Dzień Mamy Tulipany

Dzień Mamy 2024. Kwiaty i czekoladki – jak bardzo podrożały w ostatnich latach? 

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Mamy. Wybór idealnego prezentu często sprowadza się do dwóch klasycznych opcji: kwiatów i czekoladek. Jak zmieniły się ceny tego rodzaju upominków w ciągu ostatnich dwóch lat? Dzięki analizie anonimowych danych z paragonów dodanych do aplikacji PanParagon, mamy możliwość sprawdzenia, jakie są obecne trendy zakupowe na Dzień Mamy oraz o ile (i czy) podrożały tulipany, czekolady i bombonierki.  

PanParagon to darmowa aplikacja do wyszukiwania promocji i przechowywania paragonów. Każdego miesiąca do naszego systemu trafia ponad milion dowodów zakupu. Dzięki tak licznej próbie anonimowych danych, możemy dokonywać wielu rzetelnych analiz pod kątem zachowań konsumenckich czy realnej inflacji. Tuż przed 26 maja, sprawdziliśmy, co częściej kupujemy swoim mamom w dniu ich święta oraz jak bardzo zmieniły się ceny prezentowych klasyków dla kobiet – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Co o Dniu Mamy powiedziały nam dane z paragonów? 

W Dzień Mamy kupujemy 4 razy więcej kwiatów! 

Nasza analiza wykazała, że 26 maja 2023 kupiliśmy znacznie więcej kwiatów i czekoladek niż w standardowy dzień (19 maja 2023). Mianowicie, w Dzień Mamy udział paragonów z czekoladkami wzrósł niemal dwukrotnie, a w przypadku kwiatów przyrost był jeszcze bardziej imponujący – Polacy kupują je ponad cztery razy częściej niż w zwykły piątek.  

Szczegóły znajdziecie na poniższej grafice.

Czestotliwosc zakupu kwoatow i czekoladek zwylu dzien vs dzien mamy

W celu dokładniejszego zbadania preferencji Polaków, spośród paragonów z 26 maja 2023 roku wyodrębniliśmy te, na których znalazła się przynajmniej jedna pozycja z czekoladą lub bombonierką oraz kwiatami ciętymi lub doniczkowymi. 

Dzień Mamy – stawiamy na bombonierkę i kwiaty cięte 

Dane z paragonów wskazują, że w Dzień Mamy Polacy zdecydowanie wybierają bombonierki. 26 maja 2023 roku czekoladki w ozdobnym opakowaniu pojawiały się na paragonach dwukrotnie częściej niż zwykłe tabliczki czekolady. 

Czekolada vs bombonierka co czesciej kupujemy na dzien mamy

Jak Dzień Mamy to kwiaty. Jak pokazują nasze dane, 26 maja Polacy wybierają głównie kwiaty cięte. Pojawiają się one na paragonach prawie 2,5 razy częściej niż kwiaty doniczkowe. 

jakie kwiaty kupujemy na Dzien Mamy

Skoro wiemy jakie są prezentowe preferencje na Dzień Mamy, to warto przyjrzeć się ich cenom na przestrzeni ostatnich dwóch lat: 

 – W najnowszym badaniu porównaliśmy także medianę cen poszczególnych produktów z maja 2022, 2023 oraz 2024 roku. Spośród szerokiej gamy artykułów z czekolady i bombonierek wytypowaliśmy po jednej marce z każdej kategorii. W przypadku kwiatów sprawdziliśmy cennik tulipanów sprzedawanych w bukiecie 15 szt. Dzięki takiej kategoryzacji zweryfikowaliśmy, jak zmieniły się ich ceny w ujęciu rok do roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Niestety nie mamy zbyt pozytywnych wieści. Przeanalizowane przez nas produkty w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie podrożały – dodaje. 

Mleczko w czekoladzie lżejsze i droższe niż w 2022 r.  

Największy wzrost cen odnotowaliśmy w przypadku znanego mleczka w czekoladzie. Mediana cen tego produktu wzrosła z 12,29 zł w 2022 roku do 16,99 zł w 2024 roku, co oznacza podwyżkę o 38 proc. Co więcej, zmniejszyła się również waga opakowania – z 380 g w 2022 roku do 340 g w 2023 roku. 

Popularna 100-gramowa czekolada mleczna z orzechami podrożała natomiast o ponad 2 zł w ciągu dwóch lat, osiągając cenę około 7,78 zł w 2024 roku. 

Tulipany są tańsze niż przed rokiem, ale wciąż droższe niż w 2022 roku 

Spośród przebadanych przez nas produktów najmniejsza różnica cenowa dotyczyła tulipanów ciętych. W maju 2022 roku 15 tulipanów kosztowało około 17,99 zł, w 2023 roku cena wzrosła do około 21,99 zł. Obecnie taki bukiet kosztuje około 19,99 zł, co oznacza, że tulipany są tańsze niż w 2023 roku, ale droższe niż w 2022 roku. 

o ile podrozaly kwiaty i czekoladki dzien mamy 2022 2024

Lubisz ciekawostki z handlu poparte rzetelnymi danymi? Zobacz inne nasze analizy: https://panparagon.pl/raporty/  

Szczegóły badania wraz z grafikami do pobrania znajdują się poniżej.

Przeczytaj

  • 200 mld złotych na inwestycje energetyczne w Polsce 

    200 mld złotych na inwestycje energetyczne w Polsce 

  • Ceny truskawek i nowalijek w 2024. Czy jest taniej niż w zeszłym roku? 

    Ceny truskawek i nowalijek w 2024. Czy jest taniej niż w zeszłym roku? 

  • Żabka na stacji paliw – nowy gracz na polskim rynku? 

    Żabka na stacji paliw – nowy gracz na polskim rynku? 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji