Warzywa i owoce – o ile podrożały w ostatnim roku?  

Sezon na zakup warzyw i owoców w pełni. W sklepach nie sposób ominąć regałów z pachnącymi truskawkami, pomidorami czy ogórkami. Ceny większości produktów idą w górę. Skutki inflacji nie omijają artykułów spożywczych. Sprawdziliśmy o ile w tym roku podrożały warzywa i owoce? Zdradzamy, że rekord to ponad 2 zł różnicy za ten sam produkt!

W czerwcu liczba pozycji  z warzywami i owocami na paragonach spożywczych wzrasta średnio o około 11 proc. w porównaniu z innym miesiącem zimowym – wynika z naszych obliczeń powstałych na postawie anonimowych danych z aplikacji PanParagon. Nic w tym dziwnego, ich oferta jest w tym okresie niezwykle bogata. Jedzeniową sielankę może jednak zaburzyć fakt szalejącej inflacji, która według najnowszych statystyk w czerwcu osiągnęła 15,5 proc. rok do roku. Jak zmieniła się cena warzyw i owoców na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy?

Nasza aplikacja to w dużym skrócie miejsce do przechowywania paragonów. Archiwizowanie tego typu anonimowych danych daje nam duże możliwości w kontekście analizy cen różnego rodzaju produktów. Wraz z nadejściem lata pod naszą lupę trafiły warzywa i owoce – komentuje Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon. – Aby wyniki były miarodajne uwzględniliśmy 3 tygodnie czerwca 2021 i 2022 roku. Dodatkowo wytypowaliśmy takie warzywa i owoce, które o tej porze roku są w pełni sezonu. W ten sposób zminimalizowaliśmy ryzyko różnic cenowych spowodowanych przesunięciami w rozpoczęciu okresów zbioru – dodaje.

Pomidory ponad 2 złote droższe

Jak wynika z naszej analizy w 2022 roku dziesięć z czternastu ujętych w badaniu warzyw i owoców podrożało. Jeśli jesteście smakoszami pomidorów to musicie liczyć się z największą różnicę w kosztach. Otóż, rok do roku podrożały one o 2,33 zł na jednym kilogramie! Na drugim miejscu w zestawieniu znalazły się ogórki gruntowe. Wielbiciele tego warzywa zapłacą o 57 groszy więcej na 1 kg. Niechlubne podium zamyka arbuz z różnicą cenową rok do roku 51 groszy na jednym kilogramie na niekorzyść kupujących.

Jakie jeszcze produkty ujęte w naszym badaniu zmieniły swoją cenę na wyższą? Lista jest długa i zaliczają się do niej: brokuł (+ 48 gr/szt.), truskawki (+36 gr/kg), szczypiorek (+25 gr/pęczek), rzodkiewka (+12 gr/pęczek), natka pietruszki (+11 gr/pęczek). W stosunku do czerwca poprzedniego roku nieznacznie podrożał koperek oraz ziemniaki młode (kolejno +9 gr/pęczek i + 2 gr/kg).

Tańszych zaledwie kilka pozycji

Wśród ujętych w badaniu warzyw i owoców tylko cztery pozycje są tańsze niż przed rokiem. Należą do nich: marchew (- 30 gr/kg), kalafior (- 28 gr/szt.), sałata masłowa (- 22 gr/szt.) oraz botwina (-19 gr/pęczek).

–  Z każdym miesiącem inflacja w Polsce przybiera na sile. Szacunki ekonomistów na czerwiec 2022 roku nie napawają optymizmem: możemy zmierzyć się ze wzrostem cen najwyższym od 25 lat. Warto zatem korzystać z rozwiązań, które pomagają zaoszczędzić na codziennych sprawunkach. Na rynku istnieją gotowe narzędzia, w których można sprawdzić promocje na konkretne produkty w największych sieciach handlowych oraz na bieżąco pokazują statystyki wydatków – Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon.

Pobierz aplikację PanParagon tutaj.

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji