ceny warzyw kwiecień 2024

Ceny warzyw w kwietniu 2024. Jest zarówno drożej, jak i taniej

Wiosna to idealny czas, aby przyjrzeć się cenom warzyw. W tym celu dokonaliśmy przeglądu anonimowych danych z paragonów dodanych do aplikacji PanParagon. Wyniki pokazały, że warzywa w kwietniu 2024 roku zarówno podrożały, jak i… potaniały. Wszystko zależy od tego czy mówimy o zmianach w ujęciu miesięcznym czy też rocznym. Zobaczcie sami, jakie były ceny warzyw w kwietniu 2024 roku i jakie produkty odnotowały największe i najmniejsze spadki.   

Aby uzyskać miarodajne wyniki, porównaliśmy dane z identycznych okresów: 1-15 marca i 1-15 kwietnia 2024 roku oraz 1-15 kwietnia 2023 i 2024 roku. W ramach badania przeanalizowaliśmy średnie ceny następujących warzyw: kapusta biała (kg), ogórek zielony (kg), ziemniaki (kg), kalafior (szt.), marchew (kg), brokuły (szt.), cebula żółta (kg), burak, sałata lodowa (szt.), rzodkiewka (pęczek) oraz włoszczyzna (pęczek).   

Ceny warzyw 2024: w kwietniu wydajemy więcej niż w marcu

Na początek zaczniemy od mniej optymistycznych wieści. Analizując dane z pierwszych dwóch tygodni marca i kwietnia tego roku, zauważyliśmy, że większość ujętych w naszym badaniu warzyw podrożała. Największe podwyżki cen dotyczą włoszczyzny – pęczek tego zestawu warzyw podrożał o około 1 zł. Również rzodkiewka i sałata lodowa zanotowały wzrosty, odpowiednio o 57 gr za pęczek i 50 gr za sztukę. Podrożały także takie warzywa jak: buraki, żółta cebula, marchew, kalafior i brokuły. 

Nasze badanie osłoniło także pozytywne aspekty: cześć warzyw w ciągu ostatniego miesiąca staniała. Największe spadki cen odnotowaliśmy przy białej kapuście i ogórkach zielonych, których cena spadła odpowiednio o 66 gr i 62 gr za kilogram. Cena ziemniaków również się zmniejszyła, choć tylko o 10 groszy za kilogram. 

W ostatecznym rozrachunku średnia cena za koszyk warzyw wzrosła o ok. 4 proc. w ciągu ostatniego miesiąca. 

Zobaczcie sami, jak przedstawiał się cennik warzyw w marcu i kwietniu 2024 r.  

Jak zmieniły się ceny warzyw w ciągu miesiąca? Marzec 2024 i kwiecień 2024

A jak wygląda sytuacja, gdy spojrzymy na ceny rok do roku? Tutaj czeka nas miłe zaskoczenie!

  

Ceny warzyw kwiecień 2024 – jest taniej niż przed rokiem  

Inaczej wygląda sytuacja, gdy porównamy tegoroczne ceny warzyw z kwietniem 2023 r. Jak pokazało badanie oparte na paragonach dodanych do aplikacji PanParagon, zdecydowana większość warzyw w tym roku potaniała. Co ciekawe, największy spadek w cenie odnotowaliśmy przy ogórkach zielonych – za kilogram tego warzywa zapłacimy obecnie o 2,39 zł mniej. Znaczne obniżki odnotowaliśmy także w przypadku takich produktów jak cebula (ok. -1,42 zł/kg) czy kapusta (ok -1,30 zł/kg).  

Poniżej złotówki, ale wciąż zauważalne są spadki w cenniku marchwi (ok. -51 gr), kalafiora (ok. -35 gr), buraków (ok. -33 gr), brokułów (ok. -30 gr), ziemniaków (ok. -22 gr) oraz sałaty lodowej (ok. -9 gr).   

– Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie mieliśmy tak optymistycznych wieści. W skali roku, aż 9 z 11 przeanalizowanych przez nas warzyw staniało. Spośród ujętych w badaniu produktów podrożały zaledwie dwie pozycje: włoszczyzna i rzodkiewka. Wzrost cen jest jedynie symboliczny i w obu przypadkach wnosi około 25 groszy komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. Kupując wszystkie ujęte w badaniu warzywa, w tym roku zapłacimy o 10 proc. mniej niż w kwietniu 2023 roku – dodaje. 

Szczegóły znajdziecie na poniższej grafice.  

jak zmieniły się ceny warzyw w ciągu roku? Kwiecień 2023 i kwiecień 2024

Chcesz być na bieżąco z najlepszymi promocjami? Pobierz darmową aplikację PanParagon, w której za pomocą wygodnej wyszukiwarki wyszukasz przecenione produkty z gazetek promocyjnych.  

A jeśli szukasz inspiracji na wege grilla, to zajrzyj TUTAJ.  

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji