Lifestyle

Czy tylko oszuści nie wydają paragonów?

Sezon na truskawki i szparagi w pełni. Można je kupić w marketach, sklepach, na targu, a także zaraz przy głównych drogach lub po prostu na ulicy. Czy od każdego sprzedawcy sezonowych warzyw czy  owoców powinieneś otrzymać paragon?  

– Dowód zakupu w postaci paragonu to kluczowy element każdej zawartej transakcji. Dzięki niemu możemy reklamować produkt, dokonać zwrotu towaru czy oddać sprzęt na gwarancję. To swego rodzaju ochrona konsumenta, ale także informacja, że sprzedawca uczciwie odprowadza podatki do Skarbu Państwa – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji zakupowej PanParagon.

Kupując owoce i warzywa u sprzedawcy przy drodze czy na targu zawsze musimy otrzymać dowód zakupu?

Bez paragonu też legalnie

W polskim prawie niektóre podmioty są zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej oraz prowadzenia ewidencji sprzedaży. Od kogo zatem nie otrzymasz paragonu?

– Rolnik sprzedając produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej nie ma obowiązku wystawiania paragonów. W tym przypadku muszą być jednak spełnione konkretne warunki. Przede wszystkim sprzedaż musi być kierowana bezpośrednio do konsumenta, bez udziału pośredników w postaci np. hurtowni. Ponadto sprzedawane produkty muszą być wyprodukowane samodzielnie w gospodarstwie rolnym sprzedającego, jego ogródku czy na działce – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Kupując zatem truskawki, szparagi, miód czy grzyby hodowlane bezpośrednio u rolnika możemy za to nie otrzymać paragonu, co jest zgodne z polskim prawem – dodaje.

A co jeśli kupisz jagody, grzyby leśne czy dziko rosnące zioła? Ten przypadek również został uwzględniony w regulacjach prawnych i wpływy ze sprzedaży jadalnych roślin rosnących w lasach czy na łąkach również są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. W danej sytuacji musi być jednak spełnione następujące kryterium: sprzedawane produkty muszą być zbierane samodzielnie przez sprzedającego lub z udziałem członków jego rodziny.

Zdjęcie paragonu to też dowód zakupu!

Zastanawiasz siec czy zwracając towar lub oddając go na gwarancję musisz okazać oryginalną, papierową wersję paragonu? Według polskiego prawa… nie ma takiego obowiązku! Przy kasie możesz okazać zdjęcie, skan paragonu lub faktury, potwierdzenie dokonania przelewu, wydruk z karty płatniczej. Co ciekawe moc prawną mają nawet… zeznania świadka!

Oszczędź sobie zbędnych problemów i tworzyć elektroniczne wersje każdego dowodu zakupu. Aplikacja PanParagon przechowa wszystkie Twoje paragony w jednym miejscu, automatycznie przypisze je do odpowiednich kategorii oraz poinformuje o zbliżającym się terminie zwrotu towaru.

Pobierz aplikację PanaParagon tutaj.

Dodaj komentarz


Typ urządzenia
ANULUJ
close

Zamknij okno

close