Twoje wydatki

Czy w 2021 jest drożej? Sprawdziliśmy ceny w najpopularniejszych sklepach.

Nowy rok – nowe ceny? Na początku stycznia 2021 bardzo wyraźnie zauważyliśmy to chociażby kupując napoje słodzone. Wzrost ich cen jest związany z podatkiem cukrowym. Ale czy tylko za tego typu produkty musimy zapłacić więcej? Czy może jednak w 2021 po prostu jest drożej? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Co dokładnie sprawdziliśmy?

Na tapet wzięliśmy produkty spożywcze, bo większość osób najczęściej kupuje właśnie żywność. Skupiliśmy się na dwóch sklepach, w których użytkownicy PanaParagona najchętniej robią zakupy. Są to (oczywiście) Biedronka i Lidl.

Do porównania wybraliśmy takie produkty, z których bez problemu można przygotować smaczne i wartościowe posiłki na cały dzień (a może nawet na kilka dni 😉 ). Na liście zakupów umieściliśmy możliwe jak najwięcej rzeczy opatrzonych logo marek własnych wspomnianych dyskontów. Te produkty zazwyczaj mają niższe ceny i dobrą jakość.

Wiedząc, czego dokładnie szukamy, porównaliśmy anonimowe dane z kilkunastu tysięcy paragonów ze stycznia 2020 oraz stycznia 2021. Pod uwagę wzięliśmy tylko ceny bez promocji.

Czy jest drożej?

Nie będziemy już dłużej zwlekać z odpowiedzią na to pytanie! 😉 Poniższa tabela przedstawia listę wybranych przez nas produktów wraz z ich średnimi cenami podstawowymi w styczniu 2020 oraz w styczniu 2021.

Czu jest drożej? Porównanie cen w styczniu 2020 i 2021
Tab.1. Porównanie cen w najpopularniejszych sklepach (tj. w Biedronce i Lidlu) w styczniu 2020 oraz w styczniu 2021
Podsumowanie

Jak widać, wszystko zależy od sklepu. W styczniu 2021 w Biedronce za zakupy w podstawowych cenach trzeba było zapłacić nieco więcej niż rok wcześniej. Łączna wartość paragonu wzrosła bowiem o 2,73%, czyli o 2,50 zł. Przyczynił się do tego głównie wzrost cen owoców i warzyw. Jedynym produktem, którego cena na przestrzeni roku spadła, były ziemniaki.

Co ciekawe, w Lidlu za te same zakupy w tym roku płaciliśmy o 2,57% (czyli 2,50 zł) mniej niż w styczniu 2020. Do mniejszej wartości paragonu przyczynił się głównie spadek cen piersi z kurczaka i pomidorów. Nie oznacza to jednak, że żadne produkty z listy nie podrożały. W styczniu tego roku w Lidlu więcej trzeba było zapłacić za jabłka, pomarańcze, mleko i sok jabłkowy.

A co wynika z Twoich paragonów? Czy na początku 2021 jest drożej niż rok temu?

 

Pobierz za darmo

 

Pobierz za darmo

Dodaj komentarz


Typ urządzenia
ANULUJ
close

Zamknij okno

close

Cześć, tu PanParagon!

Widzę, że zainteresował Cię mój artykuł. Mam dla Ciebie fajną propozycję: zostaw mi swojego maila, a ja od czasu do czasu podeślę Ci do przeczytania super ciekawe newsy. Możesz mi zaufać – trzymam się trzech żelaznych zasad:
  • nie spamuję – maile wysyłam nie częściej niż 2 razy w miesiącu,
  • nie zanudzam – artykuły, które otrzymasz, z pewnością Cię zainteresują,
  • nie sprzedaję – przykro mi, nie mam nic na sprzedaż ;) Moja aplikacja do kontroli wydatków jest całkowicie darmowa, newsy, artykuły i raporty o zwyczajach zakupowych Polaków, które tu znajdziesz – również.
  Po prostu chwytaj, czytaj i korzystaj! :)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku świadczeniu usług drogą elektroniczną od Mr Receipt Sp. z o.o. ul. Perkuna 25, 61-615 Poznań. Pamiętaj, żeby przeczytać w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowę w naszej Polityce Prywatności.