Chyba każdy wie, jak rosną jabłka albo co zrobić, by wyhodować w domu szczypior. Istnieje jednak wiele produktów, których pochodzenie owiane jest tajemnicą, a najprostszą odpowiedzią na pytanie skąd się wzięły, jest stwierdzenie „ze sklepu”. 😉 PanParagon postanowił rozwiązać tę zagadkę i przyjrzeć się bliżej produktom, które w naszych kuchniach i na talerzach goszczą bardzo często, ale prawie nigdy nie zastanawiamy się, jak wyglądały, zanim trafiły do naszych domów. Sprawdź więc, jak rosną popularne owoce, warzywa i przyprawy.
Kiwi
Zimą wiele osób zajada się kiwi. Ten niewielki owoc uznawany jest za jeden z najzdrowszych na świecie. To głównie dzięki wysokiej zawartości witamin C i E. Tej ostatniej najwięcej skrywa się w skórce, dlatego tego owocu nie powinno się obierać.
Wiedza o bardzo dobrym wpływie kiwi na nasze zdrowie nie zawsze idzie w parze ze świadomością tego, jak rośnie ten owoc. Zdziwienie może więc wywołać fakt, że kiwi rośnie podobnie jak… winogrona!
Banany
Bananowce, choć osiągają naprawdę pokaźne rozmiary, nie są drzewami, tylko… bylinami. To, w jak dużych kiściach mogą rosnąć banany, często widzimy w sklepach. Logika mogłaby podpowiadać, że czarne końcówki owoców są skierowane w stronę gruntu. Nie jest to jednak prawda. Końcówki te są pozostałościami kwiatostanów i zawsze znajdują się na górze owocu.
Żurawina
Słysząc o żurawinie, wyobrażasz sobie niewielkie krzaczki rosnące w lasach w krajach skandynawskich? Nie jest to do końca trafne wyobrażenie. 😉 Żurawina najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, bo dzięki promieniom słońca owoce nabierają charakterystycznego, czerwonego koloru. Ich zbiór też nie zawsze odbywa się w tradycyjny sposób. Na profesjonalnych farmach pola żurawiny zalewa się wodą, niekiedy tworząc wiry. Dzięki temu dojrzałe owoce odrywają się od gałązek i można je „odłowić”.
Szparagi
Sezon na szparagi oznacza wiosnę w pełni i daje przedsmak lata. Wielbiciele tych warzyw nie zawsze wiedzą jednak, że kolor szparagów to nie kwestia odmiany, a sposobu ich uprawy. Białe szparagi rosną w ziemi, natomiast zielone wystają ponad kopiec i swój kolor zawdzięczają promieniom słonecznym.
Brukselka
To warzywo wzbudza wiele emocji nie tylko ze względu na swój specyficzny smak, który jedni uwielbiają, a inni nie znoszą. Brukselka to kapusta, która jednak nie rośnie w typowy sposób. Nie zobaczysz więc pól pełnych rzędów małej kapusty. Zamiast nich spodziewaj się grubych i pełnych liści łodyg.
Pieprz
Choć pieprz kojarzy się z ziarenkami, tak naprawdę są to owoce, które rosną w gronach. Pnącza pieprzu mogą osiągnąć nawet 15 metrów wysokości.
Podobnie jak w przypadku szparagów, także kolor pieprzu nie zależy od rodzaju rośliny, a od pory zbioru ziarenek i sposobu ich przetworzenia. Aby uzyskać pieprz czarny, należy zebrać dojrzałe owoce, zalać je wrzątkiem i wysuszyć. Pieprz biały powstaje w wyniku zebrania dojrzałych owoców, które trzeba moczyć przez kilka dni, a następnie obrać i wysuszyć. Pieprz zielony to natomiast niedojrzałe owoce, które poddaje się działaniu solanki lub bardzo niskiej temperatury.
Kakao
Stwierdzenie, że powstająca z kakao czekolada, to owoc, może mieć ziarenko prawdy. 😉 Wszystko dlatego, że proces uzyskiwania tego niezwykle wartościowego proszku rozpoczyna się od… zebrania owoców kakaowca. Wyglądają one tak, jak na poniższym zdjęciu.
Zanim jednak powstanie kakao, owoce trzeba poddać fermentacji, a następnie wysuszyć nasiona, uprażyć je i zmielić. Z tak powstałej masy otrzymuje się masło kakaowe. Dopiero z odtłuszczonych i ponownie zmielonych wytłoków powstaje kakao.
Kiedy następnym razem wpiszesz na swoją listę zakupową któryś z powyższych produktów, zapewne przypomnisz sobie ten wpis.