cena w górę. Sprawdziliśmy ile kosztuje wyjście na seans filmowy w 2023 roku

Wyjście do kina czy seans filmowy w domowym zaciszu? Niezależnie od tego jaką formę rozrywki wybierzemy, do naszego portfela wdziera się… inflacja. W ostatnich latach podrożały nie tylko bilety do kina, ale także popularne przekąski do filmów. O ile? Jedno jest pewne. Tegoroczne seanse będą znacznie droższe. 

Inflacja i wzrost cen, to temat przewodni ostatniego roku. Nic w tym dziwnego – podrożała już niemal każda sfera naszego życia. Rosnące koszty utrzymania nie omijają również kin. Jeśli jesteś fanem oglądania filmów na dużym ekranie to koniecznie sprawdź, ile kosztują bilety w popularnych sieciach kinowych.

Bilety do kina: cena seansu w górę!

Zacznijmy od tego, że każde kino ma inna politykę cenową, stawki zmieniają się w zależności od dnia tygodnia, wybranej strefy miejsc czy technologii filmu. Zebraliśmy jednak informacje o cenach biletów w konkretnych kinach, jakie widnieją na ich oficjalnych stronach. 

Ile kosztuje bilet w Multikinie? 

Ceny w Multikinie 51 w Poznaniu wahają się w granicach 16,90 zł do 27,90 zł za film 2D. Cena biletu za film 3D zaczyna się tutaj od 18,90 zł w strefie Super Promo, natomiast w strefie VIP to koszt 29,90 zł. Do tego trzeba doliczyć dopłatę za okulary (3,50 zł), wybór konkretnych miejsc (od 1 do 11 zł w zależności od strefy) i opłatę serwisową przy zakupie bilety przez aplikację lub stronę (1,80 zł). 

A ile kosztuje bilet w Cinema City? 

Przeklikaliśmy konkretne filmy w kinie Poznań-Plaza. W tygodniu ceny za film 2D są tutaj następujące: 23,90 zł bilet normalny, 19,90 bilet ulgowy. 

Wybierając się tutaj na film 3D: 

– za bilet normalny bez okularów zapłacimy 25,90 zł, z okularami 29,80

– za bilet ulgowy bez okularów wydamy 21,90 zł, a z okularami 25,80 zł. 

Jeszcze inaczej przedstawia się cennik za IMAX w 3D: 

– bilet normalny bez okularów wynosi tutaj 29,90 zł , z okularami 34,80 zł. 

– bilet ulgowy bez okularów 25,90 zł, z okularami 30,80 zł. 

Do powyższych cen należy doliczyć opłatę serwisową w wysokości 2 zł. 

Ile średnio kosztuje wyjście do kina?

W związku z tym, że cennik kin jest zmienny, postanowiliśmy sprawdzić średnią wydawaną przez Polaków kwotę na jednorazowe wyjście na seans filmowy w ostatnich latach. Jak to zrobiliśmy? 

– Głównymi funkcjami aplikacji PanParagon jest przechowywanie paragonów w formie elektronicznej oraz wyszukiwarka promocji w gazetkach promocyjnych. Duża popularność naszego rozwiązania sprawia, że mamy szerokie możliwości analizy anonimowych danych, jakie codziennie wpływają do naszego systemu. Tegoroczne walentynki skłoniły nas do tego, by sprawdzić średnie wartości na paragonach pochodzących z dwóch największych sieci kin w Polsce. Porównaliśmy zatem średnie kwoty na paragonach 1 stycznia do 7 lutego w ciągu ostatnich lat: 2021, 2022 i 2023 informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. O ile zatem podrożało wyjście do kina? 

Oszczędzamy – kino bez popcornu 

Nasze dane nie pozostawiają wątpliwości: wydatki na jednorazowe wyjście do kina z roku na rok rosną. W 2021 roku na seans w kinie przeznaczaliśmy średnio 38,66 zł. Obecnie koszty za tego typu rozrywkę wzrosły do ok. 42,37 zł. Warte uwagi jest to, że z każdym rokiem maleje średnia liczba pozycji na jednym, “kinowym” paragonie. Co to może oznaczać? W ramach oszczędności z roku na rok rezygnujemy z przekąsek oferowanych w kinowych barach tj. popcorn czy nachosy lub na seans częściej wybieramy się bez drugiej połówki, ale za to z kinowymi smakołykami. Co ciekawe, pomimo cięcia kosztów nadal wydajemy więcej niż 2 lata temu. 

Zobaczcie sami: 

bilety do kina cena w latach 2021, 2022 i 2023

Wysokie koszty jednorazowego wyjścia do kina zachęcają do tego, by zaszyć się w domu przy dobrym filmie i… smacznych przekąskach. Choć jest to znacznie tańsza opcja, to również tutaj trzeba liczyć się z większymi wydatkami niż rok czy 2 lata temu. 

Przekąski do filmów – jak podrożały?   

Koszty jednorazowego wyjścia do kina są znacznie wyższe lub porównywalne do miesięcznych pakietów na serwisy streamingowe takie jak Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video czy CDA Premium. Znaczna część Polaków woli zatem obejrzeć film w domu. Ale jak seans filmowy w domowym zaciszu, to i przekąski! Te najczęściej wybierane trafiły pod naszą lupę.

– Wyłoniliśmy najpopularniejsze marki z poszczególnych kategorii i porównaliśmy ich ceny rok do roku. W ten sposób sprawdziliśmy, o ile realnie podrożały konkretne produkty. Jak się okazało, niewielkie wahnięcia w cenach przyniósł nam styczeń 2022 roku, jednak największe podwyżki ufundował nam ostatni rok. Za wszystkie ujęte w badaniu produkty w tym roku zapłacimy niemal 13 zł więcej niż 2 lata temu – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Film z lodami, w stylu Bridget Jones, to niestety najdroższa opcja. Duże litrowe lody w ciągu ostatnich dwóch lat podrożały aż o 6 zł! Na drugim miejscu najbardziej drożejących przekąsek do filmu znalazł ser typu camembert. Jego cena wzrosła o 1,78 zł względem 2021 roku. Drożej o ponad 1 zł zapłacimy w kabanosów i nachosów. Winogrono jest 96 groszy droższe, o 51 groszy wzrosła cena chipsów paprykowych oraz popcornu. Zaskakująca jest natomiast pozycja paluszków, które staniały o 4 grosze w porównaniu z 2021 rokiem.

Szczegóły zamieściliśmy na poniższej grafice:

wzrost i różnica cen przekąsek do filmów w roku 2021, 2022 i 2023

Rosnące ceny przekładają się nie tylko na przekąski filmowe. Sprawdź wpływ inflacji także na inne produkty spożywcze.

A jeśli jesteś ciekaw o ile podrożały pączki, to zajrzyj go naszego ostatniego wpisu.

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji