czy-paragony-sa-szkodlowe-dla-zdrowia

Czy paragony są szkodliwe dla zdrowia?

Jego stężenie w paragonach jest od 200 do 1000 razy wyższe niż w puszkach dań czy plastikowych butelkach, utrzymuje się na skórze do kilku godzin i z łatwością przenika w głąb organizmu. Bisfenol A (BPA), bo o nim mowa, to substancja chemiczna, która nadal znajduje się w takich produktach jak np. rolki termiczne. Te z kolei są wykorzystywane do wydruku dowodów zakupu, biletów czy potwierdzeń z bankomatu. Czy zatem paragony są szkodliwe dla zdrowia?

czy-paragony-sa-szkodlowe-dla-zdrowia

Paragony są bardzo ważnym dowodem zakupu, bez którego nie otrzymamy zwrotu, nie oddamy sprzętu elektronicznego na gwarancję czy też nie zgłosimy reklamacji. Niestety posiadają one swoją ciemną stronę…

Szkodliwe substancje w paragonach

Niemal każdego dnia mamy do czynienia ze szkodliwymi paragonami, które są wykonane z papieru pokrytego substancją zwaną bisfenolem A (BPA). BPA w paragonach może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Papier termiczny, z którego wykonane są dowody zakupu, zawiera rozpuszczalnik, którym jest właśnie BPA. Służy on do wytwarzania barwnika, który nadaje kolor. Bisfenol pokrywa papier, a nie jest jego składnikiem, dlatego osadza się na naszej skórze, kiedy odbieramy kwit w kasie. Następnie toksyczne związki przenikają przez skórę do naszego organizmu.

Najbardziej narażone na szkodliwe działanie bisfenolu są młode dziewczyny i kobiety, ponieważ związek ten ma budowę podobną do żeńskich hormonów. Od stycznia 2020 Unia Europejska wprowadziła zakaz stosowania bisfenolu A (BPA) w paragonach. W związku z tym, coraz większą popularnością cieszą się paragony BPA Free, w których zamiast BPA stosuje się bisfenol S (BPS). Niestety, BPS również jest toksyczny.

Bisfenol a paragony – czy jest się czego obawiać?

Dwie sieci handlowe wprowadziły już niebieskie dowody zakupu, wolne od chemicznych barwników. Niestety na rynku nadal są szeroko dostępne szkodliwe paragony, które zawierają bisfenole. Naukowcy udowodnili, że substancje te mają szereg negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Mogą one powodować: otyłość, cukrzycę II stopnia, astmę, zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia płodności, przedwczesne porody, szybsze dojrzewanie i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Co więcej, badania na myszach wykazały, że te skutki mogą utrzymywać się przez trzy pokolenia! Oznacza to, że dorosłe organizmy przekazują zaburzenie swoim potomkom. Jak zatem chronić?

Alternatywa dla szkodliwych paragonów

Na rynku istnieją już rozwiązania, które bazują na materiałach ekologicznych bez zawartości BPA. Paragony te są opatrzone taką informacją. W większości przypadków jako konsument nie mamy jednak na to wpływu. Najlepszym rozwiązaniem są paragony elektroniczne, które zyskują na popularności. Nad powszechnym wprowadzeniem e-paragonów na rynek polski pracuje już Ministerstwo Finansów. Szacuje się, że od września 2023 roku będziemy mogli korzystać z paragonów elektronicznych swobodnie 😊

Do tego czasu w większości przypadków musimy mieć styczność z papierowymi dowodami zakupu. Istnieje jednak rozwiązanie, które zmniejszy naszą korelację ze szkodliwymi paragonami: darmowa aplikacja PanParagon. Wystarczy zrobić zdjęcie paragonu i wyrzucić wersję papierową do kosza. W dodatku poszczególne dowody zakupu można posortować według kategorii, łatwo wyszukać odpowiedni kwitek w razie zwrotu czy reklamacji, a tego typu paragony elektroniczne zgodnie z polskim prawem muszą być uznane przy kasie. Co więcej, użytkownicy mają wgląd w statystyki swoich wydatków, co znacznie ułatwia oszczędzanie!

Nie czekaj i pobierz aplikację PanParagon już dzisiaj

Dodałeś swój dowód zakupu do aplikacji PanParagon? Super! Ale czy wiesz do jakiego pojemnika powinna trafić jego papierowa wersja? Odpowiedź nie jest taka oczywista. Zajrzyj do naszego ostatniego wpisu, w którym podpowiadamy, gdzie wyrzucać paragony.

Przeczytaj

  • Kolejna podwyżka opłat na autostradzie A2. Ile kosztuje przejazd jedną bramką? 

    Kolejna podwyżka opłat na autostradzie A2. Ile kosztuje przejazd jedną bramką? 

  • Najczęściej wybierane rodzaje pizzy w Polsce w 2024

    Najczęściej wybierane rodzaje pizzy w Polsce w 2024

  • Podwyżka akcyzy w Polsce: Rząd sięga do kieszeni palaczy! 

    Podwyżka akcyzy w Polsce: Rząd sięga do kieszeni palaczy! 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji