aplikacje przydatne w Polsce: PanParagon

Aplikacje przydatne dla uchodźców z Ukrainy – top 10

Według najnowszych statystyk Straży Granicznej od początku wojny, czyli od 24 lutego 2022 r., granicę z Polską przekroczyło już 1,7 mln uchodźców z Ukrainy. Jak wesprzeć te osoby w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości? Z pomocą przychodzą nie tylko ludzie, ale także… nowe technologie. Oto darmowe, przydatne aplikacje na telefon, które warto polecić Ukraińcom rozpoczynającym w Polsce nowy rozdział w swoim życiu. 

Brak dachu nad głową i pracy, nieznajomość języka czy lokalnej kultury – wraz z przekroczeniem granicy z Polską, Ukraińcy muszą sprostać wielu nowym wyzwaniom. Choć pomoc Polaków w tym zakresie jest ogromna, to warto jeszcze pomyśleć o tym, jak ułatwić uchodźcom codzienne, samodzielnie funkcjonowanie w nowej, polskiej rzeczywistości. Jakie apki na smartfony będą w tym pomocne? Stworzyliśmy subiektywną listę zawierającą przydatne aplikacje na terenie Polski.

#1 mObywatel

przydatne aplikacje: mObywatel

To publiczna aplikacja mobilna, która pomaga m.in. w załatwianiu spraw urzędowych online. Trwają już prace nad wersją ukraińską, dzięki której uchodźcy zza wschodniej granicy będą mogli m.in. potwierdzać swoją tożsamość. Według projektu ustawy każdy uchodźca będzie mógł otrzymać numer PESEL czy korzystać z Zaufanego Profilu.

#2 Tłumacz Google

Tłumacz Google

Warto pobrać tę aplikację na telefon będąc w innym kraju i nie znając języka. Apka ta, oprócz wpisywania konkretnych fraz w wyszukiwarkę, przetłumaczy też tekst na podstawie zrobionego zdjęcia. To przydatna funkcja oszczędzająca czas np. przy wypełnianiu dokumentów, umów czy regulaminów.

#3 Jakdojade

jakodaje

Jakdojade to aplikacja dedykowana osobom, które na co dzień podróżują komunikacją miejską. Dzięki prostej wyszukiwarce można znaleźć połączenie autobusowe lub tramwajowe kursujące w dowolne miejsce w danym mieście. Dodatkowo z poziomu aplikacji można kupić bilet, zobaczyć rozkład jazdy czy przejrzeć swoją trasę na mapie. Aplikacja ta obejmuje 49 miast na terenie Polski.

#4 mPay

mPay

To uniwersalny system płatności, w którym można kupić bilet do komunikacji miejskiej, na autobus czy kolej.  Istnieje także możliwość wnoszenia opłat za autostradę czy parkingi w mieście.

#5 PanParagon

przydatne aplikacje: PanParagon

PanParagon to polska aplikacja, która posiada również wersję w języku ukraińskim. Główną funkcją aplikacji jest przechowywanie paragonów w formie elektronicznej. Dzięki temu nie ma problemów ze zwrotami czy reklamacjami produktów w sklepie. PanParagon to także miejsce, w którym można przejrzeć aktualne promocje w sklepach, dodać karty lojalnościowe, korzystać z kuponów rabatowych, przeglądać statystyki wydatków. W ten sposób użytkownicy mogą oszczędzać pieniądze.

Co ciekawe, udostępniliśmy swoją przestrzeń, by przekazywać rzetelne informacje dla uchodźców zza wschodniej granicy. W zakładce gazetki można znaleźć sekcję, w której osoby z Ukrainy mogą przeczytać garść praktycznych wskazówek o tym, jak zorganizować swoje życie w Polsce. Sekcja informacyjna dostępna jest w języku ukraińskim i można znaleźć tam wachlarz przydatnych porad. Praktyczna wskazówka: by korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji PanParagon, w ustawieniach telefonu należy mieć ustawiony region Polski.

#6 aplikacje bankowe

przydatne aplikacje: aplikacja banku

Osobom, które planują zostać dłużej w Polsce, warto polecić zainstalowanie aplikacji bankowej dedykowanych dla swojego banku. Takie rozwiązanie ułatwia robienie przelewów, płacenie za zakupy telefonem bez konieczności posiadania karty, czy dokonywanie szybkich przelewów za pomocą BLIKA.

#7 Fiszkoteka

przydatne aplikacje: Fiszkoteka

To aplikacja do nauki języków obcych. Znajdują się w niej gotowe lekcje, ale istnieje też możliwość tworzenia własnych fiszek. Fiszkoteka do wybranych wyrażeń dopasowuje też obrazki, co może ułatwiać naukę języka wszystkim wzrokowcom. W aplikacji można ćwiczyć wymowę i słuchać gotowych nagrań. Co ciekawe, Fiszkoteka umożliwia też włączenie szybkiej sesji nauki przy każdym odblokowywaniu telefonu.

#8 Facebook

przydatne aplikacje: facebook

To aplikacja, której nie trzeba przedstawiać. Warto jednak podkreślić, że dzięki grupom na tej platformie można uzyskać pomoc od wolontariuszy czy obywateli Ukrainy już mieszkających w Polsce. Osobom zaczynającym nowe życie w Polsce takie grupy mogą być bardzo pomocne.

#9 Nextbike

przydatne aplikacje: Nextbike

Ciekawą alternatywę dla komunikacji miejskiej stanowią rowery miejskie. To nic innego jak bezobsługowa wypożyczalnia rowerów publicznych. Wystarczy pobrać dedykowaną danemu miastu aplikację, by skorzystać z rowerów miejskich.  W zależności od miasta koszt to około 10-20 zł opłaty wstępnej. Każdorazowo wypożyczony rower przez pierwsze 20-30 minut jest za darmo, a następnie pierwsza godzina kosztuje 1-2 zł. Rowery należy odstawiać w dedykowanych do tego miejscach. Lokalizacje są widoczne w aplikacji. Warto jednak zaznaczyć, że rowery miejskie dostępne są jedynie w okresie letnim.

#10 Yanosik

Wymieniając przydatne aplikacje w Polsce, nie sposób nie wspomnieć o aplikacji dla kierowców Yanosik. To nawigacja oraz komunikator informujący o aktualnej sytuacji na drodze. W tej aplikacji użytkownicy ostrzegają się przed fotoradarami, kontrolami policji, wypadkami czy sytuacjami niebezpiecznymi na trasie. Aplikacja ta od kilku lat dostępna jest w języku ukraińskim.

Przeczytaj

  • Koszt kolacji wigilijnej 2024 – czy zapłacimy więcej niż rok temu?

    Koszt kolacji wigilijnej 2024 – czy zapłacimy więcej niż rok temu?

  • Rekordowe ceny masła w 2024 r. Dane z paragonów potwierdzają niepokojący trend 

    Rekordowe ceny masła w 2024 r. Dane z paragonów potwierdzają niepokojący trend 

  • Nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych. Duża zmiany od 2025 r. 

    Nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych. Duża zmiany od 2025 r. 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji