Jak wyglądały apteczne zakupy Polaków w ciągu ostatnich czterech lat? Czy czas pandemiczny zwiększył nasze wydatki na zdrowie? Ile średnio zostawiamy pieniędzy w aptekach w czasie inflacji?  Na podstawie paragonów zebranych w aplikacji PanParagon stworzyliśmy zestawienie, które rozwiewa wszelkie wątpliwości na temat kupna leków i wyrobów farmaceutycznych. Wnioski płynące z naszej analizy są… zaskakujące!

Parę słów o badaniu

Paragony dodawane do aplikacji PanParagon to kopalnia wiedzy na temat rynku konsumenckiego w Polsce, cen produktów, realnej inflacji. Z racji tego, że jesteśmy w pełni sezonu na jesienno-zimowe przeziębienia, postanowiliśmy zweryfikować, co o wizytach w aptekach mówią zeskanowane do naszego systemu paragony. I tak na podstawie setek tysięcy anonimowych dowodów zakupu prezentujemy nasze najnowsze badanie – wyjaśnia Antonina Grzelak z popularnej aplikacji PanParagon do przechowywania dowodów zakupu i kontrolowania wydatków.  W badaniu uwzględniliśmy najbardziej chorobowy okres w roku (wrzesień i październik) oraz sprawdziliśmy paragony w ciągu ostatnich czterech lat.

Na samym wstępie postanowiliśmy zweryfikować, jaki był odsetek paragonów aptecznych w stosunku do ogólnej liczby paragonów w poszczególnych sezonach. Co zatem o naszych wizytach w aptekach mówią… paragony?  

Zakupy jak na lekarstwo? Nie w czasie pandemii

Wyniki naszego badania pokazały, że okres pandemii odbił swoje piętno na paragonach. Jesienią 2020 roku odwiedzaliśmy apteki 2 razy częściej niż w podobnym okresie rok wcześniej. W pierwszą pandemiczną jesień zaliczyliśmy również szczyt aptecznych zakupów, kiedy to mieliśmy do czynienia z drugą falą koronawirusa. Wraz z biegiem czasu odsetek wprowadzanych paragonów z aptek systematycznie malał. Warty uwagi jest jednak fakt, że w jesienią 2021 i 2022 roku nie wróciliśmy do poziomu prezentowanego w 2019. Odsetek dowodów zakupów pochodzących z aptek nadal prezentuje się na znacznie wyższym poziomie niż przed pandemią.  

Szczegóły znajdziecie na poniższej grafice.

W czasie inflacji Polacy oszczędzają na zdrowiu?

Skoro wiemy jak przedstawiały się wizyty w aptekach, to warto jeszcze sprawdzić jakie średnio kwoty przeznaczamy na zdrowie.   

Wydajemy znacznie więcej niż przed pandemią

W celu dokładniejszej analizy przyjrzeliśmy się także średnim wartościom na paragonach aptecznych. Co ciekawe, najwięcej pieniędzy na leczenie czy utrzymanie zdrowia przeznaczaliśmy, nie jesienią 2020 roku, kiedy to tłumnie odwiedzaliśmy apteki, lecz rok później – we wrześniu i październiku 2021. Wydawana wtedy kwota wynosiła niemal 163 zł. Najmniejsze wydatki na leki odnotowaliśmy w 2019 roku. Średnio stanowiły one 72 zł na jednym paragonie.  

Co ciekawe, w 2022 roku spadła liczba dodawanych paragonów z aptek oraz średnia kwota na paragonach pochodzących z punktów farmaceutycznych. Jesienią tego roku na jednym dowodzie zakupu z lekami na liście wydawaliśmy średnio 121 zł, czyli o około 42 zł mniej niż w poprzednim sezonie.  

W tym sezonie kupujemy mniej leków

Duże rozbieżności w wydatkach przeznaczanych na leki czy suplementy w aptekach na przestrzeni ostatnich 4 lat skłoniły nas do pogłębienia analizy. Przyjrzeliśmy się liczbie pozycji na paragonach w poszczególnych okresach. Okazało się, że uzyskane wyniki są do siebie zbliżone. Otóż, w każdym badanym okresie jesiennym w dużym przybliżeniu widniały trzy pozycje na paragonie. Pomimo małych różnic rzędu liczb dziesiętnych, widać pewną tendencję. W porównaniu z latami pandemicznymi w tym roku zauważalny jest trend spadkowy w ilości kupowanych leków. Warto jednak zauważyć, że kwota na paragonie jest nieproporcjonalnie dużo niższa. Możliwe, że Polacy w dobie szalejącej inflacji nie tylko starają się kupować mniej produktów aptecznych, ale też szukają tańszych odpowiedników Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Szczegóły znajdziecie na poniższej grafice.

A jaka jest opinia farmaceutów? Ich zdaniem, Polacy oszczędzają na potęgę. W dużej mierze kupowane są leki ratujące życie i bezwzględnie konieczne. Pozycje dodatkowe takie jak witaminy czy chociażby leki osłonowe na wątrobę trafiają do koszyków zakupowych znacznie rzadziej. 

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji