jak płacić mniej za prąd

Jak płacić mniej za prąd?

W powietrzu czuć już zbliżającą się jesień. Chłodniejsza pora roku daje też o sobie znać, kiedy wieczorem zamiast siedzieć na balkonie albo w ogrodzie, w pośpiechu szukasz koca i farelki. Aż strach pomyśleć o kolejnym rachunku za prąd! Jeśli też uważasz, że Twoje wydatki na energię są za duże, przeczytaj ten wpis i sprawdź, jak płacić mniej za prąd.

#1 Zmień żarówki

Choć żarówki energooszczędne są droższe niż te tradycyjne, warto wydać na nie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wszystko dlatego, że pobierają one kilka razy mniej energii, są trwalsze (tj. świecą dłużej) i zazwyczaj mają większą efektywność świetlną niż zwykłe żarówki.

Nie musisz się więc obawiać, że koszty poniesione na zakup energooszczędnych żarówek się nie zwrócą. Po kilku miesiącach będziesz cieszyć się mniejszymi rachunkami za prąd.

#2 Kupuj sprzęt o najwyższej klasie energetycznej

Klasa energetyczna to parametr, który określa zużycie prądu przez urządzenia. Te, które pobierają najmniej energii, należą do klasy A+++. Urządzenia zużywające najwięcej prądu są przypisane do kategorii G.

W przypadku zakupu sprzętu sytuacja wygląda bardzo podobnie, jak z żarówkami. Urządzenia o wyższych klasach energetycznych są droższe niż te o niższych. Zużywają jednak znacznie mniej energii. W ostatecznym rozrachunku wybór sprzętu klasy A+++ jest więc decyzją bardziej opłacalną nie tylko dla portfela, ale też dla środowiska.

#3 Odłączaj, kiedy nie korzystasz

Po ładowaniu odłączasz tylko telefon, a ładowarka nadal jest podłączona do prądu? Wyjeżdżasz na urlop, a modem działa tak, jakbyś właśnie pracował z domu? To generuje koszty.

Pamiętaj, że ładowarki wpięte do kontaktu, nawet jeśli nie zasilają właśnie urządzenia, nadal pobierają prąd. Wyrób więc nawyk odłączania od kontaktu wszystkich kabli i sprzętów, których aktualnie nie używasz. To zajmie Ci chwilę, a pozwoli zmniejszyć rachunki za energię.

#4 Używaj we właściwy sposób

Niepełna pralka, zmywarka załadowana tylko do połowy, zupa gotowana w odkrytym garnku czy jeszcze ciepłe danie włożone do lodówki wyglądają niewinnie. Są to jednak pożeracze prądu i Twoich pieniędzy. Sprawdź więc, jak poprawnie korzystać z urządzeń w Twoim domu i wykorzystuj w pełni ich potencjał, a z pewnością odczujesz to rozliczając się z dystrybutorem energii.

#5 Zainstaluj panele fotowoltaiczne

Podjęcie wszystkich opisanych wyżej działań pozwoli Ci zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli jednak chcesz, by Twoje rachunki za prąd były nawet o 90% mniejsze, zainstaluj panele fotowoltaiczne. Wejdź na tę stronę i porównaj bezpłatnie najlepsze oferty na fotowoltaikę w Twoim rejonie!

PS. Trwa kolejny nabór do programu „Mój Prąd„, w ramach którego możesz otrzymać nawet 3000 zł zwrou za montaż instalacji fotowoltaicznej. Aż szkoda nie skorzystać!

 

Pobierz za darmo

Przeczytaj

  • Majówka 2024. W te dni sklepy będą zamknięte 

    Majówka 2024. W te dni sklepy będą zamknięte 

  • Czym zaskoczyć gości na majówkę 2024? 6 ciekawych pomysłów na grilla 

    Czym zaskoczyć gości na majówkę 2024? 6 ciekawych pomysłów na grilla 

  • Bon energetyczny – jaką przyjmie wartość? Znamy projekt ustawy 

    Bon energetyczny – jaką przyjmie wartość? Znamy projekt ustawy 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji