Czekolada – kto jej nie kocha? Nadziewana, z orzechami, a może w formie pralinek? Wybór jest ogromny, ale jedno pozostaje niezmienne – Polacy ją uwielbiają. Przed świętami wzięliśmy pod lupę ceny czekolady w 2024 roku. Jakie są ulubione czekoladowe słodkości Polaków, kiedy najczęściej po nie sięgamy i jak bardzo podrożały w ciągu ostatnich dwóch lat? Dane z paragonów mówią jasno: w tegoroczne święta na czekoladę wydamy znacznie więcej!
Zimą kupujemy więcej czekolady
Sprzedaż czekolady i pralinek jest mocno związana z porami roku. W zimowych miesiącach, od stycznia do marca, częstotliwość zakupów czekolady utrzymywała się na wysokim poziomie (ponad 4% paragonów). Latem czekolada cieszyła się dużo mniejszym zainteresowaniem – rekordowo niski wynik zanotowano w lipcu (1,7% paragonów). W pierwszej połowa grudnia nastąpił jednak prawdziwy czekoladowy boom – produkty te kupowano wtedy prawie cztery razy częściej niż w lipcu. Jak widać, czekolada jest nieodłącznym elementem mikołajek oraz świąt Bożego Narodzenia.
Najczęściej kupowane rodzaje czekolad w Polsce
W kwestii smaków Polacy są zgodni – czekolada mleczna to zdecydowany numer jeden, pojawiający się na niemal połowie (45,9%) paragonów. Drugie miejsce zajmuje gorzka czekolada, choć jej popularność jest znacznie mniejsza (15,9%). Na trzecim miejscu plasuje się czekolada z orzechami (12,5%). Poza podium znalazły się praliny i bombonierki (9,2%), czekolada nadziewana (7,2%), deserowa (5,4%) oraz figurki czekoladowe, takie jak Święty Mikołaj, czy czekoladowy zając (3,9%).
Ceny czekolady w 2024 roku – ile teraz kosztuje tabliczka?
Niestety, inflacja nie oszczędziła nawet branży czekoladowej. Największy wzrost ceny odnotowała czekolada mleczna z orzechami, która w ciągu dwóch lat podrożała aż o 80% – z 4,99 zł w 2022 roku do 8,99 zł w 2024 roku. Czekolada mleczna bez dodatków podrożała z kolei o 37 proc. Jeszcze dwa lata temu kosztowała 3,99zł, teraz za sztukę musimy zapłacić aż 5,50 złotych. Podobną podwyżkę, bo o 36 proc. odnotowano w przypadku popularnego mleczka w czekoladzie. W tym przypadku warto jeszcze zaznaczyć, że jeszcze 2 lata temu produkt ten był sprzedawany w gramaturze 380 g za opakowanie, a od 2023 r. producent zmniejszył jego pojemność do 340 g. Tzw. “downsizig” dotknął wielu wyrobów czekoladowych. Oznacza to, że pomimo wysokiej ceny czekolady w 2024 roku konsumenci otrzymują mniej produktu.
Ceny czekolady w 2024 roku rosną głównie z powodu drożejącego kakao, którego dostępność na rynku jest coraz mniejsza. Niestety, w tym roku słodkości świąteczne będą dla wielu osób sporym wydatkiem.
Gdzie jest najtańsza czekolada? Wyszukaj promocje w aplikacji PanParagon
Aktualne ceny w sklepach nie są na Twoją kieszeń? Sprawdź aktualne promocje w aplikacji PanParagon. Oprócz gazetek promocyjnych z największych sieci handlowych w Polsce znajdziesz tutaj wygodną wyszukiwarkę promocji. Na ekranie głównym wystarczy wejść w kafelek „Wyszukaj promki” i wpisać interesujący Cię produkt np. Czekolada. Nie musisz wertować każdej gazetki i analizować ceny. Aplikacja znajdzie za Ciebie wszystkie aktualne promocje!
Pobierz DARMOWĄ aplikację PanParagon TUTAJ