pandemia a zwyczaje zakupowe

Czy pandemia zmieniła zwyczaje zakupowe Polaków?

Wczesną wiosną, tuż przed pierwszym lockdownem, barometr nastrojów konsumenckich wskazywał, że Polacy coraz bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość – także tę dotyczącą sytuacji finansowej w ich domach oraz gospodarki kraju. Wszystko zaczęło jednak drastycznie zmieniać się wraz z wprowadzaniem kolejnych obostrzeń. Z drugą, jesienną falą zachorowań, nastroje konsumenckie znów się pogorszyły. Jak te nagłe zmiany wpłynęły na zachowania konsumentów? Czy pandemia zdążyła już odcisnąć piętno na Polakach i zmienić nasze zwyczaje zakupowe? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Nowa rzeczywistość

Wraz z rosnącą liczbą zakażeń, rośnie też niepokój konsumentów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPMG, aż o 58% więcej Polaków zwraca uwagę na własne bezpieczeństwo podczas wizyty w sklepie. Nic więc dziwnego, że jako największą niedogodność zakupów stacjonarnych w czasie pandemii badani wskazują nieprzestrzeganie przez inne osoby obowiązujących zasad (np. zakrywanie ust i nosa czy dezynfekcja rąk). Ale czy obawa o własne zdrowie skutecznie zatrzymuje Polaków w domach?

Co z zakupami stacjonarnymi?

Jak wynika z raportu „Nowa rzeczywistość: konsument w dobie COVID-19”, połowa Polaków w czasie pandemii ograniczyła wyjścia do sklepów spożywczych i zakupy w nich robi tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Najmniejszą grupą, która zadeklarowała robienie zakupów spożywczych offline są osoby w wieku od 25 do 39 lat, zaś największą są konsumenci między 55. a 69. rokiem życia.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zakupów pozaspożywczych. Aż 71% Polaków zrezygnowało z dokonywania ich w sklepach stacjonarnych.

Pandemia – boom na online

Już niemal 3/4 społeczeństwa robi zakupy pozaspożywcze w sieci. Jaki wpływ ma na te wyniki pandemia? 1% Polaków przyznaje, że to właśnie „dzięki” koronawirusowi zmienili swoje zwyczaje zakupowe i rozpoczęli przygodę z zakupami online. Natomiast 34% konsumentów deklaruje, że wraz z nadejściem nowej rzeczywistości, zaczęli kupować w internecie produkty, które wcześniej nabywali wyłącznie offline.

Co ciekawe, coraz większą popularnością cieszą się zakupy dokonywane przez aplikacje. Taki sposób zamawiania produktów deklaruje już 43% kupujących online. Czy to oznacza, że w aplikacjach można znaleźć korzystniejsze oferty? Z naszego doświadczenia wynika, że tak. Zajrzyj jednak do kuponów w PanuParagonie i przekonaj się sam! 😉

 

Pobierz za darmo

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji