Twoje wydatki

Eco-driving – czyli sposób na oszczędność w trasie. Jak zoptymalizować koszty utrzymania samochodu?

Eco-driving jest jedną z najpopularniejszych metod redukowania kosztów utrzymania samochodu w Europie. Polacy wciąż podchodzą do niego sceptycznie, gdyż kojarzy im się z wolną jazdą. Jednak to bardzo błędne myślenie. Eco-driving to płynna jazda, która pozwala na znaczne zaoszczędzenie na tankowaniu. Dodatkowo przedłuża żywotność niektórych części w samochodzie. Dowiedz się, jak eco-driving pozwala zoptymalizować koszty utrzymania samochodu.

Jak obniżyć koszty zużycia paliwa?

Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy poziom spalania paliwa w Twoim pojeździe odpowiada wzorcom producenta. Znaczne różnice w jego zużyciu mogą świadczyć o usterkach technicznych, które podnoszą poziom spalania.

Jeśli poziom spalania paliwa w Twoim aucie jest wyższy, niż zakłada norma producenta, wówczas udaj się na przegląd do serwisu, ponieważ części takie jak termostat, wtryski paliwa, przepływomierz, czujnik ciśnienia w układzie dolotowym, sonda lambda lub czujnik temperatury mogą być uszkodzone.

Przed zakupem auta sprawdź jego wydajność

Przymierzając się do kupna nowego samochodu również powinieneś zapoznać się z parametrami określającymi jego wydajność. W serwisie sprzedającym samochody od Yanosika – Autoplac.pl – znajdziesz w informacjach o aucie wszystkie dane dotyczące zużycia paliwa w cyklu miejskim, pozamiejskim i mieszanym. Mając takie info możesz je również porównać ze standardem producenta i wyliczyć potencjalne koszty spalania Twojego przyszłego auta. To także sprytny sposób na zweryfikowanie stanu technicznego pojazdu. Jeśli spalanie znacznie odbiega od normy, to warto zapytać sprzedającego, co jest tego przyczyną.

Eco-driving pozwoli Ci zaoszczędzić na paliwie nawet do kilkuset złotych rocznie

Przy stosowaniu tej metody nie ma znaczenia, jaki pojazd posiadasz. Eco-driving to idealne rozwiązanie dla każdego modelu auta. Wystarczy stosować się do prostych zasad ekonomicznej jazdy i wbrew pozorom wcale nie jechać wolniej. Większość kierowców kojarzy eco-driving z wolniejszą i mniej wydajną jazdą, co jest błędem, ponieważ tak naprawdę liczy się w nim płynność jazdy, bez ostrego hamowania i dynamicznego przyspieszania. A utrzymanie silnika na optymalnych obrotach pozwala na mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie, niższe koszty utrzymania auta.

Eco-driving zaczyna się już od wejścia do auta

Dlaczego? Ponieważ według jednej z głównych zasad nie powinno się rozgrzewać silnika będąc na postoju. Ekonomiczna jazda zakłada uruchomienie go na moment przed samym wyjazdem, aby nagrzewanie następowało już w trakcie jazdy. Zimny silnik zużywa dużo więcej paliwa niż nagrzany, a ponadto nagrzewa się on szybciej podczas jazdy.

Jakie są zasady eco-drivingu?

W eco-drivingu stosuje się zasadę unikania rwanej jazdy, bez nagłych manewrów hamowania i przyspieszania, ponieważ to powoduje spalanie największej ilości paliwa. Powinno się również obserwować i przewidywać, co wydarzy się na drodze w odległości nawet 200-300 metrów przed autem. Takie działanie pozwoli Ci na zaplanowanie manewru wcześniej i uniknięcie gwałtownego hamowania czy przyspieszania.

Jeśli już hamujesz, to rób to silnikiem. To znacznie zmniejsza zużycie paliwa oraz wydłuża żywotność klocków i tarcz hamulcowych. Hamowanie silnikiem doskonale sprawdza się przed światłami lub skrzyżowaniem. Przy wytracaniu prędkości wspomóż się redukcją biegu i powolnym, stopniowym, puszczaniem sprzęgła, a tuż przed zatrzymaniem auta wciśnij je całkowicie, by uniknąć zgaszenia silnika.

Nawigacja wspiera oszczędzanie

Kierowcy korzystający z nawigacji szybciej otrzymują informacje o korkach, remontach i innych sytuacjach na drodze, które mogą doprowadzić do gwałtownego hamowania, a tym samym większego zużycia paliwa. W eco-drivingu bardzo ważnym jest korzystanie z takich rozwiązań, jak np. Yanosik, które pozwolą Ci na uniknięcie korków i utrzymanie optymalnej jazdy inną drogą. Objazd w przypadku ominięcia korków, to nie tylko oszczędność paliwa, ale także Twojego czasu i nerwów.

Regularny przegląd i serwis to podstawy eco-drivingu

Na zużycie paliwa mogą wpływać również uszkodzone części lub zaniedbania w ich doglądaniu w Twoim samochodzie. Bardzo ważnym jest aby monitorować na bieżąco ciśnienie w kołach. Zaniżone pogarsza bezpieczeństwo, a do tego wydłuża drogę hamowania i zmniejsza przyczepność. To nie wszystko! Mniejsze ciśnienie w oponach zwiększa spalanie paliwa.

Klimatyzacja również wpływa na zużycie paliwa. Zwłaszcza włączona latem, w warunkach miejskich. Nie chodzi nam o to, by nie korzystać z niej w ogóle, ale by robić to rozsądnie. W upalne dni warto korzystać z cienia przy parkowaniu, a także nie ustawiać jej w trasie na zbyt niskie temperatury, gdyż nie tylko podniesie to poziom zużycia paliwa w trasie, ale również grozi przeziębieniem.

Kontroluj wydatki na bieżąco!

Wszystkie motoryzacyjne wydatki możesz kontrolować na bieżąco i przechowywać je w darmowej aplikacji PanParagon. Pozwoli Ci to na wgląd w precyzyjne statystyki, a także dowiesz się, ile realnie kosztuje Cię utrzymanie samochodu w skali miesięcznej lub rocznej.

Aplikacja chętnie wesprze Cię również w kontrolowaniu wydatków związanych z całym budżetem domowym. Pobierz ją tutaj:

Dodaj komentarz


Typ urządzenia
ANULUJ
close

Zamknij okno

close