W czasach ciągłych podwyżek cen i inflacji temat oszczędzania wydaje się być kluczowym aspektem życia wielu Polaków. PanParagon postanowił ruszyć z cyklem porad dotyczących odkładania pieniędzy w sferach znacząco wpływających na budżet domowy. Dziś prezentujemy kilka praktycznych porad dotyczących tego, jak oszczędzać na gazie. Co robić, by w domu było wystarczająco ciepło i przy okazji nie ubywało nam złotówek z portfela?
Ogrzewanie gazowe jest często stosowanym systemem grzewczym we współczesnych domach. Nic dziwnego, bo jego głównymi zaletami są wydajność i praktycznie bezobsługowość. Jednak wraz z nadejściem 2022 roku podwyżki cen dotknęły wielu elementów życia codziennego, w tym i gazu. Skupmy się zatem na tym, jak oszczędzać na gazie.
1. Nie zasłaniaj grzejników
Pierwsza podstawowa zasada głosi, by nie wieszać niczego na grzejnikach oraz nie zasłaniać ich meblami czy zasłonami. Takie działanie utrudnia rozmieszczanie się ciepła po całym mieszkaniu oraz może prowadzić do strat energii cieplnej nawet do 20%.
Dodatkowym elementem, który zmniejszy straty w ogrzewaniu, jest ekran odbijający ciepło. Montuje się go za grzejnikiem, by ściana nie pochłaniała energii cieplnej. Działanie to zmniejsza rachunki za ogrzewanie gazem nawet o 4%!
2. Regularnie przeprowadzaj kontrolę i przegląd systemu grzewczego
Przynajmniej raz w raz w roku sprawdzaj system ogrzewania i kontroluj jego wydajność. W ten sposób unikniesz kosztownej awarii, zmniejszysz zanieczyszczenia, zwiększysz żywotność, bezpieczeństwo i efektywność systemu grzewczego. Nawet drobne zanieczyszczenia lub usterki zwiększają straty cieplne. Zapowietrzenie grzejników może powodować wzrost kosztów ogrzewania nawet o 10%.
3. Wietrzenie – okna na oścież, ale krótko
Świeże powietrze wpływa na lepszą odporność organizmu. Warto to jednak robić z głową. Przed otwarciem okna upewnij się, że grzejniki są zakręcone. Następnie otwórz okno szeroko na kilka minut. Częstsze i intensywniejsze wietrzenia zmniejsza straty w ogrzewaniu mieszkania.
4. Korzystaj ze słonecznych dni i zasłaniaj okna po zmroku
Warto także zadbać o to, by darmowe promienie słońca z łatwością wpadały do naszego domu. Odsłoń więc okna w słoneczne dni. W ten sposób mieszkanie dodatkowo się ogrzewa. Po zmroku zasłoń okno roletami zewnętrznymi lub grubymi zasłonami. Takie działanie z kolei minimalizuje ucieczkę ciepła z domu.
5. Sprawdź szczelność okien
Przy nieszczelnych oknach nawet gruba zasłona nic nie wskóra. Warto więc zadbać o to, by okna były przede wszystkim szczelne i energooszczędne. Niestety nieszczelność okien jest najczęstszą przyczyną wychładzania pomieszczeń.
6. Krótki prysznic zamiast długiej kąpieli
Długa kąpiel w bardzo ciepłej wodzie niestety kosztuje zużycie nie tylko wody, ale też i… gazu, który tę wodę ogrzewa. Bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest prysznic. Warto zatem zastanowić się, czy codzienne rytuały i przyzwyczajenia nie rujnują naszego domowego budżetu.
Wdrażając powyższe wskazówki w życie Twój komfort życia nie ulegnie zmianie, a sytuacja materialna może się poprawić. Oszczędności nigdy za wiele!
Kontroluj wszystkie swoje wydatki
Zapanowanie nad budżetem domowym w taki sposób, by oszczędzić, to nie lada wyzwanie. Warto jednak pokusić się o gotowe rozwiązania, które Ci to ułatwią. Wszystkie wydatki możesz na bieżąco kontrolować i przechowywać w darmowej aplikacji PanParagon. Pobierz ją tutaj:
Przeczytaj także: