Gdzie wyrzucać paragony? Odpowiadamy! 

Czy paragony można wyrzucać do papieru? Pytanie to jest z pozoru łatwe, ale odpowiedź na nie może przysporzyć wielu problemów. Skoro jesteś tutaj to zapewne zastanawiasz się nad prawidłową segregacją swoich “zakupowych papierków”. Do jakich śmieci wyrzucać paragony?  

Gdzie wyrzucać paragony

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, to warto zaznaczyć, że na papierze z rolki można otrzymać nie tylko paragony, ale także wszelkiego rodzaju bilety, potwierdzenie zapłaty czy wydruk z bankomatu. Wszystkie tego typu świtki powinny lądować w tym samym pojemniku na śmieci. Tylko w jakim? ALE zacznijmy od początku 😊

Dlaczego paragon to nie papier?

Szeleszczą, przedzierają się i gniotą. Choć paragony wyglądają jak zwykły papier, ale nie do końca nim są! Większość dowodów zakupu jest wykonanych z papieru termicznego, który zawiera domieszki substancji chemicznych. To sprawia, że świstki drukowane na rolce nie mogą być uznawane za czysty papier. To z kolei rodzi kolejne pytanie.

Czy paragony nadają się do recyklingu? 

Niestety nie. Skład paragonu sprawia, że nie nadaje się on do recyklingu. Miejsca, w których przetwarza się makulaturę nie są w stanie wytworzyć surowca z tego rodzaju papieru. Skoro znamy już podstawy to przejdźmy do sedna.

Gdzie wyrzucać paragony? 

Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj paragonów do papieru. W świecie makulatury uznawane są one za zanieczyszczenia! Z tego powodu paragony należy wyrzucać do ODPADÓW ZMIESZANYCH. Ale czy wszystkie? Prawidłowa segregacja odpadów jest bardzo ważna i jednocześnie złożona. Jeśli czytasz ten artykuł trzymając w ręku niebieski paragon to koniecznie sprawdź co z nim zrobić.

Gdzie wyrzucać niebieskie paragony?  

Część sklepów wprowadziła do codziennego użytku niebieskie paragony, które uznawane są za bardziej przyjazne środowisku. Dlaczego? Tego typu paragony wykonane są z recyklingu i posiadają certyfikat FSC, który stanowi gwarancję, że takie produkty pochodzą ze zrównoważonej uprawy. Czy to sprawia, że te dowody zakupu można ze spokojną głową wyrzucać do pojemników z papierem? Przedstawiciele Lidla i Kauflandu , gdzie natkniemy się na nowe świstki zapewniają, że ich niebieskie paragony mogą być wyrzucone do makulatury.  

Pamiętaj! Paragony to ważne dowody zakupu, bez których nie uzyskasz zwrotu towaru i nie zgłosisz reklamacji. Zanim wyrzucisz paragon do śmietnika dodaj go do darmowej aplikacji PanParagon. Wystarczy zrobić zdjęcie i przypisać do odpowiedniej kategorii. Dzięki temu zawsze masz pod ręką elektroniczne paragony, w dodatku posegregowane po kategoriach i łatwe do odszukania.

Dokładną instrukcję dodawania paragonów znajdziesz w innym wpisie: Jak przechowywać paragony i dlaczego warto to robić?

Pobierz aplikację PanParagon już teraz!

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji