O ile podrożała żywność w dyskontach? Oto nasz przegląd kwartalny

Z miesiąca na miesiąc inflacja w Polsce idzie w górę. Już w kwietniu tego roku osiągnęła ona ponad 12 proc., co jest rekordowym wynikiem od 24 lat! Sprawdziliśmy o ile faktycznie podrożała żywność oraz jaki produkt jest aktualnie prawdziwym rarytasem w kuchni Polaków. Oto nasz najnowszy przegląd kwartalny.

Aplikacja PanParagon to w dużym skrócie miejsce do przechowywania paragonów w formie elektronicznej. Dzięki anonimowym danym wczytanym do systemu za pomocą technologii OCR możemy dokonywać wielu analiz konsumenckich. W najnowszym badaniu, na podstawie setek tysięcy paragonów, sprawdziliśmy jak w ciągu ostatnich trzech miesięcy zmieniły się ceny produktów w jednej z najpopularniejszych sieci dyskontów w Polsce. W analizie uwzględniliśmy najtańsze produkty z danej kategorii – komentuje Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon.

Za jakie produkty przyszło nam zapłacić więcej?

Filet z kurczaka to już rarytas w kuchni Polaków

Spośród produktów ujętych w naszej analizie o 79 groszy podrożały jajka, o 43 grosze mleko, a o 20 groszy wzrosła cena Coca-Coli. Niestety, pomimo nadchodzącego sezonu, ceny natki pietruszki oraz pietruszki również poszły w górę – w obu przypadkach o 20 groszy. W ciągu ostatnich trzech miesięcy podrożały również takie produkty jak: mąka pszenna oraz makaron penne. Za nie przyszło nam zapłacić kolejno o 15 i 14 groszy więcej.

– Niekwestionowanym „zwycięzcą” naszego rankingu został filet z kurczaka, który w lutym tego roku kosztował 18.09 zł, natomiast w kwietniu jego cena wzrosła do 23.90 zł. Oznacza to, że w zaledwie trzy miesiące produkt ten zdrożał o 5,81 zł – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Dania z wykorzystaniem filetu z kurczaka są zatem teraz prawdziwym rarytasem na polskich stołach – dodaje.

Ceny jakich produktów nie uległy zmianie?

W naszym przeglądzie kwartalnym cen żywności można także dostrzec pewne pozytywy. W koszykach zakupowych Polaków znalazły się produkty spożywcę, których cena nie uległa zmianie. Należą do nich: włoszczyzna, cebula, olej rzepakowy, a także bułka tarta. Szczegółowy cennik znajdziecie poniżej.

Ziemniaki znacznie tańsze!

Co więcej, pomimo rosnącej inflacji część badanych przez nas artykułów spożywczych staniała. Największą różnicę zauważyć można przy ziemniakach, tutaj cena w kwietniu spadła o 71 groszy za opakowanie 3 kg. 10 groszy mniej zapłaciliśmy za śmietanę 18 proc. oraz schab bez kości. Nieznaczną różnicę cenową na korzyść kupujących (zaledwie 1 grosz) odnotowaliśmy w przypadku cytryny i ogórków szklarniowych.

Ceny żywności

– Warto jednak pamiętać, że w kwietniu zaczynał się już sezon na świeże warzywa i owoce, które w normalnej, nieinflacyjnej rzeczywistości powinny tanieć. W przeważającej większości cena zwiększyła się, nie uległa zmianie lub spadła symbolicznie o 1 grosz – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.  – Ponadto biorąc pod uwagę łączną sumę za wszystkie badane produkty, to w kwietniu za tego typu zakupy spożywcze zapłaciliśmy ponad 7 proc. więcej niż w lutym. A to różnica zaledwie trzech miesięcy.

Czy żywność nadal będzie drożała? Prognozy niestety nie napawają optymizmem. Zapewniamy jednak, że w kolejnym kwartale 2022 roku prześwietlimy ceny produktów spożywczych. W tym czasie polecamy naszą aplikację, dzięki której można zaoszczędzić „kilka groszy”. Przeglądajcie gazetki promocyjne, korzystajcie z kart lojalnościowych oraz sprawdzajcie statystyki swoich wydatków – wszystko to znajdziecie w naszej DARMOWEJ aplikacji.

Zapraszamy również do naszego poprzedniego wpisu dotyczącego przeglądu kwartalnego produktów dyskontowych. Znajdziecie go TUTAJ

Przeczytaj

  • Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

    Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Nowy projekt ustawy w Sejmie 

  • Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

    Wakacje składkowe. Ratunek dla polskich przedsiębiorców? 

  • Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

    Program “Mieszkanie na start” – oto co powinieneś o nim wiedzieć  

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji