Inflacja w Polsce

Rosnąca inflacja w Polsce: jesteśmy w czołówce Europy! 

Inflacja w Polsce osiągnęła nowe szczyty, plasując kraj na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem jej wzrostu. W lipcu 2024 roku wskaźnik inflacji HICP (zunifikowany indeks cen konsumpcyjnych) wzrósł do 4%, co oznacza największe przyspieszenie cen wśród krajów UE. Polska wyprzedziła większość europejskich gospodarek, ustępując jedynie Rumunii, Belgii i Węgrom.  

Jak mierzona jest inflacja w Polsce? 

Inflacja w Polsce jest mierzona za pomocą wskaźników CPI (Consumer Price Index) i HICP (Harmonized Index of Consumer Prices). CPI odzwierciedla zmiany cen koszyka konsumpcyjnego przeciętnego gospodarstwa domowego i jest głównym wskaźnikiem inflacji krajowej. HICP, używany w całej Unii Europejskiej, umożliwia porównanie inflacji między krajami. W lipcu w Polsce wskaźnik CPI wynosi około 4,2%, podczas gdy HICP osiągnął 4%, co według ostatnich danych Eurostat stanowi jeden z najwyższych poziomów w UE. 

Jakie są przyczyny wzrostu inflacji w Polsce? 

Przyczynę wzrostu inflacji w Polsce trudno jest przypisać jednemu czynnikowi. Jednym z najważniejszych jest wzrost cen energii, który ma bezpośredni wpływ na koszty produkcji i transportu, a tym samym na ceny wielu towarów i usług. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych, napędzany przez globalne kryzysy, takie jak wojna na Ukrainie, dodatkowo potęguje ten problem. Jeśli chodzi o czynniki wewnętrzne, to jednym z najbardziej istotnych była decyzja o odmrożeniu cen energii, co znacząco wpłynęło na wzrost kosztów dla gospodarstw domowych i firm. Dodatkowo, cenniki usług idą w górę znacznie szybciej niż ceny innych towarów. W tym samym czasie, jak podaje Eurostat, ceny żywności, alkoholu i tytoniu wzrosły o 2,3 proc. w skali roku. 

Chcesz na bieżąco monitorować, jak wygląda inflacja w Polsce? Sprawdzaj naszą stronę panparagon.pl/sprawdz-inflacje i bądź na czasie ze zmianami w gospodarce! 

Inflacja w Polsce

Przeczytaj

  • Ceny czekolady w 2024 roku. Jeden z najpopularniejszych produktów droższy aż o 80 proc.! 

    Ceny czekolady w 2024 roku. Jeden z najpopularniejszych produktów droższy aż o 80 proc.! 

  • Koszt kolacji wigilijnej 2024 – czy zapłacimy więcej niż rok temu?

    Koszt kolacji wigilijnej 2024 – czy zapłacimy więcej niż rok temu?

  • Rekordowe ceny masła w 2024 r. Dane z paragonów potwierdzają niepokojący trend 

    Rekordowe ceny masła w 2024 r. Dane z paragonów potwierdzają niepokojący trend 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji