Ciekawostki

Fotowoltaika – obalamy 5 popularnych mitów

Nie da się ukryć, że fotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Nie trzeba już nawet wyjeżdżać z miasta, by na budynkach i w ich okolicy zobaczyć panele PV. Fakt, że Polacy coraz chętniej decydują się na pozyskiwanie energii ze słońca, nie oznacza, że mity na temat fotowoltaiki odeszły w niepamięć. Postanowiliśmy więc obalić kilka z nich. Przeczytaj i sprawdź, czy wiesz już wszystko o fotowoltaice.

fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna wykonana przez firmę .KWARTZ
#1 Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to to samo

Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną na inny rodzaj energii. Nie są jednak tym samym. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną i są źródłem prądu w domu. Kolektory słoneczne natomiast produkują energię cieplną i służą do podgrzewania wody.

#2 Fotowoltaika w Polsce działa tylko w lecie

W Polsce panują bardzo dobre warunki do montażu fotowoltaiki. Średnie roczne nasłonecznienie to około 1000 W/m2. Oznacza to więc, że potencjał paneli PV może być w pełni wykorzystany. Co więcej, fotowoltaika działa na każdy rodzaj światła widzialnego. Pracuje więc od wschodu do zachodu słońca, nawet w pochmurne dni.

#3 Panele fotowoltaiczne można instalować tylko na nowych budynkach

W przypadku instalacji fotowoltaicznej znaczenie mają przede wszystkim: jakość poszycia dachu, powierzchnia dachu oraz stan instalacji elektrycznej. Panele PV w większości przypadków można więc zamontować na kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioletnich budynkach.

#4 Panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać

Panele PV są montowane pod kątem od 30° do 45°. Takie nachylenie umożliwia zsuwanie się pokrywy śnieżnej. Nie ma więc potrzeby odśnieżania paneli. Co więcej, nie powinno się tego robić, by nie uszkodzić instalacji.

#5 Instalacja fotowoltaiczna jest głośna

Fotowoltaika jest ciuchutka. Zupełnie nie słychać, kiedy panele PV działają. Nie ma więc mowy o tym, by instalacja była źródłem hałasu i zakłócała spokój.

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną w Twoim domu, firmie lub gospodarstwie? Wejdź na tę stronę i sprawdź, jakiej instalacji potrzebujesz i jaki będzie jej koszt.

Przeczytaj także:

Fotowoltaika – czy się to opłaca? Wywiad z Łukaszem Krawcewiczem – ekspertem rynku OZE

 

Pobierz za darmo

Dodaj komentarz


Typ urządzenia
ANULUJ
close

Zamknij okno

close

Cześć, tu PanParagon!

Widzę, że zainteresował Cię mój artykuł. Mam dla Ciebie fajną propozycję: zostaw mi swojego maila, a ja od czasu do czasu podeślę Ci do przeczytania super ciekawe newsy. Możesz mi zaufać – trzymam się trzech żelaznych zasad:
  • nie spamuję – maile wysyłam nie częściej niż 2 razy w miesiącu,
  • nie zanudzam – artykuły, które otrzymasz, z pewnością Cię zainteresują,
  • nie sprzedaję – przykro mi, nie mam nic na sprzedaż ;) Moja aplikacja do kontroli wydatków jest całkowicie darmowa, newsy, artykuły i raporty o zwyczajach zakupowych Polaków, które tu znajdziesz – również.
  Po prostu chwytaj, czytaj i korzystaj! :)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku świadczeniu usług drogą elektroniczną od Mr Receipt Sp. z o.o. ul. Perkuna 25, 61-615 Poznań. Pamiętaj, żeby przeczytać w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowę w naszej Polityce Prywatności.