Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak marnuje rocznie aż 247 kg żywności. To niemal 5 kg tygodniowo! Najczęściej do kosza trafiają: pieczywo, owoce, wędliny i warzywa. A dlaczego wyrzucamy jedzenie? Zazwyczaj dlatego, że przeoczyliśmy termin ważności, kupiliśmy za dużo albo niewłaściwie przechowywaliśmy produkty, co sprawiło, że szybciej się popsuły. Wyrzucanie jedzenia jest nie tylko nieekologiczne, ale też nieekonomiczne – za 247 kg żywności w sklepie trzeba zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Jak więc „odzyskać” te pieniądze? Nie wystarczy kupować mniej. Trzeba też wiedzieć, jak przechowywać żywność. I o tym właśnie przeczytasz w tym wpisie.
Pieczywo
Duży wpływ na to, jak długo pieczywo pozostanie świeże, ma jego rodzaj. Wypieki z mąki żytniej i pełnoziarnistej są nie tylko zdrowsze niż wyroby pszenne, ale też dłużej zachowują swoje walory smakowe. Jednak niezależnie od tego, jakie pieczywo lubisz, pamiętaj, by przechowywać je odpowiednio.
Aby chleb i bułki pozostały świeże przez dłuższy czas, muszą mieć zapewnione przepływ powierza i odpowiednią temperaturę. Najlepiej jest więc umieścić pieczywo w chlebaku z naturalnego drewna lub w lnianym woreczku, z dala od piekarnika i okna, by zbytnio się nie nagrzewały.
Nadmiar pieczywa można przechować w zamrażalniku. Należy jednak pamiętać, żeby chleb lub bułki mrozić w szczelnym opakowaniu, kiedy jeszcze są świeże. Tak zamrożone pieczywo nie powinno leżeć w zamrażalniku dłużej niż 3 miesiące.
Owoce i warzywa
Szukając informacji o tym, jak przechowywać żywność, często czytamy lub słyszymy, że owoce i warzywa powinny znaleźć się w specjalnych szufladach w lodówce. Jest to jednak zbyt ogólne stwierdzenie. Nie wszystkie owoce i warzywa lubią niskie temperatury. Sprawdź, co należy umieścić w lodówce, a co poza nią.
- Te produkty trzymaj w lodówce:
kalafior, brokuły, kapusta, marchewka, pietruszka, por, sałata, szparagi, jabłka, truskawki, maliny, jagody, czereśnie, winogrona - Dla tych produktów znajdź miejsce poza lodówką:
pomidor, ogórek, cukinia, ziemniaki, bataty, awokado, cebula, czosnek, banany, cytrusy, ananas, kiwi, śliwki, gruszki
Jeszcze jednym ważnym czynnikiem, który ma wpływ na to, jak długo owoce i warzywa nadają się do spożycia, jest wilgoć. Pamiętaj więc, że jeśli myjesz owoce i warzywa od razu po powrocie ze sklepu, powinieneś dokładnie je wysuszyć.
Mięso, wędliny i ryby
Surowe mięso należy najpierw umyć i osuszyć, a następnie włożyć do szczelnego pojemnika i umieścić na najniższej półce w lodówce.
Wędliny powinny znaleźć swoje miejsce na środkowych półkach w lodówce. Najlepiej przechowywać je w pojemniku próżniowym – wtedy najdłużej zachowają świeżość. Można też zawinąć je w folię lub papier, ale wtedy pozostaną świeże przez nieco krótszy czas.
Ryby najlepiej przyrządzać na świeżo. Jeśli jednak chcesz przygotować danie z rybą w roli głównej dopiero następnego dnia po zakupach, pamiętaj, by włożyć rybę do pojemnika lub worka, nasypać do środka lodu i szczelnie zamknąć. Kiedy lód zacznie się roztapiać, należy go wymienić.
Zarówno mięso, jak i wędliny, można mrozić. Bez problemu mogą one leżeć w zamrażalniku nawet przez 3 miesiące. Nieco inaczej sprawa wygląda z rybami. Tych świeżych lepiej nie mrozić w domowych warunkach.
Nabiał
Idealnym miejscem na nabiał będą górne półki w lodówce. Panuje tam najwyższa temperatura, która nie zaszkodzi żywym kulturom bakterii zawartym w produktach mlecznych.
Jogurty, kefiry itp. najlepiej ustawiać tak, by „na wyciągnięcie ręki” dostępny był ten produkt, który ma najkrótszą datę ważności.
Produkty sypkie
Produkty sypkie takie jak mąkę, ryż czy kasze należy zabezpieczyć przed wilgocią, wietrzeniem i insektami. Do ich przechowywania świetnie sprawdzą się zatem szklane lub plastikowe pojemniki ze szczelnymi pokrywkami.
Po zakupie nowych produktów, najlepiej od razu przesypać ich zawartość do przygotowanych wcześniej pojemników. Niestety może zdarzyć się tak, że mole spożywcze zalęgną się w sklepie i przyniesiemy je do domu razem z nowym opakowaniem sypkiego produktu. Przesypując mąkę czy kasze tuż po zakupach, sprawdzimy, w jakim są one stanie i unikniemy ewentualnych problemów.
Jeśli masz inne sprawdzone sposoby na to, jak przechowywać żywność, by jak najdłużej nadawała się do spożycia, podziel się nimi w komentarzu. 😉