Czy zastanawialiście się ile prądu pobiera subwoofer, laptop, tablet, smartfon, telewizor, lodówka, czajnik czy płyta kuchenna? Choć często nie zwracamy na to uwagi w każdym domowym zaciszu znaleźć można minimum kilkanaście urządzeń elektrycznych, które nawet wyłączone generują wyższe rachunki. Jakie są zatem sposoby, które sprawią, że opłata za energię elektryczną będzie niższa? Oto nasze wskazówki, które zdradzą, jak płacić mniej za prąd bez ingerencji w komfort życia domowników.
Oszczędzanie energii – poznaj proste sposoby, by zmniejszyć rachunki za prąd
Szalejąca inflacja odbiła swoje piętno na opłatach za energię elektryczną. Nie ma co się oszukiwać, obecnie nie da się normalnie funkcjonować bez prądu. Co więcej, wraz z upływającym czasem w niemal każdym gospodarstwie domowym przybywa gadżetów usprawniających nasze codzienne życie. Jak płacić mniej za energię i jednocześnie nie rezygnować z urządzeń, które oszczędzają nasz czas? Wystarczy zmiana kilku nawyków z życia codziennego, by oszczędzać prąd w domu. Oto one!
13 sposobów na oszczędzanie energii
1. Wyjmij ładowarkę z gniazdka
Jednym z najczęściej popełnianych błędów we współczesnych domach jest pozostawienie ładowarki w gniazdku po zakończonym ładowaniu urządzenia. Warto wyrobić sobie nawyk, który nie kosztuje nas zbyt dużo wysiłku. Nie marnuj prądu i swoich pieniędzy na bezużytecznym „ładowaniu” powietrza!
2. Nie używasz? Wyłączaj!
Ta rada jest szczególnie ważna dla osób, które pracują zdalnie. Nawet nieużywany sprzęt może dalej pobiera prąd. Dlatego warto po zakończeniu pracy odłączyć komputer od gniazdka. Co więcej, staraj się nie używać wygodnego trybu czuwania, który również niepotrzebnie zużywa energię. Według obliczeń na takim prostym działaniu można zaoszczędzić kilkaset złotych w skali roku!
3. Korzystaj ze szklanych pokrywek
Gotowanie to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych w domu. Posiadając zwykłą płytę grzewczą pobór energii w gospodarstwie domowym znacznie wzrasta. Jak oszczędzać na prądzie w tym konkretnym przypadku? Po pierwsze, wystarczy korzystać z pokrywek! Taka prosta czynność zmniejsza zużycie energii aż o 30 proc. Co więcej, warto zainwestować w szklane pokrywki. Dzięki temu widzisz na jakim etapie jest gotowana potrawa bez odkrywania garnka.
4. Dostosuj wielkość ganka do średnicy palnika
Podczas gotowania na zwykłej płycie warto dobrać średnicę garnka do wielkości palnika. Jeśli garnek nie przykrywa w całości pola grzewczego dochodzi do utraty energii. Zadbaj również o czystość palników – zabrudzenia również wpływają na efektywność przepływu energii.
5. Zwróć uwagę jak gotujesz wodę w czajniku
Gotuj tyle wody w czajniku elektrycznym ile jej faktycznie potrzebujesz. Zwracaj również uwagę na osad z kamienia, który utrudnia przewodzenie energii.
6. Nie otwieraj piekarnika zbyt często
Jeśli podczas przygotowywania ciepłych posiłków używasz piekarnika to warto zweryfikować swoje nawyki. Zbyt częste otwieranie piekarnika, by sprawdzić czy potrawa jest już gotowa, również zwiększa pobór energii elektrycznej.
7. Wyłączaj wcześniej piekarnik
Na ok. 10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia czy gotowania wyłącz piekarnik lub płytę grzewczą. Skorzystasz na wytworzonej już energii cieplnej, by potrawy same do siebie doszły.
8. Dodaj sól dopiero po zagotowaniu wody
Nie sól wody przed jej zagotowaniem. Takie działanie spowalnia nagrzewanie się wody.
9. Pralka i zmywarka do pełna!
Pralka i zmywarka to podstawowe wyposażenie współczesnego gospodarstwa domowego. Oczywiście nie trzeba z nich rezygnować, by oszczędzać na prądzie. Wystarczy racjonalnie z nich korzystać. Racjonalnie, czyli jak? Przede wszystkim, zawsze ładuj zmywarkę i pralkę do pełna. Ta prosta zasada zmniejsza częstotliwość używania maszyn. Dodatkowo korzystaj z trybu oszczędnościowego lub krótkiego, które pobierają jak najmniej energii.
10. Postaw lodówkę w odpowiednim miejscu i dbaj o jej stan
W przypadku lodówki bardzo ważne jest miejsce, w jakim stoi. Ten sprzęt AGD nigdy nie powinien stać obok kuchenki – im niższa temperatura otoczenia, tym mniej energii pobierane jest na chłodzenie. Warto również dbać o to, by lodówka nie była zamarznięta – zwiększa to pobór mocy. Z oczywistych, jednak wartych zaznaczenia, czynności jest również to, by nie wkładać do lodówki ciepłych rzeczy.
11. Rozmrażaj jedzenie w lodówce
Jeśli rozmrażasz jedzenie z zamrażarki i nie zależy ci na czasie to warto włożyć np. zamrożone mięso do lodówki na jeden dzień. Obniża to temperaturę powietrza w jej wnętrzu, a co za tym idzie zmniejsza się pobór energii na chłodzenie. Optymalna temperatura dla chłodziarki to 7 stopni, zamrażarki -17 stopni – ustaw ją tak, by niepotrzebnie nie pracowała na pełnych obrotach.
12. Wymień żarówki na energooszczędne
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest rodzaj żarówek. Te energooszczędne zużywają o 5 razy mniej prądu niż zwykłe, a w dodatku są o 12 razy trwalsze. Ich koszt jest wyższy, jednak w perspektywie czasu takie rozwiązanie daje realne korzyści finansowe.
13. Oświetlenie punktowe
Warto także pomyśleć o oświetleniu punktowym. Zamiast zapalać światło górne, które potrzebuje więcej mocy, by dobrze oświetlić całe pomieszczenie wystarczy włączyć słabsze światło punktowe w miejscu, w którym np. czytasz.
Korzyści oszczędzania energii elektrycznej
Oszczędzanie energii elektrycznej ma swoje zalety. Takie działanie przede wszystkim pozwala zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, co z kolei przyczynia się do ochrony środowiska. To także duża korzyść dla naszego portfela. Stosowanie powyższych trików może znacznie zmniejszyć rachunki za energię. Dodatkowo, zmiana małych nawyków nie jest trudna!
Które sprzęty zużywają najwięcej energii elektrycznej?
Urządzenia, które zużywają najwięcej energii elektrycznej, to głównie te wymagające ciągłego użycia i podłączenia do gniazdka. Zaliczyć można do nich m.in. lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki, klimatyzatory, kuchenki mikrofalowe, telewizory, subwoofery, i komputery. Sprzęty te mogą zużywać nawet połowę energii elektrycznej w naszym domu!
Oszczędzanie na prądzie nie jest wcale trudne! Wystarczy zmiana swoich codziennych nawyków, by cieszyć się realnymi zyskami. Dodatkowo za takie działania podziękuje nam planeta Ziemia. Warto więc takie czynności wdrożyć już teraz.
Jeśli chcesz zwiększyć efektywność oszczędzania w swoim budżecie domowym, a posiadasz ogrzewanie gazowe, to sprawdź nasze wskazówki.
PanParagon podpowie Ci na co najczęściej wydajesz pieniądze
Aby mieć całkowitą kontrolę nad bieżącymi wydatkami wystarczy pobrać darmową aplikację PanParagon i na bieżąco skanować wszystkie dowody zakupów. Dzięki temu nie tylko wszystkie paragony będą w jednym miejscu, ale także możesz mieć szybki wgląd w statystyki swoich wydatków z podziałem na poszczególne kategorie. Sprawdź, jak to działa i pobierz PanaParagona tutaj: