Black Friday

10 rzeczy, na które prawdopodobnie tracisz pieniądze. A nie musisz

Żyjemy w czasach nadmiernego konsumpcjonizmu. Wydajemy za dużo pieniędzy na rzeczy, które nie do końca są nam potrzebne. Gdy wypłata topnieje przed końcem miesiąca, nachodzi nas myśl, że wydatki jednak przerosły nasze możliwości. Brak stałej kontroli nad finansami prowadzi do niepotrzebnych wydatków. Czy wiecie, że istnieje co najmniej 10 rzeczy, na których tracicie za dużo pieniędzy, a wcale nie musicie? Przekonajcie się sami!

Na co tracisz pieniądze

Nadmierne zakupy spożywcze

Czy wiecie, że w Polsce marnuje się około 9 mln żywności rocznie? Większość produktów pochodzi ze zbyt dużych zakupów spożywczych, na które po prostu tracicie pieniądze. Brak kontroli terminów przydatności, zakupy bez listy, uleganie zachciankom czy wizyta w sklepie spożywczym będąc głodnym, to m.in. powody przez które kupujecie za dużo produktów, a następnie je wyrzucacie do śmieci.

Paliwo – ekojazda jest w cenie!

Przy obecnych cenach paliwa coraz więcej kierowców szuka sposobów na oszczędności. Jednym z nich jest zastosowanie się do zasad ekonomicznej jazdy, np.: unikanie gwałtownych przyspieszeń, hamowanie silnikiem i przewidywanie zdarzeń na trasie. Dynamiczna jazda spala więcej paliwa, a to generuje kolejny wydatek.

Sklepowe torby na zakupy

Wybierając się na zakupy do marketu czy mniejszego sklepu spożywczego, zabierzcie ze sobą torbę wielokrotnego użytku. Nie kupujcie jednorazówek lub ekologicznych toreb marketowych, z których już nie zrobicie użytku. To niepotrzebny wydatek.

Kolejne nowe ubrania

Kiedy ostatni raz robiliście przegląd swojej szafy? Czy wiecie, ile się w niej kryje perełek? A może już nie nosicie połowy rzeczy? Oddajcie je potrzebującym i zastanówcie się, czy kolejna para spodni jest Wam potrzebna. Produkcja nowych ubrań wpływa na wysoki ślad węglowy, a tym samym szkodzi naszemu środowisku. Ponadto – za cenę nowych spodni jeansowych (120-150 zł) możesz kupić mnóstwo modnych ubrań w second handzie, zwłaszcza teraz gdy na topie są lata 70-te i 80-te.

Chwilowe zachcianki

Oczywiście zachcianki raz na jakiś czas nie stanowią problemu, ale gorzej gdy stają się złym nawykiem. Mowa o impulsywnych zakupach w internecie, które potrafią pochłonąć bardzo dużą część budżetu miesięcznego. Zanim kupicie kolejną rzecz na aliexpress czy shein, zastanówcie się czy jest Wam potrzebna i nie generujcie dodatkowych wydatków.

Wygodne podróżowanie

Ile razy zdarzyło się Wam jechać uberem, taksówką lub boltem do centrum czy z pracy do domu, tylko dlatego, że dopadł Was wewnętrzny leniuszek? Takie podróże kosztują, a w miesięcznym podsumowaniu budżetu mogą się okazać sporym wydatkiem. A przecież ruch to zdrowie, spacer nic nie kosztuje, a można na nim tylko zyskać!

Bilety na rozrywkę

Lubicie chodzić do kina, teatru czy jeździć na festiwale? Sprawdźcie czy do Waszych ulubionych miejsc można kupić kartę stałego klienta. W przypadku kin często oferowane są karty lojalnościowe, co pozwala na sporą oszczędność – w cenie dwóch biletów do kina, macie kartę która umożliwi nieograniczoną ilość seansów w miesiącu. Podobne rozwiązania stosuje wiele kawiarni, które zbierają pieczątki – ulubiona kawa gratis? Zbieraj pieczątki i oszczędzaj.

Plastikowe opakowania

Zużycie plastiku według średniej europejskiej wynosi około 30 kg rocznie na osobę. A dodatkowo kupowanie produktów w plastikowych opakowaniach znacznie obciąża domowy budżet. Plastikowe butelki z wodą można zastąpić ekologiczną butelką wielorazową, do której wlejemy wodę z dzbanka lub z kranu. Jednorazowe talerzyki czy kubeczki na grillu można zastąpić biodegradowalnymi.

Nowe kosmetyki

Możecie nie uwierzyć, ale Wasze ulubione kosmetyki wcale nie kończą się tak szybko, jak myślicie. Wiele produktów zostaje jeszcze na dnie opakowania, które po rozcięciu lub odpowiednim zwinięciu, spokojnie uwolni te resztki. Zamiast kupować nowy krem do rąk, sprawdźcie czy faktycznie nie zostało go jeszcze sporo na dnie opakowania.

Wszelkiego rodzaju używki

Alkohol, papierosy, fast foody to nic dobrego dla naszego zdrowia, a jak się okazuje również dla portfela. Nie ma nic złego w wyjściu na drinka ze znajomymi raz w miesiącu, ale już codzienne kupowanie piwa do serialu stanowi dość duży wydatek w skali nawet tygodniowej. To samo dotyczy fast foodów, które kosztują niemało, a do tego nie są pożywne. W przypadku papierosów wystarczy łatwa kalkulacja – paczka kosztuje około 17 zł, a jeśli w miesiącu kupuje się ich co najmniej 10, to w skali roku mamy już wydatek ponad 2 tysięcy złotych.

Pieniądze znikają zbyt szybko?

To proste! Wystarczy kontrolować swoje wydatki. Możecie to robić na bieżąco z aplikacją PanParagon! Wystarczy zeskanować wszystkie swoje paragon, aby mieć wgląd czarno na białym, na co wydajecie swoje pieniądze, według poszczególnych kategorii. Chcecie spróbować? Aplikację możecie pobrać TUTAJ

Przeczytaj

  • Koszt kolacji wigilijnej 2024 – czy zapłacimy więcej niż rok temu?

    Koszt kolacji wigilijnej 2024 – czy zapłacimy więcej niż rok temu?

  • Rekordowe ceny masła w 2024 r. Dane z paragonów potwierdzają niepokojący trend 

    Rekordowe ceny masła w 2024 r. Dane z paragonów potwierdzają niepokojący trend 

  • Nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych. Duża zmiany od 2025 r. 

    Nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych. Duża zmiany od 2025 r. 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji