wzrost-cen-w-dyskontach

Kupujesz w dyskontach? Sprawdź realny wzrost cen

Z miesiąca na miesiąc rośnie inflacja. Szacuje się, że w styczniu mogła ona wynieść już około 9%. Zdaje się, że to jeszcze nie koniec podwyżek. Eksperci prognozują bowiem, że w 2022 możemy spodziewać się wzrostu cen nawet o ponad 10% rok do roku. Zaniepokojeni tymi danymi postanowiliśmy sprawdzić, o ile rzeczywiście wzrosły ceny żywności.

Kilka słów o danych

Analiza została przeprowadzona w oparciu o zanonimizowane dane sczytane za pomocą technologii OCR z paragonów wprowadzanych przez użytkowników do darmowej aplikacji PanParagon. Do badania wybrane zostały paragony za zakupy z jednej z najpopularniejszych sieci dyskontów w Polsce zrobione od listopada 2021 do stycznia 2022.

Wzrost cen to fakt

Z poniższej tabeli wyraźnie wynika, że z miesiąca na miesiąc mamy do czynienia ze wzrostem cen za żywność. Jak się okazuje, na przestrzeni zaledwie 3 miesięcy ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosły o niemal 7%. Największego “szoku cenowego” konsumenci doznali w grudniu 2021. Ceny na półkach różniły się bowiem od tych widocznych jeszcze w listopadzie o prawie 6% (oczywiście na niekorzyść kupujących).

tabela: wzrost cen w jednej z najpopularniejszych sieci dyskontów w okresie listopad 2021-styczeń 2022

Jak oszczędzać w takiej sytuacji? 

Widząc ceny w sklepach, aż trudno nie zastanawiać się, co zrobić, by jak najdłużej zatrzymać w pieniądze portfelu lub na koncie. Wydaje się to być bardzo trudne, bo przecież jako konsumenci nie mamy wpływu m.in. na wzrost cen paliw czy energii, które jako jeden z wielu czynników wpływają na finalne ceny produktów. Warto jednak skupić się na tym, co zależy od nas. 
 
Jeśli więc chcesz kupować produkty spożywcze bez obaw o budżet domowy, zacznij robić zakupy z darmową aplikacją PanParagon. Na początek przygotuj listę zakupową i wpisz na nią tylko to, czego nie masz w domu, a co będzie niezbędne do przygotowania zaplanowanych posiłków. Kiedy już będziesz wiedzieć, co masz kupić, przejdź do gazetek promocyjnych, sprawdź aktualną ofertę sklepów w Twojej okolicy i zdecyduj, w którym z nich będzie najtaniej. Teraz najtrudniejsze zadanie – kupić tylko to, co jest na liście, a potem jak najszybciej udać się do kasy i zeskanować kartę lojalnościową zapisaną w PanuParagonie. Na koniec nie zapomnij dodać do apki paragonu, by móc na bieżąco sprawdzać statystyki i dzięki temu kontrolować swoje wydatki. 

Przeczytaj

  • Czym zaskoczyć gości na majówkę 2024? 6 ciekawych pomysłów na grilla 

    Czym zaskoczyć gości na majówkę 2024? 6 ciekawych pomysłów na grilla 

  • Bon energetyczny – jaką przyjmie wartość? Znamy projekt ustawy 

    Bon energetyczny – jaką przyjmie wartość? Znamy projekt ustawy 

  • Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zaskakujące stanowisko ministra zdrowia 

    Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zaskakujące stanowisko ministra zdrowia 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji