wózek zakupowy

Paragony nie kłamią, czyli jak inflacja i wojna wpłynęły na zachowania zakupowe Polaków.

W ostatnim czasie media obiegają zdjęcia i nagrania pokazujące długie kolejki na stacjach paliw. Zdarzają się też problemy z wypłatą gotówki z bankomatów, a nawet z dostępnością towarów w popularnych dyskontach. Wszystko to przez panikę, która ogarnęła część Polaków po ataku Rosji na Ukrainę. Sytuacji i nastrojów nie polepsza wszechobecna dezinformacja mająca na celu jeszcze większą destabilizację społeczeństwa. Na to, co dzieje się w sklepach ma również wpływ ogromna chęć niesienia pomocy uchodźcom. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy puste półki to tylko miejskie legendy czy jednak Polacy masowo ruszyli do sklepów i problem ma skalę ogólnopolską.

puste półki w sklepach a inflacja
Puste półki w jednym z poznańskich dyskontów

W styczniu kupowaliśmy mniej?

Analizując anonimowe dane z tysięcy paragonów, zauważyliśmy, że w styczniu tego roku średnia liczba produktów spożywczych na paragonie była mniejsza niż w analogicznym okresie 2021 roku i to aż o ponad 11%.

Wniosek nasuwa się sam… Najprawdopodobniej stale rosnąca inflacja mocno daje się we znaki Polakom. Kiedy ceny produktów i usług rosną znacznie szybciej niż wynagrodzenia, zaczynamy szukać oszczędności. Na pierwszy ogień zazwyczaj idą produkty spożywcze. Jednym z łatwiejszych sposobów na zmniejszenie wydatków są bowiem zakupy z listą i ograniczenie wszelkich “zachcianek”.

Co ciekawe, w tym trudnym finansowo czasie wyraźnie widać też znacznie większe zainteresowanie gazetkami promocyjnymi. Od września 2021, czyli od momentu, w którym ceny zaczęły rosnąć znacznie szybciej niż byliśmy do tego przyzwyczajeni, do lutego 2022 zainteresowanie promocjami w gazetkach wśród użytkowników PanaParagona wzrosło aż o 25%.

wykres: inflacja a wzrost zainteresowania gazetkami promocyjnymi

Co tam inflacja! Jest pełna mobilizacja

W badaniu pod lupę wzięto także paragony z ostatnich dwóch tygodni lutego bieżącego roku. Jak się okazało, dane potwierdzają to, że w trudnych chwilach nie zapominamy o potrzebujących. Skąd taki wniosek?

W piątek i sobotę, czyli dwa dni po wybuchu wojny, w koszykach Polaków znalazło się o około 10% więcej produktów niż we wcześniejszych analogicznych okresach. To właśnie wtedy rozpoczęły się zbiórki i akcje pomocowe dla Ukrainek i Ukraińców uciekających z niebezpiecznych terenów.

Chęć pomocy uchodźcom wśród Polaków jest ogromna. Trzeba jednak pamiętać, że potrzeby różnią się w zależności od miejsca i rodzaju udzielanego wsparcia. Zanim więc przekażesz dary dla potrzebujących, upewnij się, że w miejscu, do którego chcesz je zanieść, są one nadal potrzebne.

A jeśli chcesz pomóc, wpłacając pieniądze, koniecznie sprawdź, czy Twój przelew trafi we właściwe ręce. Listę zweryfikowanych zbiórek znajdziesz na tej stronie.

Przeczytaj

  • Koszt kolacji wigilijnej 2024 – czy zapłacimy więcej niż rok temu?

    Koszt kolacji wigilijnej 2024 – czy zapłacimy więcej niż rok temu?

  • Rekordowe ceny masła w 2024 r. Dane z paragonów potwierdzają niepokojący trend 

    Rekordowe ceny masła w 2024 r. Dane z paragonów potwierdzają niepokojący trend 

  • Nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych. Duża zmiany od 2025 r. 

    Nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów tekstylnych. Duża zmiany od 2025 r. 

PanParagon:
najlepsza aplikacja
do przechowywania paragonów
i wyszukiwania promocji