Ciekawostki

3 najdroższe na świecie napoje bezalkoholowe

Użytkownicy PanaParagona, przy okazji Światowego Dnia Emoji, pokazali, że rachunki, które otrzymują, często są dla nich zaskoczeniem. Choć nie da się ukryć, że ceny w sklepach rosną, jedno jest pewne – istnieje wiele produktów spożywczych, za które można zapłacić jeszcze więcej, tj. tyle, co na przykład za dobry sprzęt elektroniczny. W związku z wakacyjną pogodą, PanParagon postanowił więc sprawdzić, ile kosztują najdroższe na świecie napoje bezalkoholowe. Jesteś ciekaw? Czytaj dalej! 😉

#3 Woda Kona Nigari

Za litr tej wody trzeba zapłacić od około 800 do nawet 1 200 złotych. Nic więc dziwnego, że ten rarytas uznawany jest za najdroższą wodę na świecie.

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego jest ona aż tak wysoko ceniona. Sekret tkwi w sposobie pozyskiwania Kona Nigari i jej właściwościach. Woda ta to swojego rodzaju mieszanka koncentratu alg i odsolonej, oczyszczonej wody z oceanicznych głębin z rejonu Hawajów. Kona Nigari łagodzi stres i pomaga w odchudzaniu. Co ważne, nie można jej pić bezpośrednio z butelki. Jest ona bowiem silnie zmineralizowana i należy ją rozrobić z normalną wodą.

#2 Kawa Kopi Luwak

Te najdroższe na świecie ziarenka kawy kosztują około 4 000 zł za kilogram! Cena zwala z nóg? Poczekaj, aż dowiesz się, dlaczego Kopi Luwak jest taka droga.

Kawa ta pochodzi z Sumatry – wyspy znanej z plantacji kawowca. Do jej produkcji jest jednak potrzebne coś więcej niż tylko odpowiednia gleba, nasłonecznienie i wilgotność. Kopi Luwak nie istniałaby gdyby nie cywety, czyli niewielkie ssaki podobne do szopa. Co takiego robią te zwierzątka, że wartość kawy jest tak duża?

Cywety wyszukują najlepsze ziarna kawowca, zjadają je i… wydalają delikatnie sfermentowane w niemal nienaruszonym stanie. Śmiało można więc powiedzieć, że najdroższa kawa na świecie powstaje z odchodów. 😉 Ale spokojnie! Zanim będzie można ją zaparzyć, jest oczyszczana i poddawana tradycyjnemu procesowi obróbki kaw, czyli paleniu, a następnie mieleniu.

Najdroższe napoje bezalkoholowe - kawa Kopi Luwak
Kopi Luwak – najdroższa kawa na świecie

#1 Herbata Panda Dung

Zdecydowanie najdroższym napojem bezalkoholowym na świecie jest Panda Dung Tea. Kilogram tej herbaty kosztuje aż 70 000 dolarów, czyli niemal 270 000 zł! Jednak nie tylko cena tej herbaty przyprawia o zawroty głowy…

Bardzo specyficzny jest też nawóz, który ponoć ma znaczący wpływ na walory smakowe i zdrowotne Panda Dung Tea. Tym nawozem są odchody pandy, która żywi się głównie bambusem. Nie bez znaczenia dla ostatecznej wartości herbaty jest też fakt, że Chińczycy darzą pandy szczególną sympatią.

Jeśli interesują Cię inne ciekawostki na temat jedzenia, przeczytaj, jak rosną rosną popularne owoce, warzywa i przyprawy.


Pobierz darmową aplikację PanParagon

Dodaj komentarz


Typ urządzenia
ANULUJ
close

Zamknij okno

close

Cześć, tu PanParagon!

Widzę, że zainteresował Cię mój artykuł. Mam dla Ciebie fajną propozycję: zostaw mi swojego maila, a ja od czasu do czasu podeślę Ci do przeczytania super ciekawe newsy. Możesz mi zaufać – trzymam się trzech żelaznych zasad:
  • nie spamuję – maile wysyłam nie częściej niż 2 razy w miesiącu,
  • nie zanudzam – artykuły, które otrzymasz, z pewnością Cię zainteresują,
  • nie sprzedaję – przykro mi, nie mam nic na sprzedaż ;) Moja aplikacja do kontroli wydatków jest całkowicie darmowa, newsy, artykuły i raporty o zwyczajach zakupowych Polaków, które tu znajdziesz – również.
  Po prostu chwytaj, czytaj i korzystaj! :)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku świadczeniu usług drogą elektroniczną od Mr Receipt Sp. z o.o. ul. Perkuna 25, 61-615 Poznań. Pamiętaj, żeby przeczytać w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowę w naszej Polityce Prywatności.