płatność spojrzeniem

Płatność spojrzeniem: rewolucja na polskim rynku 

Płatność spojrzeniem brzmi jak odległa przyszłość? Nic bardziej mylnego, takie rozwiązanie już niedługo będzie testowane na polskim rynku. Mastercard, we współpracy z polską firmą PayEye, wprowadzają innowacyjną technologię biometryczną, która pozwala na autoryzację płatności za pomocą twarzy i tęczówki oka. Polska staje się pierwszym krajem w Europie testującym to rozwiązanie. Sklep Empik będzie pionierem, wprowadzając nową formę płatności w pięciu swoich sklepach w naszym kraju.  

Jak ma działać płatność spojrzeniem? 

Technologia płatności biometrycznych od Mastercard i PayEye opiera się na skanowaniu twarzy i tęczówki oka użytkownika. Proces rozpoczyna się od zarejestrowania użytkownika w aplikacji PayEye, gdzie zapisane zostają jego dane biometryczne i karta Mastercard. Podczas transakcji terminal skanuje twarz i tęczówkę, porównując je z zapisanymi danymi, co pozwala na autoryzację płatności bez konieczności używania telefonu, karty czy innych urządzeń. Daniel Jarząb z PayEye tłumaczy dla portalu interia.pl, że płatność spojrzeniem będzie działać jak token i ma zastąpić inne formy autoryzacji zakupu, takie jak podpis czy kod PIN. 

Płatność spojrzeniem dostępna w 5 miejscach w Polsce 

Pierwsze testy innowacyjnej technologii odbędą się w pięciu salonach Empik w Polsce. Jak podaje portal interia.pl, od 12 czerwca płatność spojrzeniem będzie można przetestować w: 

 • w centrum handlowym M1 w Czeladzi, 
 • na Kazimierzu w Krakowie, 
 • w Galerii Posnania w Poznaniu, 
 • w Galerii Mokotów w Warszawie, 
 • w centrum handlowym Bielany we Wrocławiu. 

Płatność spojrzeniem to… bezpieczeństwo i wygoda? 

Biometria twarzy i tęczówki zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, a jednoczesne użycie dwóch rodzajów danych biometrycznych minimalizuje ryzyko nieautoryzowanych transakcji. Użycie tej technologii ma być zapewnieniem, że płatność spojrzeniem jest bezpieczna. Wykorzystywanie biometrii do tego typu celów nie jest niczym nowym. Logowanie się do telefonu i potwierdzanie przelewów za pomocą skanu twarzy czy odcisku palca to także wykorzystanie biometrii. Przy wprowadzaniu tych rozwiązań również pojawiło się wiele wątpliwości, jednak znaczna większość z nich nigdy się nie sprawdziła. 

Czy jesteśmy świadkami rewolucji w płatnościach? Wiele na to wskazuje. Polska jako pionier wprowadza technologię, która może stać się standardem na całym świecie, jednak do powszechnego wprowadzenia tej metody płatności na rynek międzynarodowy jeszcze długa droga. 

płatność spojrzeniem

Źródło: biznes.interia.pl

Przeczytaj

 • 200 mld złotych na inwestycje energetyczne w Polsce 

  200 mld złotych na inwestycje energetyczne w Polsce 

 • Ceny truskawek i nowalijek w 2024. Czy jest taniej niż w zeszłym roku? 

  Ceny truskawek i nowalijek w 2024. Czy jest taniej niż w zeszłym roku? 

 • Żabka na stacji paliw – nowy gracz na polskim rynku? 

  Żabka na stacji paliw – nowy gracz na polskim rynku? 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji