Ceny truskawek i nowalijek 2024 i 2023

Ceny truskawek i nowalijek w 2024. Czy jest taniej niż w zeszłym roku? 

Sezon na świeże warzywa i owoce ruszył pełną parą. Truskawki, botwinka, młoda marchew czy kapusta kuszą na straganach, ale czy ich ceny są bardziej atrakcyjne niż w ubiegłym roku? Dzięki analizie paragonów z aplikacji PanParagon możemy to sprawdzić. Oto ceny truskawek i nowalijek w 2024 oraz 2023 roku.

Sezon na truskawki i nowalijki zachęcił nas do tego, by przyjrzeć się aktualnym oraz zeszłorocznym cenom poszczególnych warzyw i owoców – komentuje Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon. – Tym razem nasze zestawienie obfituje w pozytywne wieści – dodaje.

Ceny truskawek i nowalijek w 2024 r. Jest taniej nawet o ok. 23 proc!

W naszym badaniu pod lupę wzięliśmy: truskawki (1 kg), szparagi zielone (pęczek 250 g), botwinka (pęczek), ziemniaki wczesne (1 kg), młoda marchew (1 kg) i kapusta (1 szt.). Porównaliśmy medianę cen tych produktów w maju 2023 oraz analogicznym miesiącu w 2024 r.

Największą obniżkę zanotowano w przypadku młodej marchewki. W maju 2023 r. kosztowała 6,99 zł za 1 kg, a w maju 2024 r. już tylko 5,39 zł, co stanowi spadek o 23 proc. – informuje Antonina Grzelak.

Ceny truskawek również spadły w porównaniu do zeszłego roku. W maju 2023 za kilogram tych owoców płaciliśmy ok. 19,99 zł, natomiast w maju 2024 ich cennik opiewał na ok. 16,99 zł. To stanowi różnicę 15 proc. na korzyść tego roku! Należy jednak pamiętać, że cena truskawek w czerwcu może ulec zmianie. Wiele zależy od warunków atmosferycznych, a silne deszcze i gradobicia mogą spowodować zniszczenie owoców na polach i w konsekwencji owoce te mogą podrożeć.

Ceny truskawek i nowalijek w 2024

Z kolei, główka młodej kapusty w maju 2024 była tańsza o 10% niż w poprzednim roku. Zielone szparagi również odnotowały spadek cen – pęczek 250 g kosztował w tym roku 12,79 zł, co oznacza spadek o 1,5% w porównaniu do 12,99 zł w maju 2023.

Ciekawym zjawiskiem jest stabilność cen botwinki i ziemniaków wczesnych. W obu przypadkach mediana cen pozostała na poziomie 4,99 zł za pęczek lub kilogram, zarówno w maju 2023, jak i w analogicznym miesiącu 2024 r.

Szczegółowe informacje dotyczące cen truskawek i nowalijek znajdziecie na poniższej grafice:

Ceny truskawek i nowalijek 204 i 2023

– Sumarycznie, cały koszyk z ujętymi w badaniu nowalijkami potaniał o 10 proc. Warto jednak zauważyć, że ceny większości warzyw w zeszłym roku były rekordowo wysokie. Cieszy jednak fakt, że obecnie na zakupach owocowo-warzywnych możemy odczuć finansową ulgę – zauważa Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon.

Skąd pochodzą dane?

Badanie powstało na podstawie paragonów dodanych do aplikacji PanParagon, która m.in. umożliwia wyszukiwanie promocji oraz przechowywanie dowodów zakupu. Dzięki temu paragony nie gubią się, nie blakną, co jest pomocne w przypadku zwrotów czy reklamacji. Co miesiąc do aplikacji PanParagon trafia ponad milion dowodów zakupu, co stanowi rzetelne źródło informacji o cenach produktów i konsumenckich trendach.

Szukasz przepisów na desery z truskawkami, a może brakuje Ci pomysłów na szparagi? Zobacz nasze poprzednie wpisy:

Desery z truskawkami – 5 pysznych propozycji na każdą okazję

Przepisy na szparagi. 6 pomysłów na pyszne i zdrowe dania

Szczegóły dotyczące badania oraz materiały dla mediów znajdują się poniżej.

Przeczytaj

  • Zwrot niewykorzystanych środków z kart prepaid? Projekt ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) uchwalony przez Sejm

    Zwrot niewykorzystanych środków z kart prepaid? Projekt ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) uchwalony przez Sejm

  • Ceny sezonowych warzyw i owoców w czerwcu 2024 roku. Jest drożej czy taniej niż w poprzednich latach?

    Ceny sezonowych warzyw i owoców w czerwcu 2024 roku. Jest drożej czy taniej niż w poprzednich latach?

  • Kiedy kupować tanie bilety lotnicze? 7 najlepszych strategii na 2024 rok 

    Kiedy kupować tanie bilety lotnicze? 7 najlepszych strategii na 2024 rok 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji