Nie da się ukryć, że fotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Nie trzeba już nawet wyjeżdżać z miasta, by na budynkach i w ich okolicy zobaczyć panele PV. Fakt, że Polacy coraz chętniej decydują się na pozyskiwanie energii ze słońca, nie oznacza, że mity na temat fotowoltaiki odeszły w niepamięć. Postanowiliśmy więc obalić kilka z nich. Przeczytaj i sprawdź, czy wiesz już wszystko o fotowoltaice.
#1 Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to to samo
Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną na inny rodzaj energii. Nie są jednak tym samym. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną i są źródłem prądu w domu. Kolektory słoneczne natomiast produkują energię cieplną i służą do podgrzewania wody.
#2 Fotowoltaika w Polsce działa tylko w lecie
W Polsce panują bardzo dobre warunki do montażu fotowoltaiki. Średnie roczne nasłonecznienie to około 1000 W/m2. Oznacza to więc, że potencjał paneli PV może być w pełni wykorzystany. Co więcej, fotowoltaika działa na każdy rodzaj światła widzialnego. Pracuje więc od wschodu do zachodu słońca, nawet w pochmurne dni.
#3 Panele fotowoltaiczne można instalować tylko na nowych budynkach
W przypadku instalacji fotowoltaicznej znaczenie mają przede wszystkim: jakość poszycia dachu, powierzchnia dachu oraz stan instalacji elektrycznej. Panele PV w większości przypadków można więc zamontować na kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioletnich budynkach.
#4 Panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać
Panele PV są montowane pod kątem od 30° do 45°. Takie nachylenie umożliwia zsuwanie się pokrywy śnieżnej. Nie ma więc potrzeby odśnieżania paneli. Co więcej, nie powinno się tego robić, by nie uszkodzić instalacji.
#5 Instalacja fotowoltaiczna jest głośna
Fotowoltaika jest ciuchutka. Zupełnie nie słychać, kiedy panele PV działają. Nie ma więc mowy o tym, by instalacja była źródłem hałasu i zakłócała spokój.
Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną w Twoim domu, firmie lub gospodarstwie? Wejdź na tę stronę i sprawdź, jakiej instalacji potrzebujesz i jaki będzie jej koszt.
Przeczytaj także:
Fotowoltaika – czy się to opłaca? Wywiad z Łukaszem Krawcewiczem – ekspertem rynku OZE