fotowoltaika

Fotowoltaika – czy się to opłaca? Wywiad z Łukaszem Krawcewiczem – ekspertem rynku OZE

W każdym domu i firmie szuka się oszczędności. Większość osób próbuje znaleźć je w bieżących wydatkach. Nie da się zaprzeczyć, że jest to słuszne rozwiązanie, aczkolwiek nie jedyne. Czasami aby zaoszczędzić, trzeba najpierw zainwestować. Tak też jest, kiedy do gry wchodzi fotowoltaika. Montaż paneli PV to koszt od kilku do nawet kiludziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości instalacji. Słońce nie wystawia jednak rachunków. 😉 PanParagon postanowił więc sprawdzić, czy fotowoltaika to opłacalny sposób na pozyskiwanie energii. Sprawdź i Ty czytając wywiad z Łukaszem Krawcewiczem.

fotowoltaika

Łukasz Krawcewicz – ekspert rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, Prezes Zarządu/CEO firmy .KWARTZ – pioniera rynku PV w Polsce

Wielu osobom fotowoltaika kojarzy się z ogromnymi farmami, które oglądają zza szyby samochodu w drodze na wakacje. Czy w takim razie tworzenie elektrowni słonecznej na mniejszą, domową skalę jest opłacalne?

Oczywiście! Mało tego, to właśnie małe przydomowe instalacje fotowoltaiczne, które pokochali Polacy, sprawiły, że dzisiaj nasz kraj jest liderem europejskiego rynku fotowoltaiki. A to dopiero początek. Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w ostatnich 2 latach bardzo się poprawiła. Mają na to wpływ 3 główne czynniki.

Po pierwsze, znaczący spadek (średnio o 77%) cen technologii fotowoltaicznych wraz z jednoczesnym wzrostem sprawności ogniw. Dla przykładu, instalacja o mocy 5 kWp mogąca obsłużyć dom jednorodzinny o powierzchni około 150 m2 jeszcze 2 lata temu kosztowała około 35 000 PLN. Dzisiaj jest to koszt około 22 000 PLN.

Do tego doszedł bardzo popularny program „Mój Prąd”. Dzięki niemu na każdą przydomową instalacje fotowoltaiczną można otrzymać dofinansowanie w wysokości 5 000 PLN. O dotację z tego programu można wystąpić po zakupie i zamontowaniu instalacji. W .KWARTZ wszystkie formalności z tym związane bierzemy na siebie. To znaczy, że w imieniu Klienta zgłaszamy instalacje do zakładu energetycznego (wymóg formalny) i wysyłamy wniosek o dofinansowanie z programu „Mój Prąd” obsługiwanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ostatnią bardzo ważną zachętą, która powoduje, że instalacja fotowoltaiczna się opłaca, jest możliwość skorzystania z tzw. podatkowej ulgi termomodernizacyjnej. Umożliwia ona odpisanie całości poniesionych kosztów instalacji (do maksymalnej kwoty 53 000 PLN) od przychodu, tym samym pomniejszając podatek dochodowy.

To wszystko sprawia, że dzisiaj nie ma i prawdopodobnie nie będzie już lepszego momentu na to, aby zainwestować w instalację fotowoltaiczną.

Ile można zaoszczędzić decydując się na ogniwa fotowoltaiczne w domu?

Oszczędności są znaczące, ponieważ zaraz po zainstalowaniu i przyłączeniu instalacji do zakładu energetycznego, rachunki za energię spadają prawie do zera. Pozostaje jedynie kwestia zwrotu z inwestycji. Ta z kolei pomniejszona jest w Polsce o szereg ulg i dofinansowań. Dzięki nim fotowoltaika w naszym kraju naprawdę się opłaca. Poniżej przykładowa kalkulacja.

Przy zakupie instalacji o wartości około 22 000 PLN, otrzymujemy zwrot 5 000 PLN z programu „Mój prąd”. Jeśli płacimy podatek na stawce 18%, odliczamy kolejne 3 960 PLN. Natomiast jeśli płacimy stawkę 32 %, możemy odliczyć nawet 7 920 PLN.

W pierwszym wariancie instalacja finalnie będzie zatem kosztować:

22 000 PLN – 5 000 PLN – 3 960 PLN = 13 040 PLN

W drugim wariancie, przy wyższej stawce podatkowej:

22 000 PLN – 5 000 PLN – 7 920 = 9 080 PLN

Daje to łącznie pomiędzy 40 a 60% dofinansowania do instalacji. W takim przypadku czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest krótszy niż 4 lata.

Należy też pamiętać, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się z oszczędności wygenerowanych na rachunkach za prąd. Po zainstalowaniu fotowoltaiki, rachunki za energię w przydomowej instalacji spadają prawie do zera. Na rachunku pozostanie tylko tzw. opłata abonamentowa za utrzymanie przyłączenia do sieci. W przypadku klientów indywidualnych jest to zazwyczaj około 20-40 PLN miesięcznie.

Warto też wiedzieć, że na wykorzystanie wyprodukowanej ze słońca energii mamy cały rok. Nie musimy jej konsumować na bieżąco. W miesiącach bardziej słonecznych instalacja fotowoltaiczna będzie produkować więcej energii niż potrzeba na zużycie w danym czasie. Nadwyżka niewykorzystanej energii zostanie przesłana do sieci i tam zmagazynowana. Następnie w miesiącach zimowych zostanie odebrana przez prosumenta, czyli wytwórcę, który zużywa energię na własne potrzeby. Pobór wyprodukowanej energii z sieci będzie jedynie pomniejszony o 20% – tyle zatrzymuje sobie system za to, że magazynuje naszą energię. Dlatego profesjonalne firmy instalujące potrafią precyzyjnie obliczyć, jakie zapotrzebowanie roczne na energie ma klient, uwzględniając w tych obliczeniach 20% zapasu, który zostanie zatrzymany w sieci.

Czy aby móc zainstalować system fotowoltaiczny, nasz dom musi spełniać określone warunki?

Tak, trzeba pamiętać, że system fotowoltaiczny to nic innego jak instalacja elektryczna, przy montażu której trzeba przestrzegać odpowiednich norm i zasad. Niemniej jednak, w 90% przypadków nasze domy nadają się do tego, aby taką instalację zamontować. Ograniczeniem jest jedynie powierzchnia dachu. Jeśli nie jest wystarczająca, możemy zdecydować się na instalację naziemną. Możemy też zrobić tzw. car port, czyli wiatę na samochód z instalacją fotowoltaiczną, która będzie tworzyć zadaszenie dla naszego auta.

Ważne jest również umiejscowienie inwertera (falownika), który przetwarza prąd i napięcie stałe wytworzone przez panele fotowoltaiczne na prąd i napięcie przemienne o parametrach zgodnych z siecią niskiego napięcia. Rekomendowany jest montaż w pomieszczeniu zadaszonym, np. w pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy piwnicy. Czasem brak takiej powierzchni utrudnia montaż instalacji.

Istotnym elementem jest także jakość poszycia dachowego. Dla przykładu, nie rekomendujemy montażu instalacji na dachu pokrytym eternitem.

Należy wiedzieć, że aby firma instalatorska, która będzie dostarczać i montować system fotowoltaiczny, mogła prawidłowo dobrać moc instalacji do potrzeb, powinna przeprowadzić szczegółowy audyt zapotrzebowania oraz możliwości technicznych na nieruchomości. Do tego będą potrzebne:

  • dane o rocznym zużyciu energii mierzonym w kWh (kilowatogodziny),
  • suma opłat za energię,
  • informacje pozwalające na ustalenie, w jaki sposób dostosować system do dachu i architektury krajobrazu (np. czy drzewa lub inne budynki nie będą przysłaniały instalacji, co może mieć wpływ na ilość pozyskiwanej z instalacji energii).

Powszechnie uważa się, że prawidłowy kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych to południe. Natomiast nachylenie powinno oscylować w przedziale 30-40 stopni. Takie ustawienie pozwala średniorocznie uzyskać najwięcej energii. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Wtedy firma instalatorska powinna zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie uwzględniające warunki techniczne i geograficzne wybranej lokalizacji.

Jakie są główne zalety fotowoltaiki, które wymieniają zadowoleni użytkownicy?

Nasza firma zajmuje się odnawialnymi źródłami energii (OZE) i fotowoltaika od niemal 10 lat. W tym czasie obsłużyliśmy już prawie 3 000 Klientów. Aktualnie dostarczamy systemy fotowoltaiczne do kilkuset gospodarstw domowych i firm miesięcznie.

Na pewno to, na co zwracają uwagę nasi zadowoleni Klienci, to niezawodność pracy montowanych systemów, z uwzględnieniem pełnej odpowiedzialności za uzyski energii. Są one monitorowane przez nas na bieżąco. W naszym centrum monitoringu nadzorujemy każdą instalacje 24 h/7/365, dając komfort i poczucie bezpieczeństwa naszym Klientom.

Druga rzecz to profesjonalne doradztwo techniczne i montaż na miejscu u Klienta. Każdy instalator (a mamy ich już w .KWARTZ ponad 120) przechodzi nasz wewnętrzny proces weryfikacji i szkoleń z tzw. Katalogu Dobrych Praktyk. To gwarantuje, że każda instalacja zamontowana przez naszych współpracowników jest zgodna nie tylko z normami ogólnoprawnymi, ale również z naszymi wewnętrznymi standardami popartymi wieloletnimi praktykami przy montażach fotowoltaicznych.

fotowoltaika - jedna z realizacji firmy .KWARTZ
Jedna z instalacji fotowoltaicznych zrealizowana przez .KWARTZ

Obecnie nasza firma bardzo dynamicznie się rozwija. To, co wyróżnia nas na tle innych firm, to to, że naszą przygodę z fotowoltaiką rozpoczęliśmy od rynku wykonawczego. Dopiero później rozwinęliśmy dział sprzedaży, dając naszym doradcom możliwość sprzedaży produktów o najwyższej jakości, które dopracowywaliśmy przez lata zbierając doświadczenia jako firma technologiczna, a nie handlowa. Aktualnie na rynku pojawia się bardzo dużo firm sprzedających fotowoltaikę, które zaczynają budować firmę tylko na dziale handlowym, zlecając montaże instalacji firmom zewnętrznym, bez dbania o jakość, bezpieczeństwo i satysfakcje Klienta.

A czy zdarzyło się, że ktoś na coś narzekał?

Czy zdarzają się niezadowoleni Klienci? Owszem, na szczęście nie jest ich zbyt wielu. Mogę tu podać konkretny przykład. Klient, u którego instalowaliśmy system fotowoltaiczny, zgłaszał nam problem polegający na wahaniu napięć, które powodowały wyrzucanie jednego bezpiecznika odpowiedzialnego za obsługę urządzeń AGD w kuchni Klienta. Nasz monitoring po stronie falownika nie wykazywał problemów. Wysłaliśmy na miejsce naszych techników, połączyliśmy się z supportem producenta falownika, przeprowadziliśmy analizę napięć i dzięki temu zdiagnozowaliśmy problem, który leżał w jednym z urządzeń AGD – konkretnie w mikrofalówce. Jak się okazało, miała ona wadę produkcyjną i powodowała skoki napięć, które uwidoczniły się po zainstalowaniu fotowoltaiki. Problem leżał po stronie wadliwie wyprodukowanego sprzętu, który został Klientowi wymieniony na nowy dzięki wsparciu techników z .KWARTZ.

W naszej firmie wierzymy, że nasza praca, wiedza i zaangażowanie zawsze nas obronią. Wiemy też, że najczęściej niezadowolenie Klienta bierze się z niedoinformowania, bądź błędu, który zawsze można naprawić. Niezadowoleni Klienci to tacy, których firma pozostawia samych z problemem. U nas tak się nie dzieje. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy firmą, która ma wdrożony system reagowania, diagnozowania oraz rozwiązywania zgłaszanych przez naszych Klientów problemów. Nasz system monitorujący często pozwala zdiagnozować usterki techniczne jeszcze zanim Klient się o nich dowie. Dzięki czemu możemy je rozwiązywać bardzo szybko, informując Klienta o tym, że taka usterka zaistniała i że problem został już rozwiązany.

Jeśli i Ty chcesz, by fotowoltaika zagościła w Twoim domu i by rachunki za prąd stały się jedynie kosztownym wspomnieniem, zajrzyj na tę stronę i sprawdź, ile może kosztować montaż paneli PV i na jakie dofinansowania możesz liczyć.

 

Pobierz za darmo

Przeczytaj

  • Ceny piwa i wody na stacjach paliw 2024. Co jest droższe?

    Ceny piwa i wody na stacjach paliw 2024. Co jest droższe?

  • Black Friday 2024: uważaj na te pułapki zakupowe! 

    Black Friday 2024: uważaj na te pułapki zakupowe! 

  • Ceny rogali świętomarcińskich 2023-2024: Tradycja, która kosztuje? 

    Ceny rogali świętomarcińskich 2023-2024: Tradycja, która kosztuje? 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji